Pokolenie Z rozpoczyna swoją karierę zawodową z otwartymi umysłami i chęcią rozwoju. Jak stworzyć odpowiednie środowisko pracy dla post-Millennialsów? Poznaj ich potrzeby i preferencje, aby zatrzymać młode talenty w firmie na dłużej.
Pokolenie Z – co je wyróżnia?
Pracownicy z pokolenia Z, inaczej nazywanego pokoleniem internetowym, to osoby urodzone po 1995 roku. W większości przypadków dopiero rozpoczynają one swoją karierę na rynku pracy i poszukują idealnej ścieżki zawodowej. Bardzo często łączą one również pracę z nauką i są wyjątkowo kreatywne.
Nietrudno zauważyć, że post-Millennialsi czują się wyjątkowo mocni w nowoczesnych technologiach i obsłudze urządzeń cyfrowych – w końcu prawie od początku mieli do czynienia z technologią. To jeden z powodów, dla których dobrze odnajdują się oni w branży IT czy tej związanej z e-marketingiem.
Większość z nich ma również otwarte umysły i wysoką tolerancję – dzięki temu dobrze radzą sobie w zróżnicowanym środowisku i są w stanie wiele wnieść do firmy. Przedstawicielom pokolenia Z zależy również na tym, aby zmieniać świat na lepsze – a angażowanie się w akcje społeczne ma odzwierciedlenie także w ich pracy.
Chcesz wiedzieć więcej o pokoleniu Z? Sprawdź tutaj >
Jak stworzyć dobre środowisko pracy dla pokolenia Z?
Partnerstwo
Dla wielu pracowników z pokolenia Z ważne jest to, aby ich przełożony był jednocześnie ich partnerem. Czymś, co wyróżnia większość „zetek”, jest także możliwość swobodnego podejmowania decyzji.
Możliwości rozwoju
Zależy im również na możliwości rozwoju oraz uczestniczenia w wielu ciekawych projektach. Pracodawca powinien zatem umożliwiać im regularne zwiększanie kompetencji, np. poprzez różnego rodzaju kursy i szkolenia – wówczas pracownik „zetka” czuje, że nie stoi w miejscu i ma jeszcze większą motywację do pracy. Dobrze również, jeśli przełożony daje mu niekiedy wolną rękę, np. w kwestii konkretnych projektów.
Przyjazna i otwarta atmosfera
Ponadto współpraca ma bardzo dużą szansę na powodzenie, jeżeli w firmie panuje przyjazna atmosfera. Chcąc stworzyć dobre środowisko pracy dla przedstawicieli pokolenia Z, warto również otwarcie pytać o ich potrzeby i preferencje – np. w celu dostosowania do nich konkretnych benefitów. Pracownicy z pokolenia Z często zmieniają miejsce pracy – odpowiednie podejście pracodawcy może jednak skutecznie zatrzymać ich w firmie na dłużej.
Na co pokolenie Z zwraca uwagę przy wyborze pracy?
Jednym z najważniejszych czynników, na które zwracają uwagę osoby z pokolenia Z podczas poszukiwań pracy, są benefity pozapłacowe. Największe znaczenie ma oczywiście samo wynagrodzenie, jednak informacje o dodatkach do pensji umieszczone w ogłoszeniach rekrutacyjnych zdecydowanie przykuwają ich uwagę. Wielu kandydatów z pokolenia internetowego zwraca uwagę także na samą atmosferę w miejscu pracy oraz jego kulturę organizacyjną.
Co program benefitowy mówi o Twojej firmie? Przeczytaj ’Benefity. Lustro kultury organizacyjnej’ >
Benefity pożądane przez pokolenie Z
Praca zdalna i hybrydowa
Pokolenie Z bardzo ceni sobie możliwość pracy zdalnej. To jeden z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych w tym środowisku. Poszukując zatrudnienia, „zetki” zwracają uwagę także na możliwość elastycznego czasu pracy lub wykonywania obowiązków w trybie hybrydowym. Nie jest dla nich problemem pięć dni pracy z domu – zwłaszcza że większość z nich rozpoczęła karierę zawodową w okresie lockdownu.
Opieka psychologiczna
Pracownicy z pokolenia internetowego cenią sobie również możliwość korzystania z opieki psychologicznej w ramach dodatków pozapłacowych – nie bez powodu jest to coraz bardziej popularny benefit na różnego rodzaju platformach.
Kafeteria benefitów – uwzględnione potrzeby i elastyczny wybór
Kafeteria benefitów – np. na platformie Worksmile – to rozwiązanie, które szczególnie sprawdza się w przypadku post-Millennialsów. Umożliwia ona elastyczny wybór dodatków z dziesiątek różnych kategorii.
Benefity nie są narzucone z góry przez przełożonego, lecz dopasowane do potrzeb lub pasji różnych pracowników – dzięki temu mają oni szansę na rozwój dokładnie w tej dziedzinie, którą się interesują.
Coraz więcej pracodawców zbiera informacje na temat preferencji konkretnych osób – jest to spowodowane mieszaniem się różnych pokoleń w jednym miejscu pracy. Pozwala to na idealne dopasowanie dodatków do potrzeb zatrudnionych, a tym samym – zatrzymanie ich w firmie na dłużej.
Co jeszcze musisz wiedzieć o kafeterii benefitów? Przeczytaj tutaj >
Chcesz stworzyć atrakcyjne środowisko pracy dla pokolenia Z?
Platforma Worksmile ułatwi Ci to zadanie! Przeczytaj więcej o komunikacji wewnętrznej i benefitach pracowniczych od Worksmile lub umów się na bezpłatną konsultację. Zobaczysz naszą platformę od wewnątrz podczas prezentacji demo!