Czy prywatna opieka medyczna w miejscu pracy powinna być traktowana jako unikalny czy standardowy benefit? Współczesny HR stawia coraz większy nacisk na dobrostan i komfort pracowników. Jednym z głównych narzędzi, które ma wypełniać to zadanie jest dostęp do wysokiej jakości usług medycznych. To rozwiązanie, które jest oczekiwane przez wielu pracowników.
Prywatna opieka medyczna w miejscu pracy – nasz numer jeden
Z badania przeprowadzonego przez SHRM – „Employee Benefits Survay 2023„ – wynika, że dla 89% pracowników najważniejsze na liście benefitów oferowanych przez pracodawcę, są te związane ze zdrowiem.
Podobne wyniki przyniosła przeprowadzona wśród pracowników i pracodawców ankieta Forbesa – „Best Employee Benefits In 2023″. Według niej, sama płaca nie wystarczy, aby przyciągnąć i utrzymać dobrych pracowników.
40% pracodawców twierdzi, że pracownicy odchodzą z pracy, aby znaleźć stanowisko oferujące lepsze świadczenia pracownicze.
Dlatego właśnie w ciągu ostatniego roku 62% firm zmieniło swoją ofertę świadczeń, a 54% pracowników potwierdza te pozytywne zmiany akcentując zadowolenie ze świadczeń, na jakie mogą liczyć u obecnych pracodawców.
Standard w pozyskaniu lub zatrzymaniu
Prywatna opieka medyczna jako kluczowy benefit firmowy
Prywatna opieka medyczna w miejscu pracy to z pewnością benefit, który może przyciągnąć do firmy nowych pracowników i zatrzymać tych już zatrudnionych. To jednak nie tylko kwestia konkurencyjności na rynku pracy, ale także troski o zdrowie i dobro pracowników.
Dzięki niej zatrudnieni uzyskują dostęp do szeregu usług medycznych, które w publicznym systemie opieki zdrowotnej w krótkich terminach byłyby nieosiągalne. Szybszy dostęp do specjalistów, diagnostyka, zabiegi chirurgiczne czy rehabilitacja – to tylko niektóre z korzyści, jakie oferuje prywatna opieka medyczna.
Warto przy tym pamiętać, że objęci taką opieką pracownicy rzadziej chorują, są bardziej produktywni i zmotywowani do pracy.
Prywatna opieka medyczna dla pracowników – korzyści
Nowy benefit – wdrożenie zostaw specjalistom
Wprowadzenie tego rodzaju benefitu do oferty nie musi być dla pracodawcy wyzwaniem. Jeżeli przeznaczyliśmy już na ten cel środki, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej. Tego typu usługę oferuje Platforma Worksmile, która wprowadziła funkcjonalność Worksmile Zdrowie®.
Co istotne, dostarcza ona usługi uznanych na rynku marek medycznych takich jak Lux Med, Enel-Med czy Telmedi. Worksmile nie tylko pomoże w wyborze prywatnej opieki medycznej najlepiej dopasowanej do potrzeb pracowników, ale też w pełni przejmie realizację obowiązków administracyjnych związanych z jej prowadzeniem.
Prywatna opieka medyczna dla firmy – jak wybrać najlepszą?
Tego szukamy w ogłoszeniu o pracę
Ostatecznie decyzja, czy prywatna opieka medyczna w miejscu pracy ma być traktowana jako benefit unikalny czy standardowy, należy do pracodawcy. Wszyscy są zgodni co do tego, że inwestycja w zdrowie i zadowolenie pracowników, przynosi korzyści zarówno firmie, jak i jej zespołowi.
Walka pracodawców o talenty trwa nieustannie. Firmy prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych sposobów na przyciągnięcie wartościowych kandydatów. Jednym z nich jest właśnie atrakcyjny system benefitów i jego ekspozycja w ogłoszeniach o pracę.
W ankiecie Glassdoor około 60% pracowników-respondentów stwierdziło, że przed przyjęciem oferty pracy mocno rozważa oferowane dodatki i świadczenia.
80% pracowników woli też dodatkowe świadczenia od podwyżki.
Glassdoor, 5 Awesome Job Benefits That Attract Quality Candidates, 2023
Sytuacja na rynku polskim
ARC Rynek i Opinia w przedstawionym „Raporcie benefitów pracowniczych 2023„ podaje, że:
- 75% pracowników zwraca uwagę w ogłoszeniach o pracę na informacje o benefitach pracowniczych;
- 71% pracowników za najbardziej pożądany uznaje prywatną opiekę medyczną;
- 45% badanych uznaje tę pozycję w pakietach jako standardową.
Prywatna opieka medyczna w miejscu pracy – korzyści
W wielu przypadkach prywatna opieka zdrowotna w miejscu pracy staje się standardowym elementem katalogu benefitów, który proponowany jest przyszłemu pracownikowi. Mimo, że ten element nie należy do najtańszych, przynosi działom HR wymierne efekty w zarządzaniu talentami. I może to być proces w pełni zautomatyzowany.
Worskmile Zdrowie® w pełni przejmuje od pracodawcy zadania administracyjne, nadaje dostęp do opieki medycznej, generuje raporty wykorzystania pakietów oraz raporty dla systemu kadrowo-księgowego pracodawcy. Eksperci Platformy Worksmile obliczyli, że dzięki automatyzacji tych procesów pracodawcy zaoszczędzą 160 godzin pracy swoich zespołów HR!
Skupienie się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników sprzyja budowaniu ich lojalności i satysfakcji z pracy.
Po stronie pracodawców oznacza wzrost retencji oraz wydajności pracowników. Organizacje odnotowują dzięki temu znaczne redukcje kosztów. Według Gartnera, średni roczny wskaźnik rotacji wynosi na całym świecie 17,8%. Dla firm oznacza to koszty średnio od 33 tys. USD rocznie. W przypadku dużych korporacji mogą one wynieść nawet 1,7 mld USD!