Kultura organizacji oparta na docenianiu

Firmy na całym świecie od zawsze zastanawiają się jak działać szybciej i sprawniej niż konkurencja, jak mieć bardziej kreatywnych i zaangażowanych pracowników. Stale monitorują wyniki biznesowe i realizację nałożonych celów by były one spójne z długofalową strategią firmy. Obecnie jest to trudniejsze ze względu na pandemię Koronawirusa, która wywróciła świat biznesu do góry nogami. Pojawiły się nowe wyzwania nie tylko przed menedżerami, ale także przed przedstawicielami działów HR.

Bez wątpienia pracodawcy musieli się dostosować do nowej codzienności i przygotować pracowników do funkcjonowania w zmienionych warunkach. To co świetnie sprawdzało się kilka miesięcy temu, teraz nie ma racji bytu. Prostym przykładem były inwestycje związane w lokalizację biura, jego wyposażenia, dostępność udogodnień takich jak: owoce w biurze, masażysta w biurze czy zajęcia jogi. Firmy prześcigały się jakie formy kształtujące poziom satysfakcji mogły zaproponować dotychczasowym pracownikom i jak poprzez te działania przyciągnąć nowe talenty do organizacji.  

Co ciekawe jedno się nie zmieniło – skupianie się na docenianiu i motywowaniu pracowników. Działania te od dawna stanowią podstawę skutecznego zarządzania w organizacji. A w momencie w którym jeszcze większość firm pozostawiło pracę zdalną budowanie kultury organizacji opartej na docenianiu to coś co może zrobić każda firma – niezależnie czy zatrudnia 20 pracowników czy 2500. Sukces polega na identyfikacji kluczowego celu biznesowego i jednoczesnym powiązaniu go z zachowaniami, które nakładają się na ten cel. Jest to istotne, ponieważ wpływa na motywację, która stanowi źródło naszych ludzkich zachowań. Wywołuje, ukierunkowuje i podtrzymuje dane zachowanie, by prowadziło do osiągnięcia określonego wyniku. Jeśli jesteśmy zmotywowani chętniej realizujemy wyznaczone cele, co jest kluczowe z ekonomicznego punktu widzenia.  

Docenianie pracowników, jest jednym z elementów budowania ich zaangażowania. Jeśli zastanawiasz się czy warto, spójrz na to z kilku perspektyw: 

Produktywność – badania mówią jasno, zaangażowane zespoły są nawet o 21% bardziej produktywne. I dotyczy to również obecnej sytuacji, gdy pracujemy zdalnie. Zaangażowane zespoły szybciej reagują na to co się dzieje wokół, szybciej podejmują decyzje, są zadowoleni ze swojej pracy oraz chętniej realizują swoje obowiązki. 

Wynik finansowy – zaangażowanie pracowników ma również bezpośrednie przełożenie na osiąganie jak najlepszych wyników biznesowych. Przejawia się to silnym związaniem pracowników z firmą, współdzieleniem wizji pracodawcy oraz osiąganiem celów często wykraczających poza oczekiwania czy ustalone targety.  

Customer experience – pracownik jest pierwszą linią kontaktu z klientem, jeśli jest zaangażowany jest bardziej skłonny dołożyć wszelkich starań, aby wykazać się profesjonalną obsługą, zaproponować jak najlepsze rozwiązanie, a co ciekawe będzie budził pozytywne skojarzenia z marką.  

Retencja – nie jest tajemnicą to, że każdy z nas dąży do poczucia sensu i celu wykonywanej pracy. Ważna jest dla nas samorealizacja, poczucie przynależności oraz satysfakcja. A jeśli weźmiemy pod uwagę koszt wymiany pracownika, wnioski nasuwają nam się same.  

Co możesz zrobić już teraz? 

