Firmy na całym świecie od zawsze zastanawiają się jak działać szybciej i sprawniej niż konkurencja? Jak mieć bardziej kreatywnych i zaangażowanych pracowników? Stale monitorują wyniki biznesowe i realizację nałożonych celów, by były one spójne z długofalową strategią firmy. Obecnie jest to trudniejsze ze względu na pandemię Koronawirusa, która wywróciła świat biznesu do góry nogami. Pojawiły się nowe wyzwania nie tylko przed menedżerami, ale także przed przedstawicielami działów HR. To dobry czas, aby zastanowić się, jak nasza kultura w naszej organizacji wpływa na zaangażowanie i motywowanie pracowników. Co możemy zrobić, aby pomimo niesprzyjających warunków osiągać cele i utrzymać zaangażowany zespół?
Kultura organizacji vs. nowa codzienność
Bez wątpienia w ostatnich miesiącach pracodawcy musieli się dostosować do nowej codzienności i przygotować pracowników do funkcjonowania w zmienionych warunkach. To, co świetnie sprawdzało się kilka miesięcy temu, teraz nie ma racji bytu. Prostym przykładem są inwestycje związane z lokalizacją biura, jego wyposażeniem czy dostępnością dodatkowych udogodnień i benefitów takich jak: owoce w biurze, masażysta w biurze czy zajęcia jogi. Firmy prześcigały się, jakie formy kształtujące poziom satysfakcji i świadczeń pozapłacowych mogły zaproponować dotychczasowym pracownikom i jak poprzez te działania przyciągnąć nowe talenty do organizacji.
Co ciekawe jedno się nie zmieniło – skupianie się na docenianiu i motywowaniu pracowników
Działania te od dawna stanowią podstawę skutecznego zarządzania w organizacji. A w momencie, w którym jeszcze większość firm postawiło na pracę zdalną docenianie stało się ważne dla wielu organizacji. Jej budowanie to coś co może zrobić każda firma – niezależnie czy zatrudnia 20 pracowników czy 2500. Sukces polega na identyfikacji kluczowego celu biznesowego i jednoczesnym powiązaniu go z zachowaniami, które nakładają się na ten cel. Jest to istotne, ponieważ wpływa na motywację, która stanowi źródło naszych ludzkich zachowań. Wywołuje, ukierunkowuje i podtrzymuje dane zachowanie, by prowadziło do osiągnięcia określonego wyniku. Jeśli jesteśmy zmotywowani chętniej realizujemy wyznaczone cele, co jest kluczowe z ekonomicznego punktu widzenia.
Kultura organizacji oparta na docenianiu jest jednym z elementów budowania zaangażowania i skutecznego motywowania pracowników
Jeśli zastanawiasz się czy warto budować kulturę organizacji, spójrz na to z kilku perspektyw:
Produktywność – badania mówią jasno, zaangażowane zespoły są nawet o 21% bardziej produktywne. I dotyczy to również obecnej sytuacji, gdy pracujemy zdalnie. Zaangażowane zespoły szybciej reagują na to, co się dzieje wokół, szybciej podejmują decyzje, są zadowolone ze swojej pracy oraz chętniej realizują swoje obowiązki.
Wynik finansowy – zaangażowanie i zmotywowanie pracowników ma również bezpośrednie przełożenie na osiąganie jak najlepszych wyników biznesowych. Przejawia się to silnym związaniem pracowników z firmą, współdzieleniem wizji pracodawcy oraz osiąganiem celów często wykraczających poza oczekiwania czy ustalone targety.
Customer experience – pracownik jest pierwszą linią kontaktu z klientem. Jeśli jest zaangażowany jest bardziej skłonny dołożyć wszelkich starań, aby wykazać się profesjonalną obsługą, zaproponować jak najlepsze rozwiązanie. A co ciekawe będzie budził pozytywne skojarzenia z marką.
Retencja – nie jest tajemnicą to, że każdy z nas dąży do poczucia sensu i celu wykonywanej pracy. Ważna jest dla nas samorealizacja, poczucie przynależności oraz satysfakcja. A jeśli weźmiemy pod uwagę koszt wymiany pracownika, wnioski nasuwają nam się same.
Jak teraz możesz budować kulturę organizacji?
