Milenialsi – tak zwykło nazywać się pokolenie osób urodzonych w ciągu ostatnich 20 lat minionego tysiąclecia. Jest to pierwsze w dziejach pokolenie, które oswoiło naturalnie nowinki technologiczne oraz swobodnie korzysta z dobrodziejstw technologii cyfrowej. Milenialsi sprawnie posługują się internetem, który poprzez możliwość zdobywania kontaktów na całym świecie zapewnia im poczucie życia w globalnej wiosce. W większości są to osoby, które otrzymały staranne wyższe wykształcenie i płynnie posługują się językami obcymi. Powszechnie jednak milenialsi w pracy, zwani również pokoleniem Y, mają wśród starszych od siebie osób opinię zuchwałych, egocentrycznych i niedojrzałych. W pracy często są uważani za pracowników nielojalnych i sezonowych. Z drugiej strony kierują się intuicją i doskonale wiedzą, czego oczekują i co jest potrzebne, aby firma zyskała zmotywowanych pracowników.
Milenialsi w pracy – charakterystyka
Pokolenie urodzone w latach 80′ i 90′ XX wieku faktycznie wyróżnia się pewnością siebie. Jest to jak najbardziej cecha pozytywna, chociaż w pewnych przypadkach przybiera odcienie negatywne. Na przykład w postaci awersji do konstruktywnej krytyki bądź kompletnego braku samokrytyki. Milenialsi w pracy, lubiąc wygodę. Z jednej strony szukają motywacji chcąc otrzymać dobrze płatną pracę, która zapewni im stabilizację. Z drugiej jednak nie chcą poświęcać na nią całego swojego czasu. Jako że pragną czerpać garściami z życia, nie chcą ograniczać się przez nader zobowiązującą pracę.
Zalety i wady milenialsów w pracy
Niewątpliwie atutem milenialsów w pracy jest wielozadaniowość i chęć stałego rozwoju. Chociaż bardziej ukierunkowanego na własne zainteresowania i potrzeby niż wytyczne pracodawcy. Lubią klarowne i proste zasady oraz namacalne wspinanie się po szczeblach kariery, zdobywając kolejne poziomy. Źle czują się jednak w środowisku zhierarchizowanym, typowym dla pokoleń minionej epoki. Milenialsi w pracy sami stając się kierownikami bądź pracodawcami, w większości przypadków przyjmują model partycypialny i konsultacyjny w miejsce autokratycznego. Najlepiej czują się w środowisku równych sobie osób.
Ogromną zaletą pokolenia Y jest świetne radzenie sobie w kontaktach zagranicznych, w czym z pewnością pomaga brak kompleksów względem swoich rówieśników z innych zakątków globu. Jako że milenialsi w pracy działają według pewnych określonych i zakodowanych standardów i systemów dobrze radzą sobie w rozwiązywaniu codziennych problemów. Mają niestety gorsze notowania w radzeniu sobie z problemami niecodziennymi i zaskakującymi ich w różnych sytuacjach.
Na co zwrócić uwagę zatrudniając Milenialsów?
Pomimo pewnych charakterystycznych cech pokolenia Y nie należy go szufladkować w określonych z góry ramach. Są to bowiem osoby bardzo ambitne i z reguły zdolne. A dobrze pokierowane na ścieżce kariery i rozwoju potrafią być lojalnymi i przynoszącymi sukces pracownikami. Zatrudniając milenialsów powinniśmy zwracać uwagę, podobnie jak w przypadku innych pracowników, na cechy takie jak rzetelność, prawdomówność, pracowitość i lojalność oraz…. punktualność, bo akurat jej brak jest jedną z najczęstszych wad pokolenia Y.
Jak motywować pracowników z pokolenia milenialsów?
Dla pokolenia milenialsów ważna jest przede wszystkim równowaga między życiem prywatnym i zawodowym. Są to jednak często osoby ambitne, które proces rozwoju i zdobywania nowych umiejętności mają przemyślany i zaplanowany. Ich oczekiwania zatem często związane są nie tylko z ciekawymi benefitami pozapłacowymi, ale również z angażuącymi zadaniami i możliwością rozwoju.
