Benefity pozapłacowe to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na satysfakcję z pracy, budują lojalność i motywację. Chcesz w pełni wykorzystać potencjał tego narzędzia i zaoferować zatrudnionym realną wartość? Podpowiadamy, jak wybrać ciekawe benefity dla pracowników.
Wnioski z Badania Niedoboru Talentów przygotowanego przez ManpowerGroup nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że aż 51% polskich pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracowników z niezbędnymi umiejętnościami. Wyzwaniem jest jednak nie tylko pozyskanie wykwalifikowanego personelu, ale także zatrzymanie w firmie najbardziej uzdolnionych specjalistów. Co ciekawe, na pytanie, jakie strategie stosują pracodawcy, aby poradzić sobie z niedoborem talentów, aż 35% badanych odpowiedziało, że… nie podejmuje żadnych strategii. Jak nietrudno zgadnąć, to ogromny błąd. Działając w ten sam sposób, trudno oczekiwać bowiem odmiennych rezultatów.
Co możesz zrobić, aby budować lojalność zespołu, zwiększać motywację, przyciągać do firmy (i skutecznie zatrzymywać) prawdziwe talenty?
Co motywuje współczesnych pracowników?
Dla współczesnych pracowników atrakcyjne wynagrodzenie jest wyłącznie jednym z wielu elementów decydujących o udziale w rekrutacji czy kontynuowaniu kariery w obecnej firmie. Nie mniej ważne od niego są wyznawane przez pracodawcę wartości, atmosfera w biurze (ta jest szczególnie istotna dla osób w wieku 40+), docenienie ze strony przełożonych i… pozapłacowe benefity. Jak wybrać te najciekawsze?
Ciekawe benefity dla pracowników oczami ich samych
Chcesz usatysfakcjonować swój zespół i maksymalnie wykorzystać potencjał benefitów dla pracowników? Wybierz te dostosowane do zainteresowań i preferencji zatrudnionych oraz do… okoliczności zewnętrznych. Jest to szczególnie ważne dziś, w czasie pandemii COVID-19. Kiedy zdecydowanie bardziej przydatny niż karta do fitness klubu może się okazać kurs gotowania wegańskich potraw czy bon zniżkowy do spożywczego sklepu internetowego.
Potwierdzają to dane z Raportu Wellbeing, społeczności i benefity firmowe, czyli jak możesz wspierać employee experience stworzonego przez zespół Worskmile. Pokazuje on, że pomiędzy marcem a kwietniem prawie 3-krotnie wzrosła liczba pracowników gotujących. A także aż 10-krotnie (do ponad 1713 dodanych w aplikacji aktywności) liczba aktywności związanych z czytaniem! To jednak nie wszystko.
Z raportu wynika także, że najpopularniejszą kategorią, w której pracownicy realizują swoje bony otrzymywane od pracodawcy, są zdecydowanie „sklepy”. W poszczególnych miesiącach wydawanych w nich jest ok. 40 do nawet 60% środków. Allegro, Biedronka i Empik (w kwietniu 2020 dodatkowo Decathlon) to miejsca, w których pracownicy wydają otrzymywane od pracodawców świadczenia wyjątkowo chętnie i często. Jak wskazuje ekspert Worskmile: miejsca, w których pracownicy wydają środki przekazywane przez pracodawców, zmieniają się bardzo szybko. Wpływają na nie bardzo mocno zmiany zachodzące w potrzebach pracowników w poszczególnych miesiącach roku, a już zwłaszcza w momencie tak dużych zmian, z jakimi mierzyliśmy się w związku z COVID-19. Aby oferowane przez pracodawcę benefity spełniły swoją funkcję, warto dać pracownikom możliwość wyboru tych, które w danym momencie będą dla nich najużyteczniejsze
System kafeteryjny korzystny nie tylko dla pracowników
Nie mniej ważne od przemyślanej selekcji pakietu ciekawych benefitów dla pracowników jest zaoferowanie im wolnego wyboru tych, z których chcą skorzystać! Dzięki takiemu podejściu udowodnisz, że cenisz indywidualność i zależy Ci na stworzeniu partnerskich, opartych na szacunku relacji na linii szef-zatrudniony. Skutecznym wsparciem w osiągnięciu takiego celu może być wykorzystanie systemu kafeteryjnego Worksmile.
Jak działa system kafeteryjny Worksmile?
Kafeteria benefitów Worksmile to platforma online, która oferuje atrakcyjne i ciekawe benefity dla pracowników. Mogą to być np. bony do wykorzystania w sklepach spożywczych, meblowych i kosmetycznych, zniżki na bilety lotnicze, dofinansowania urlopów czy zniżki na sprzęt RTV. System pozwoli wybrać te, które są przez nich najbardziej pożądane i z których chcą skorzystać. Zamiast standardowych rozwiązań zatrudnieni dostaną więc świadczenia, które naprawdę ich ucieszą i wniosą w ich codzienność realną wartość. A to sprawi, że poczują się docenieni i zmotywowani. Wzrośnie także ich lojalność. Kafeteria benefitów przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale także pracodawcom.
Dzięki niej:
- będziesz mógł w automatyczny i wygodny sposób zarządzać wszystkimi benefitami. W dowolnym miejscu i czasie także z prywatnego komputera lub smartfona;
- będziesz w łatwy i wygodny sposób ustalał i rozdzielał budżet na benefity;
- zdecydujesz, które benefity powinny być realizowane w ramach budżetu ZFŚS (Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych). Następnie w łatwy sposób rozdzielisz i skontrolujesz budżet;
- w scentralizowany sposób sporządzisz także raporty, będące podstawą analizy potrzeb, oczekiwań i atrakcyjności poszczególnych świadczeń.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wspierać Employee Experience? Zapraszamy do pobrania pełnej wersji raportu – Raport Wellbeing, społeczności i benefity firmowe