Przyjrzyjmy się, jak ważne jest docenianie pracowników i jak możesz realizować strategię w swojej organizacji. Kiedy pracownicy czują się niedoceniani, wówczas Twoja firma może borykać się z wcześniej wspomnianą retencją pracowników oraz ogólną utratą wydajności. Nie wspominając o tym, ze może mieć to negatywny wpływ na ogólny poziom zadowolenia i satysfakcji. Menedżerowie mogą odegrać dużą rolę w docenianiu swoich bezpośrednich podwładnych, ponieważ to zazwyczaj osoby, na których pracownicy starają się zrobić największe wrażenie. W takim przypadku okazywanie pochwał może mieć ogromny wpływ na motywację pracownika, ponieważ poczuje się bardziej doceniony i zauważony przez osobę, której chce zaimponować. Co więcej, uznanie w zespole lub organizacji jest świetne dla zwiększenia ogólnego morale i wydajności w grupie. Oczywiście uznanie jest tylko jednym z elementów układanki, jeśli chodzi o kulturę firmy, ale jest ważne.  

Sposoby doceniania pracowników. 

Podczas one-to-one  

Poświęcenie czasu członkom zespołu na docenienie ich pracy, tego co zrobili, jest nie tylko jednym z najprostszych sposobów budowania morale, ale także jednym z najbardziej skutecznych. Rozważ dodanie cotygodniowego, cyklicznego punktu w agendzie indywidualnych spotkań z pracownikiem i pytaj z czego jest dumny w tym tygodniu, co zrobił świetnie i chce się tym podzielić tym sukcesem. Jeszcze lepiej jak sam wyjdziesz z inicjatywą, przygotuj się i doceń go podczas spotkania. To świetny sposób, by pokazać mu, że zauważasz nawet małe sukcesy. 

Wyślij prywatną wiadomość 

Nie zawsze musisz czekać, na podsumowanie, spotkanie cykliczne, związane z oceną okresową czy innym rozbudowanym i strukturyzowanym procesem. Zauważyłeś jak świetnie poradził sobie z projektem? Jak profesjonalnie rozmawiał z Klientem? Wyślij mu szybką wiadomość z informacją, że to widzisz i doceniasz.  

Odręczna kartka 

W dzisiejszych czasach nie jest to popularna forma komunikacji. W erze digitalizacji (prawie) wszystkiego otrzymanie odręcznie napisanych podziękowań z pewnością zostanie zapamiętane na długo. Połącz to z voucherem na kawę w ulubionej kawiarnii lub wyjście na lunch. Gwarantuję, że wydajność i lojalność tej osoby wygeneruje więcej, niż inwestycja w ten drobny upominek. 

Podczas spotkania całego zespołu 

Spotkania zespołu są doskonałym miejscem do publicznego doceniania ludzi. Podczas podsumowania projektu, przedstawienia wyników sprzedaży, czy omówienia zmiany w firmie, która wymagała dodatkowej pracy administracyjnej wymień osoby, które wyjątkowo przyczyniły się do pozytywnej realizacji. Wspólne celebrowanie sukcesów pomoże zbudować silniejsze więzi w zespole i utrzymać motywację pracowników i ich przynależność do zespołu.  

Przekaż kudosa 

Już od kilku lat kudosy świetnie pomagają wspierać docenienie pracowników. Dzięki nim atmosfera w firmie jest lepsza, ludzie stają się bardziej otwarci, chętniej sobie pomagają i dzielą nie wiedzą z innymi. Są też ogólnodostępne dla wszystkich członków zespołu, więc możemy je przyznawać w każdym momencie, a co ważne mogą pojawiać się często i spontanicznie. W przeciwieństwie do ocen okresowych.  

Stwórz grupę społecznościową 

Szybki i przyjemny sposób na kolejną formę świętowania sukcesów i wyróżniania pracowników w organizacji. Możesz do tego stworzyć grupę społecznościową, lub kanał na innym narzędziu które wykorzystujesz do komunikacji wewnętrznej. Zachęcaj współpracowników do przekazywania pochwał, ale dawaj przykład i wychodź z inicjatywą. W końcu każdy lubi być nagradzany i doceniany.  

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry