Czym jest wypalenie zawodowe?
Nazywane jest również syndromem wypalenia zawodowego lub syndromem Burnout. Jeżeli praca przestaje przynosić nam przyjemność i satysfakcję, a myśl o kolejnym dniu pracującym wiąże się z ogromną niechęcią i stresem, to znak, że możemy mieć z nim do czynienia. Uczucie wyczerpania, brak chęci do kontaktów z klientami, problemy z koncentracją czy rozdrażnienie – to tylko kilka spośród wielu jego objawów.
Wypalenie zawodowe w branży IT – przyczyny
Wypalenie dotyczy coraz większej ilości pracowników IT. Co więcej, w związku z pandemią COVID-19 mogliśmy zaobserwować znaczny wzrost tego zjawiska. W jej wyniku branża IT została mocno obciążona – nic więc dziwnego w tym, że jej pracownicy czują się wyczerpani. Zwiększone zapotrzebowanie na nowe rozwiązania sprawiły, że zadania rosły z dnia na dzień, a terminy wcale się nie wydłużały.
Praca w trybie zdalnym i brak kontaktu ze współpracownikami także spowodowały, że wiele osób przestało odczuwać przyjemność z dotychczasowych obowiązków. Innym powodem wypalenia jest przewlekły, nagromadzony stres, związany m.in. ze zbyt wysokimi wymaganiami. Nadmiar obowiązków oraz brak komunikacji i wsparcia w miejscu pracy również z czasem mogą doprowadzić do tzw. syndromu burnout. Inną z przyczyn jest brak możliwości rozwoju i poczucie stania w miejscu. Warto zaznaczyć, że znaczącym powodem wypalenia może się okazać także nieadekwatne do wykonywanej pracy wynagrodzenie lub brak benefitów, które byłyby dla pracownika IT interesujące.
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu w IT?
Zawodowemu wypaleniu możemy zapobiegać – nawet jeśli czujemy, że już zaczęło nas ono dotyczyć. Pracując zdalnie przed komputerem, nietrudno o zaburzenie tzw. work-life balance. Ważne jest nie tylko unikanie zbyt wielu nadgodzin, ale również regularne przerwy.
Pracownicy powinni mieć także możliwość kontaktu z pozostałymi członkami zespołu i firmy. Odpowiednia komunikacja wewnętrzna sprawia, że pracownik czuje się częścią organizacji i wie, że jego zadania są ważne. Otrzymuje również regularny feedback i wie, na jakich aspektach swojej pracy musi się skupić. Brak komunikacji między członkami teamu lub zatrudnionymi a przełożonym skutkuje większym stresem. Chcąc zadbać o samopoczucie psychiczne pracowników, warto dać im także możliwość kontaktu ze specjalistami – psychologami, terapeutami itp.
Znaczenie kultury organizacji w zapobieganiu wypaleniu
Kultura organizacyjna firmy oraz jej społeczność mają bardzo duże znaczenie w zapobieganiu wypalenia. Wartości i normy organizacji, atmosfera oraz przekonania pracowników znacząco wpływają na samopoczucie i motywację wszystkich zatrudnionych. Warto zadbać o przekazywanie wartości, jakimi kieruje się firma. Kultura organizacyjna:
- Integruje pracowników;
- Ułatwia zrozumienie celów i misji firmy;
- Angażuje pracowników;
- Ułatwia komunikację w firmie.
Pracownik, który zgadza się z wartościami firmy i jej misją, bardziej docenia swoje miejsce pracy i jest z niej zadowolony, co ma pozytywny wpływ na jego samopoczucie. .
Worksmile a wpływ na pracę i motywację
Worksmile to nowoczesna platforma, pomocna w budowaniu kultury organizacyjnej firmy. Umożliwia ona prowadzenie skutecznej komunikacji wewnętrznej, a tym samym – wpływa pozytywnie na pracę, zarówno zdalną, jak i w biurze.
Grupy tematyczne, do których mogą dołączać pracownicy, oraz dostępne w Worksmile wyzwania znacząco motywują ich do działania. Przykładowo, użytkownicy platformy mogą stać się członkami grupy Bieganie, Roweromania czy Kino-Maniak. Tym samym, dbają oni o work-life balance i rozwijają swoje pasje, a nawet… odkrywają nowe! Worksmile pozwala również na dołączanie do grup dot. nowinek firmowych. Dzięki temu pracownicy nie kojarzą firmy wyłącznie z pracą i obowiązkami. Biorąc udział w wyzwaniach organizowanych przez innych pracowników, mogą oni z kolei rywalizować między sobą i zachęcać się nawzajem do rozmaitych aktywności.