Dlaczego powinieneś skonsolidować rozwiązania HR, z których korzystasz?

Zapewnienie innowacyjnego i efektywnego „doświadczenia pracowników” (eng. Employee Experience) to praca po stronie pracodawcy i działu HR. Według badań firmy Deloitte, 80% szefów HR i właścicieli firmy stwierdziło, że Employee Experience ich pracowników jest bardzo ważne. 

Niski poziom zaangażowania pracowników, niskie bezrobocie, rosnąca fluktuacja kadry, duży poziom zwolnień lekarskich, czy odwieczna walka z konkurencją o talenty, ale i zmieniające się dane demograficzne w miejscu pracy, tworzy i nadaje tempo wkładanym wysiłkom na rzecz poprawy Employee Experience. 

Wiele z tych wysiłków skupia się na zapewnieniu bardziej angażującego doświadczenia zawodowego. Angażujące doświadczenie zawodowe to takie, które jest dostosowane do dzisiejszego pędzącego z prędkością światła i zwinnego jak lampart środowiska biznesowego oraz jest przeznaczone dla rozumiejących technologię Millenialsów. 

Gołym okiem zauważyć można masowe i skuteczne adopcje prostych narzędzi, takich jak Slack, Microsoft Teams (narzędzia do komunikacji wewnątrzfirmowej), Salesforce, czy Pipedrive (narzędzia do zarządzania sprzedażą) i inne, takie jak narzędzia dla HR, które znalazły się w centrum tej zmiany. 

Zadaniem narzędzi dla działów HR nie jest już tylko rekrutacja, automatyzacja procesu przepływu CV i zarządzania danymi pracowników. Zmieniający się rynek sprawił, że obejmują one również zadania, które pomagają pracownikom zwiększyć produktywność, zaangażowanie i zadowolenie z pracy, będąc przy tym prostymi, przyjaznymi dla oka rozwiązaniami, przypominającymi rozwiązania konsumenckie.  

W jednym ze swoich artykułów Josha Bersina, analityka oraz jednego z (moim zdaniem) najciekawszych influencerów branży HR, możemy przeczytać bardzo ciekawą tezę:  

„Dzisiaj chcemy technologii HR, która zapewni doskonałe doświadczenie pracowników i sprawi, że nasze życie zawodowe będzie bardziej produktywne i interesujące”.  

Josh Bersin

I dalej:  

Chcemy, aby nasze narzędzia HR bardziej przypominały Facebooka, Twittera i YouTube’a, a mniej szkolenia i zarządzanie wydajnością”. 

Josh Bersin

W zupełności zgadzam się z tymi stwierdzeniami. Pracownicy chcą interesującej treści, łatwego dostępu z poziomu jednego miejsca, w którym ją znajdą. Miejsce to zaś musi być przyjazne, mobilne i przypominać rozwiązania konsumenckie, z których już korzystają. 

Posiadamy zbyt wiele rozwiązań HR. 

Globalne wydatki na technologię HR wynoszą ponad 40 miliardów dolarów i wzrosły o 10 procent w 2018 roku. Josh Bersin w swoich analizach szacuje, że duże działy HR mają średnio 11 różnych systemów

Wraz z dynamicznie rosnącymi potrzebami firm oraz rewolucją działów HR pojawił się problem w postaci chaosu, który zawitał w codzienność organizacji. Pracownicy firm nie wiedzą, w którym miejscu mogą znaleźć potrzebne im informacje, ponieważ jest zbyt wiele aplikacji odpowiadających za konkretne elementy. Menedżerowie zaś nie wykorzystując narzędzi, które mają, ponieważ nie upraszczają one ich pracy, a jedynie ją dodają. Dlatego jest to idealny moment na konsolidację rozwiązań, które posiadają działy HR. 

Ułatw pracę menedżerom. 

Bycie szefem to kawał trudnej pracy. Wykonuje wiele zadań w tym samym czasie, podejmuje trudne decyzje, ocenia, docenia i wynagradza członków zespołu, dba o atmosferę i integrację z nimi. Tak zapracowany człowiek potrzebuje więc narzędzi, które uproszczą jego pracę, przynajmniej częściowo 🙂 

Nowe warunki pracy, jakie przyniósł nam Covid-19 oraz trend pracy zdalnej, który zostanie z nami na dłużej dołożył do tych obowiązków dodatkowy trud w ich skutecznym wykonywaniu. 

Jeśli menedżer musi spędzać zbyt dużo czasu na logowaniu się do różnych systemów, aby przekazać wdzięczność pracownikowi, przesłać komunikat do swojego zespołu, wynagrodzić lub zaplanować integrację, niektóre rzeczy mogą zostać przeoczone lub po prostu nie zostać zrobione. 

Firmy powinny skoncentrować się na konsolidacji narzędzi do zarządzania wydajnością, zaangażowania i analizy, ponieważ funkcje te są ze sobą powiązane, a konsolidacja danych z tych obszarów zapewnia niezbędny wgląd, aby pomóc menedżerom w skutecznym kierowaniu, rozwijaniu talentów i utrzymywaniu ich na dłużej w firmie, pozostając w stałej formie. 

Zapewnij pracownikom nieprzerwany dostęp do informacji, w jednym miejscu. 

Podczas gdy aplikacje w miejscu pracy mają na celu poprawę wydajności, mogą również przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.  

Jak czytamy w Forbes, w rzeczywistości pracownicy przełączają się między różnymi narzędziami 10 razy na godzinę, co odpowiada 32 dniom utraty wydajności rocznie. Trzydzieści dwa dni! Prezesi Zarządu najczęściej lubią twarde dane, jednak myślę, że ta nie przypadłaby im do gustu. 

Wykorzystywane przez organizacje narzędzia są nieintuicyjne i frustrujące nie tylko dla pracowników ale również dla administratorów. Sfrustrowani pracownicy szybko tracą motywację, która przekłada się na niskie zaangażowanie. Ono zaś obniża jakość wykonywanych obowiązków, co przynosi straty finansowe firmie. Jeśli jeszcze dział HR dołoży kilka swoich aplikacji, sprawi, że problem się zwiększa. Nikt nie chce już wchodzić do jednej aplikacji w celu przesłania podziękowania koledze z pracy, do drugiej aby wziąć udział w inicjatywach firmowych czy zobaczyć jakie wydarzenia odbędą się w firmie, do trzeciej aby skorzystać z benefitów, a jeszcze do innego miejsca aby złożyć wniosek o jakieś świadczenie, które (jak się pewnie okaże) i tak będzie musiał wydrukować i podpisać, a później dostarczyć do działu kadr. 

Pracownicy chcą ciekawych i prostych narzędzi, więc im więcej możesz skonsolidować, tym lepiej. Nie oznacza to, że wszystko jest na jednej platformie, ale narzędzia HR powinny być zintegrowane z innymi aplikacjami, z których pracownicy korzystają na co dzień. 

Niezależnie od tego, dlaczego masz wiele narzędzi, korzyści z konsolidacji są oczywiste. Uprość zestaw rozwiązań, aby Twoja organizacja mogła efektywniej analizować, pracować i zarządzać. Dbaj o kulturę swojej organizacji niezależnie czy pracujecie w biurze, czy zdalnie, rozwijając Employee Experience.  

Zadowolony pracownik, to skuteczny pracownik. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry