Uznanie, nagroda i informacje zwrotne na rozwiniętych rynkach zostały zidentyfikowane jako konieczność zarządzania. Badania wskazują, że słowne, niepieniężne zachęty mają większy wpływ na zaangażowanie pracowników, a tym samym na wyniki biznesowe. Przekazuj kudos w firmie i buduj zaangażowanie pracowników.
Jak odpowiednio wdrożyć system uznania pracowników?
Dobre wieści, masz rozwiązanie na wyciągnięcie ręki. Dzięki naszej funkcji Kudos, w aplikacji możesz nagrodzić swój zespół wirtualną naklejką uznania. A także pomocną notatką lub punktami do wykorzystania w systemie kafeteryjnym. Możesz również dać możliwość pracownikom przekazywać sobie Kudos w firmie nawzajem.
Ale zacznijmy od początku.
Co to jest Kudos?
Pochodząc od starożytnego greckiego słowa kydos, kudos odnosi się do uznania aklamacji lub chwalenia wyjątkowego osiągnięcia. Głównie popularny wśród naukowców, zyskał rozgłos w dziennikarstwie XX wieku i rozprzestrzenił się po Internecie w latach 90.
Ten prosty rzeczownik w liczbie mnogiej, objął imponujący grunt, wchodząc do sal konferencyjnych, biur i korporacyjnych kanałów mediów społecznościowych (takich jak LinkedIn). Wielu konsultantów HR i menedżerów uznaje kudos za narzędzie poprawy zaangażowania pracowników i promowania doskonałej kultury firmy.
Jak działa Kudos w firmie?
W podziale na kategorie doskonałości pracownicy i menedżerowie mogą wybrać innego członka swojego zespołu do uznania. Następnie wybrać typ kudosa dostępny w platformie i nadać go innemu pracownikowi.
Przykładowe kudosy w naszej funkcji Kudos:
· Dobra robota
· Dziękuję
· Ułatwiło mi to dzień
· Wyróżnienie indywidualne
Masz również możliwość ustawienia nazw kudosów zgodnie z filarami Twojej firmy, np.:
· Pomoc innym
· Efekt WOW
· Dążenie do doskonałości
· Pasja
· Zaangażowanie
Następnie dodać swój własny komentarz, który zostanie zapisany. A także doliczy się do ilości kudosów w liczniku znajdującym się w profilu pracownika otrzymującego uznanie.
Przez ostatnie kilka miesięcy istnienia tej funkcji, nasi klienci pokazali nam wiele możliwości jej wykorzystania przekazując tysiące uznań. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:
- Firma mając świadomość tego, że produktywność związana jest ze stanem zdrowia i samopoczuciem, postanowiła wynagradzać pracowników za wykonywanie prewencyjnych badań zdrowotnych. Pracownicy dodają informacje o wykonanych badaniach do specjalnie utworzonej grupy w Worksmile. Otrzymując za to od administratora po stronie klienta odznakę oraz punkty do wydania w systemie kafeteryjnym.
- Firma po wdrożeniu funkcji postanowiła zaangażować menedżerów i nadać im funkcję „moderatorów”, aby mogli pod swoim nazwiskiem oraz jako „pracodawca” przekazywać uznanie pracownikom. Skuteczne zaangażowanie menedżerów doprowadziło do zmotywowania i przyzwyczajenia pracowników do samodzielnego przekazywania sobie odznak za współpracę przy projektach, bez gratyfikacji punktowej. Nazwy kudosów zostały wymyślone i dopracowane dzięki ankietom w Worksmile, które pytały pracowników, jak powinny zostać one sformułowane, aby chcieli z nich korzystać.
Tak więc, zgodnie kultywując zdrową kulturę organizacji i pozycjonując potrzeby i samopoczucie pracowników w centrum etosu biznesowego, okazuj uznanie dla ciężkiej pracy zgodnej z wartościami i zaangażowania Twoich pracowników.
Umów się na prezentację funkcji Kudos.
Kudos dla Ciebie za chęci 🙂
Zobacz również: Kultura feedbacku – Jak przyzwyczaić do niej pracowników?