Przyjrzyjmy się, jak ważne jest docenianie i motywowanie pracowników i jak możesz realizować strategię w swojej organizacji. Kiedy pracownicy czują się niedoceniani, wówczas Twoja firma może borykać się z wcześniej wspomnianą retencją pracowników oraz ogólną utratą wydajności. Nie wspominając o tym, że może mieć to negatywny wpływ na ogólny poziom zadowolenia i satysfakcji. Menedżerowie mogą odegrać dużą rolę w docenianiu i motywowaniu swoich bezpośrednich podwładnych. Są to zazwyczaj osoby, na których pracownicy starają się zrobić największe wrażenie. W takim przypadku okazywanie pochwał może mieć ogromny wpływ na motywację pracownika, ponieważ poczuje się bardziej doceniony i zauważony przez osobę, której chce zaimponować. Co więcej, uznanie w zespole lub organizacji jest świetne dla zwiększenia ogólnego morale i wydajności w grupie. Oczywiście uznanie jest tylko jednym z elementów układanki, jeśli chodzi o kulturę organizacji, ale jest ważne.
Sposoby doceniania pracowników
Podczas rozmowy one-to-one
Poświęcenie czasu członkom zespołu na docenienie ich pracy, tego co zrobili, jest nie tylko jednym z najprostszych sposobów budowania morale. Jest także jednym z najbardziej skutecznych w zakresie motywowania pracowników. Proponujemy – dodaj cotygodniowy, cykliczny punkt w agendzie indywidualnych spotkań z pracownikiem i pytaj, z czego jest dumny w tym tygodniu, co zrobił świetnie i chce się tym podzielić tym sukcesem. Jeszcze lepiej jeśli sam wyjdziesz z inicjatywą. Przygotuj się i doceń go podczas spotkania. To świetny sposób, by pokazać mu, że zauważasz nawet małe sukcesy.
Wyślij prywatną wiadomość
Nie zawsze musisz czekać, na podsumowanie, spotkanie cykliczne, związane z oceną okresową czy innym rozbudowanym i strukturyzowanym procesem. Zauważyłeś, jak świetnie poradził sobie z projektem? Jak profesjonalnie rozmawiał z Klientem? Zadbaj o kulturę organizacji i wyślij pracownikowi szybką wiadomość z informacją, że to widzisz i doceniasz.
Odręczna kartka
W dzisiejszych czasach nie jest to popularna forma komunikacji. W erze digitalizacji (prawie) wszystkiego otrzymanie odręcznie napisanych podziękowań z pewnością zostanie zapamiętane na długo. Połącz to z drobną nagrodą dla pracownika w postaci voucheru na kawę w ulubionej kawiarnii lub wyjściem na lunch. Gwarantuję, że wydajność i lojalność tej osoby wygeneruje więcej, niż inwestycja w ten drobny prezent.
Podczas spotkania całego zespołu
Spotkania zespołu są doskonałym miejscem do publicznego doceniania ludzi, które sprzyja budowaniu kultury organizacji. Podczas podsumowania projektu, przedstawienia wyników sprzedaży, czy omówienia zmiany w firmie, która wymagała dodatkowej pracy administracyjnej wymień osoby, które wyjątkowo przyczyniły się do pozytywnej realizacji. Wspólne celebrowanie sukcesów pomoże zbudować silniejsze więzi w zespole i utrzymać motywację pracowników i ich przynależność do zespołu.
Przekaż kudosa
Już od kilku lat kudosy na naszej platformie benefitowej Worksmile świetnie pomagają wspierać docenienie pracowników. Dzięki nim atmosfera w firmie jest lepsza, ludzie stają się bardziej otwarci, chętniej sobie pomagają i dzielą nie wiedzą z innymi. Są też ogólnodostępne dla wszystkich członków zespołu, więc możemy je przyznawać w każdym momencie, a co ważne mogą pojawiać się często i spontanicznie. W przeciwieństwie do ocen okresowych.
Stwórz grupę społecznościową
Szybki i przyjemny sposób na kolejną formę świętowania sukcesów i wyróżniania pracowników w organizacji. Możesz do tego stworzyć grupę społecznościową, lub kanał na innym narzędziu, które wykorzystujesz do komunikacji wewnętrznej w firmie. Zachęcaj współpracowników do przekazywania pochwał, ale dawaj przykład i wychodź z inicjatywą. W końcu każdy lubi być nagradzany i doceniany.
Jeśli zainteresowała Cię kultura organizacji przeczytaj również Kultura feedbacku – Jak przyzwyczaić do niej pracowników? lub Uznanie, nagroda i informacja zwrotna – Kudos w firmie