Nowe benefity pracownicze pojawiają się na rynku zbyt często i ciężko za nimi nadążyć? Dlaczego więc nie zaoferować ich wszystkich?
W tym artykule przedstawię argumenty przemawiające za korzystaniem z systemu flex benefits w Twojej firmie. Poznasz też rozwiązania, jakie w tym zakresie oferują nasze systemy. Dobre benefity dla pracowników powinny odpowiadać na ich potrzeby, a przecież każda firma zatrudnia osoby w różnym wieku, płci, statusie zawodowym i zainteresowaniach. Trafienie w potrzeby wszystkich to nie lada wyzwanie. Dodatkowo jako konsumenci jesteśmy przyzwyczajeni do personalizowanych ofert, które wyświetlają nam się w sieci – reklamy produktów dopasowanych do naszych aktualnych potrzeb i oczekiwań. Powoli staje się to standardem, że trafiają do nas różnego rodzaju spersonalizowane komunikaty, dlatego warto wyprzedzić oczekiwania i zaproponować benefity pracownicze dopasowane do aktualnych oczekiwań pracowników.
Pracodawcy, którzy poszukują nowych pomysłów na benefity dla pracowników powinni rozważyć wprowadzenie programu Flex Benefits, znanego również jako „system kafeteryjny” lub „wynagrodzenie pakietowe”.
Jak sama nazwa wskazuje, programy te w porównaniu do standardowej oferty pozwalają pracodawcom i pracownikom swobodnie wybrać benefity pracownicze i elastycznie dopasować je do tego, co chcą i potrzebują w danej chwili.
Systemy kafeteryjne – finansowanie
Systemy mogą być finansowane ze środków obrotowych pracodawcy, ze środków na świadczenia z ZFŚS, ze środków prywatnych pracownika lub poprzez dzielenie kosztów pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Najczęściej pracownik otrzymuje miesięczny budżet na wydatki, który może przeznaczyć na „zakup” produktów i usług z listy zawierającej przysługujące mu benefity pracownicze. Takimi produktami mogą być m. in. badania krwi, ubezpieczenie na życie, opieka medyczna, karta sportowa, programy emerytalne, czy oferta kodów rabatowych i zniżek procentowych do sklepów, restauracji i punktów usługowych.
Taki elastyczny program jest sprawiedliwy dla wszystkich pracowników. Jeśli pracownik zdecyduje się nie korzystać z proponowanych benefitów, ponieważ, na przykład jest już objęty programem ubezpieczenia zdrowotnego współmałżonka lub korzysta z karty sportowej jako osoba towarzysząca, to będzie mógł wybrać inne benefity pozapłacowe, które będą dla niego przydatne.
Często zdarza się, że benefity pozapłacowe nie są wykorzystywane przez pracowników i tracą swoją ważność. Nie mogą oni przeznaczyć tych środków na inne benefity pracownicze ani otrzymać ich w formie pieniężnej. Programy Flex Benefits oferują większą elastyczność i dopasowanie benefitów do indywidualnych potrzeb pracowników z możliwością zmiany subskrypcji w ciągu roku.
Spójrzmy na przykład:
Ania ma podstawową pensję w wysokości 3000 zł miesięcznie. Jej pracodawca oferuje dodatkowe 200 zł miesięcznie do wykorzystania na benefity pracownicze. Kafeteria pozwala Ani wykorzystać środki na następujące benefity:
- Karta sportowa – 60 zł
- Karta sportowa dla osoby towarzyszącej – 150 zł
- Ubezpieczenie na życie – 100 zł
- Opieka medyczna – 90 zł
Sprawdź również: Benefity bez wychodzenia z domu – czy masz je w swojej ofercie?
Ania spogląda na dostępną listę i decyduje, że naprawdę potrzebuje opieki medycznej i karty sportowej. Nie ma męża ani dzieci, więc postanawia zrezygnować z ubezpieczenia na życie i karty sportowej dla osoby towarzyszącej. Pozostałą, niewykorzystaną sumę może wykorzystać na vouchery do ulubionych sklepów lub kumulować niewykorzystane środki i poprosić o ich wypłatę na koniec roku budżetowego.
Systemy kafeteryjne a formy wynagradzania pracowników
Dodatkowym plusem omawianych rozwiązań jest transparentność polityki benefitowej oraz wynagradzania pracowników. Przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy wewnątrz organizacji.
Kiedy wprowadzamy tego rodzaju system do firmy warto wziąć pod uwagę również przygotowanie miejsca, w którym pracownicy będą mogli sprawdzić wszystkie dodatkowe świadczenia i przysługujące im benefity pracownicze, które są oferowane przez firmę. Jest to bowiem w interesie firmy, aby budować w pracowniku świadomość wszystkich korzyści pracy w danej firmie.
Dużą pomocą może być tutaj TRS z ang. Total Reward Statement, dokument przedstawiający wydatki firmy na pracownika w przeciągu miesiąca, kwartału lub roku. Taki raport może uwzględniać wynagrodzenie podstawowe pracownika, premie, benefity, z których korzysta i mniej oczywiste świadczenia pracownicze, np. szkolenia, służbowy laptop oraz telefon do użytku prywatnego, elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, dodatkowe dni urlopu.
Jasne zasady, elastyczność i transparentność są odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania pracowników. Systemy takie jak Flex Benefits mogą być naszym kolejnym narzędziem, które pomaga zbudować skuteczny system motywacyjny w firmie, a co za tym idzie znacząco zwiększyć zadowolenie, motywację i zaangażowanie pracowników. A na takich pracownikach zależy każdemu pracodawcy. 😊
Jeśli interesuje Cię również to, jak dbać o zdrowie i wellbeing pracowników, polecamy Raport przygotowany przez Well.HR. Jak zadbać o kondycję zdrowotną pracowników?
Zobacz również: System kafeteryjny – Top 6 systemów na polskim rynku