Wielu pracowników jest już dość mocno przyzwyczajonych do popularnych kart sportowych czy pakietów zdrowotnych. Korzystając z platformy benefitowej Worksmile masz możliwość dopasowywać pakiety świadczeń pracowniczych do oczekiwań różnych pokoleń pracowników. Być może część z nich bardziej doceni owocowy dzień w biurze lub dofinansowanie do zakupu okularów.
Wykorzystaj wyzwania i grywalizuj nagrody dla pracowników
Niezaprzeczalnie ruch to zdrowie. Aby zwiększyć zaangażowanie milenialsów w pracy wykorzystaj wyzwania i zachęć pracowników do jazdy rowerem do pracy lub zmiany samochodu na komunikację publiczną. Niech zdobyte punkty za przejechane kilometry wymienią na benefity, których potrzebują – bilety do kina czy zniżki u naszych partnerów.
Wspieranie zdrowego stylu życia przyczyni się nie tylko do lepszego samopoczucia Twoich pracowników i poprawi ich wellbeing, ale także zwiększy ich zaangażowanie i motywację do pracy.
Grywalizacja natomiast zostanie szczególnie doceniona przez milenialsów, gdyż pozwala szybko zobaczyć jej efekty, które dla milenialsów są mocnym motywatorem budującym zaangażowanie i dającym poczucie spełnienia w pracy.
Work-life balance, czyli jak jeszcze motywować milenialsów w pracy
Wspomniana wcześniej równowaga między pracą a życiem zawodowym jest kolejnym czynnikiem motywującym milenialsów. Wśród pracowników tego pokolenia z pewnością docenione zostaną benefity w postaci dodatkowego dnia pracy zdalnej lub możliwość dodatkowego dnia urlopu np. z powodu urodzin partnera czy dziecka. Elastyczny czas pracy będzie zatem kolejnym czynnikiem zwiększającym zaangażowanie i motywację milenialsów w pracy.
Dla pracodawców i działów HR różnice międzypokoleniowe stanowią niemałe wyzwanie. Konieczne staje się szukanie nowych alternatywnych rozwiązań. Zmienia się rynek pracy, zmienia się kultura organizacji, wybór proponowanych świadczeń pracowniczych wymaga coraz większej elastyczności. Pracodawcy muszą zmierzyć się nie tylko z różnicami pokoleniowymi, ale również rotacją pracowników, która niestety zaburza harmonijną pracę zespołów, co w dłuższej perspektywie nie tylko obniża zaangażowanie pracowników, ale też przekłada się na wyniki biznesowe.
Milenialsi w pracy – jakie benefity są dla nich atrakcyjne?
Warto pamiętać, że milenialsi w pracy są nastawieni nie tylko na wynagrodzenie i benefity pozapłacowe, ale równie ważne będą dla nich czynniki takie, jak atmosfera i komunikacja w firmie, dobre relacje w zespole, możliwość rozwoju czy kultura doceniania i feedbacku. Platforma benefitowa Worksmile została zaprojektowana tak, by możliwie jak najbardziej pomóc pracodawcom w tych różnych płaszczyznach. Dzięki Kudos – przekażesz informację zwrotną i docenisz pracowników. Poprzez grupy stworzysz społeczność firmową. Dzięki wyzwaniom wprowadzisz grywalizację i zintegrujesz zespół. Wydarzenia firmowe pozwolą Ci zaprosić pracowników m.in. na dedykowane szkolenie. A to tylko część możliwości kafeterii Worksmile…
Milenialsi w pracy to pracownicy zaangażowani w jej życie i chętnie budujący kulturę organizacji. Są pomysłowi, tolerancyjni i otwarci, ale też niecierpliwi i ciężko znoszą krytykę. Dla pracodawców stanowią niemałe wyzwanie, ale też wnoszą spory potencjał pozwalający osiągnąć niebagatelne wyniki biznesowe.
Zobacz również: Ile kosztuje zdrowa kultura organizacji? Wellbeing pracowników