Sprawdź kilka wskazówek, jak dbać o kulturę organizacyjną. Skutecznie.

Promuj misję swojej firmy i buduj kulturę różnorodności, doceniania i wynagradzania.

Kultura organizacyjna powinna być czymś więcej niż słowami zapisanymi w widocznym miejscu w biurze. Powinna promować autentyczne poczucie wspólnoty i celebrować osoby, które ją tworzą.

Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę jest podkreślenie podstawowych wartości firmowych w strategii komunikacji wewnętrznej oraz przekazanie menedżerom, aby dawali przykład oraz angażowali i integrowali swoich pracowników wokół kultury organizacji.

Jak zrobisz to w Worksmile?

1.Dziel się organizowanymi akcjami i wydarzeniami w firmie. Informuj i pokazuj pracownikom co ciekawego robią Twoje poszczególne działy.

2. Celebruj momenty, angażuj pracowników i chwal się ich efektami tworząc galerie zdjęć.

3. Sprawdzaj zadowolenie i preferencje Twoich pracowników.

4. Witaj i promuj nowo zatrudnione osoby w Twojej firmie

Utwórz grupę onboardingową i witaj w niej nowych pracowników, publikuj informacje za co będą w firmie odpowiedzialni. Przekaż im misję i wizję firmy, możesz również przesyłać im cenne informacje związane z ich pierwszymi krokami w firmie, aby mogli szybciej nabrać pędu i czuć się swobodnie w Twojej organizacji.

5. Prowadzisz firmowy wolontariat, promujesz CSR? Angażuj do tego pracowników.

Grupy w tematach społecznościowych to świetny sposób na połączenie osób interesujących się tymi samymi tematami. Pomagają one również zwiększać świadomość pracowników, rozwijać komunikację Twoich działań i edukować osoby interesujące się różnorodnością i CSR całej organizacji.

6. Uwolnij kreatywność pracowników tworząc grupę z pomysłami na rozwój wewnątrzfirmowych projektów.

Twoi pracownicy, to Twoja największa siła. Ich świeże spojrzenie może pomóc rozwijać Twój biznes. Stwórz miejsce, gdzie każdy z nich może wnieść wartość.


7. Doceniaj i wynagradzaj.

Worksmile w swojej funkcjonalności oferuje różnorodne odznaki i komentarze, którymi możesz budować kulturę nagradzania i doceniania za rolę w organizacji i osiągnięcia.

Odznaki mogą zostać dopasowane pod Twoje wartości firmowe, co pozwoli skutecznie rozwijać elementy Twojej kultury organizacyjnej.

Co zyskujesz dzięki takim działaniom?

  • Wzmacniasz swoją markę pracodawcy, promując poczucie wspólnoty i więzi od pierwszego dnia.
  • Tworzysz autentyczną, angażującą i wizualną komunikację, aby uczcić wartości i kulturę Twojej organizacji.
  • Budujesz zadowolenie z pracy i świadomość niezależnie, gdzie znajdują się Twoi pracownicy.
  • Promujesz, tworzysz i świętujesz różnorodne wydarzenia i inicjatywy w Twojej organizacji, rozwijając swój Employer Branding i PR.

Sprawdź historie naszych klientów:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry