Employee Experience to od kilku lat jeden z najpopularniejszych trendów. Stanowi on podstawę biznesowej wydajności i ma duży wpływ na rozwój oraz wizerunek firmy. Czym są doświadczenia pracownika i dlaczego firma powinna o nie dbać?
Czym jest Employee Experience?
Employee Experience to wszelkie wrażenia i osobiste doświadczenia pracownika związane z daną organizacją. Ich budowa zaczyna się już na etapie procesu rekrutacyjnego oraz wdrażania do firmy. To wszystko, co pracownik czuje i widzi w ciągu kilku lat lub miesięcy swojej pracy, aż do momentu opuszczenia firmy. Doświadczenia te buduje się m.in. w wyniku kontaktów z pracodawcą, kierownictwem, podwładnymi oraz kolegami i koleżankami z zespołu i całej firmy.
Co składa się na Employee Experience?
Kultura organizacyjna
Na Employee Experience składa się kilka konkretnych czynników. Jednym z nich jest sama kultura organizacji, czyli zbiór wartości, zachowań oraz norm wyróżniających firmę. Dotyczy ona oczekiwań i przekonań, które łączą zatrudnione w danym miejscu pracy osoby. To właśnie ona stanowi dużą motywację do pracy w konkretnym przedsiębiorstwie.
Kultura organizacji – czym jest dla Twojej firmy? Sprawdź >
Środowisko pracy
Na doświadczenia pracowników ma wpływ również środowisko pracy. Nie chodzi jednak wyłącznie o wystrój biura czy warunki, w jakich pracownicy wykonują swoje obowiązki. To także system oraz czas pracy, dostępne benefity pracownicze, autonomia działań czy pozostali współpracownicy.
Jak tworzyć angażujące środowisko pracy w czasach hiper-VUCA?
Dostępne technologie
Ponadto, na Employee Experience przekładają się wykorzystywane w firmie technologie – wszystkie urządzenia, które pozwalają pracownikowi na wykonywanie swoich obowiązków. To zarówno służbowy komputer, telefon czy samochód, jak i Internet, e-learning, systemy oprogramowania czy dostęp do wewnętrznej sieci z urządzeń prywatnych.
jak zbudować społeczność zaangażowanych pracowników z platformą benefitową? Zobacz więcej >
Dlaczego działy HR powinny dbać o doświadczenia pracowników?
Ponadto, zarządzanie doświadczeniami pracowników znacząco wpływa na zarządzanie doświadczeniami… klientów.
W jaki sposób firma może polepszać Employee Experience?
Na etapie rekrutacji
Firma może każdego dnia wpływać na to, jakie doświadczenia będą mieli jej pracownicy – od chwili rozpoczęcia rekrutacji do dnia odejścia z organizacji. Pierwsze, o czym powinni pamiętać pracodawca czy pracownicy działu HR jest fakt, że kandydat buduje wstępną opinię o danej firmie już podczas rozmowy rekrutacyjnej. Warto zatem zadbać o to, aby już na tym etapie zaprezentować organizację i jej wartości w jak najlepszy sposób. Ważne jest również przygotowanie do rozmowy oraz profesjonalne podejście do rekrutacji. Firma powinna pokazywać, jakie znaczenie mają dla niej pracownicy.
Zobacz również: 6 trendów w rekrutacji pracowników w 2023 roku >
W czasie wdrożenia
Chcąc poprawić Employee Experience, warto skupić się również na samym środowisku technologicznym. Jeżeli pracownik przychodzi do pracy po raz pierwszy i jest zmuszony pracować na starym, ledwo działającym sprzęcie i oprogramowaniu, z pewnością nie będzie miał dobrego zdania na temat technologii w firmie. To niezwykle istotne, aby zagwarantować zatrudnionym dostęp do takich narzędzi, które pozwolą im na sprawną i efektywną pracę.
Doświadczenia pracownika w całym okresie pracy
Ważna jest także sama przestrzeń do pracy oraz elastyczne podejście do jej czasu. Pracodawca powinien pamiętać także o docenianiu swoich pracowników. Znacząco wpływa to nie tylko na ich motywację do dalszego działania, ale i na całe Employee Experience. Co więcej, konkretne teamy powinny integrować się ze sobą nawzajem, a przełożony powinien stale dbać o ich komunikację. Wiąże się to zarówno z rozwojem firmy, jak i pozytywnymi doświadczeniami pracowników. Chcąc wpływać na Employee Experience w firmie, organizacja powinna także dać zatrudnionym dostęp do atrakcyjnych benefitów i pamiętać o przeprowadzaniu badań ich satysfakcji.
Sprawdź, jak mapować doświadczenia pracowników. Employee journey map>