Świat technologii nieustannie się rozwija, a narzędzia AI rewolucjonizują sposób, w jaki pracujemy. Niezależnie od tego, czy chodzi o rekrutację, onboarding, zarządzanie zespołem czy analizę danych – AI ma potencjał, aby znacząco ułatwić i usprawnić te procesy. W tym artykule przedstawię cztery kluczowe narzędzia AI, które każdy specjalista HR powinien znać i stosować. Odkryj ich potencjał i przekonaj się, jak łatwo z nich korzystać!
1. ChatGPT (od OpenAI)
ChatGPT od OpenAI to jedno z czołowych narzędzi, które zyskało dużą popularność, zdobywając pierwszy milion użytkowników w zaledwie 5 dni! Dzięki swojej zdolności do generowania tekstów, ChatGPT znacznie przyspiesza i usprawnia procesy takie jak pisanie maili i komunikatów, edycja tekstów czy tworzenie obszernych raportów i podsumowań.
Co jest przyczyną tego spektakularnego efektu? Poza pierwszym efektem WOW, chatGPT po prostu szybciej pisze i redaguje teksty niż jakikolwiek człowiek. Tego rodzaju narzędzia AI nie tylko oszczędzają cenny czas, ale również podnoszą jakość i efektywność pracy Specjalisty HR. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić na strategicznych zadaniach, maksymalizując tym samym produktywność i innowacyjność swojej pracy.
Co obecnie dzieje się w modelach GPT od Open AI?
Przede wszystkim firma OpenAI sugeruje korzystanie z Asystentów. Co to jest? To opisany przez nas sposób działania modelu GPT, aby zajmowała się rozwiązywanie zadań z konkretnego, wąskiego obszaru. Zadania i cechy takiego Asystenta możemy opisać kilkoma zdaniami, dzięki czemu jego odpowiedzi będą bardzo precyzyjne i maksymalnie użyteczne. Każdego Asystenta możemy zapisać i szybko wrócić do niego, gdy znowu będzie nam potrzebny. Co więcej, inne osoby z naszej organizacji również mogą mieć do niego dostęp. W ten sposób oszczędzamy czas na wielokrotnej konfiguracji modelu GPT.
Oberzyj również rozmowę >>>
AI, DEI, Human Centric Culture – kluczowe trendy HR na 2024 rok w obiektywie branży IT, 2024
2. Midjourney
Jest to najbardziej zaawansowane narzędzie AI do generowania obrazów. Obecnie musisz czekać tydzień na zrobienie czegokolwiek przez grafika? Weź sprawę w swoje ręce i za pomocą kilku zdań wygeneruj to, czego potrzebujesz. Za pomocą Midjourney możesz ilustrować artykuły w firmowym intranecie oraz LinkedIn, zaproszenia na wydarzenie firmowe, grafiki do materiałów komunikacyjnych i marketingowych. Atrakcyjna i estetyczna grafika znacząco zwiększy konwersję i przyciągnie zainteresowanie odbiorców.
W tej chwili Midjourney potrafi wygenerować grafiki w dowolnym stylu. Od takich, które wyglądają jak rysunek artysty, przez mroczne efekty w stylu Beksińskiego po realistyczne zdjęcia. Sprawdź, co potrafi to narzędzie: https://www.midjourney.com/showcase.
Chociaż nie jest to darmowe narzędzie, to w cenie najtańszego abonamentu (10 dolarów) możesz stworzyć nawet 200 grafik miesięcznie):
Pewne wyzwanie może stanowić fakt, że z Midjoruney korzysta się za pomocą czatu Discord. Z początku może Ci się to wydać lekko skomplikowane, jednak jeśli poświęcisz 20 minut na zapoznanie się z tym interfejsem, to będziesz swobodnie się w nim poruszać.
A co z prawami autorskimi?
No właśnie… Polski ustawodawca jeszcze wprost tego nie uregulował, także na chwilę obecną korzystamy z interpretacji opartych o obecną ustawę o prawach autorskich. W związku z tym:
- prawo do grafiki ma twórca tekstu, który służył do wygenerowania grafiki (tzw. prompt);
- nie możesz jednak twierdzić, że grafika została narysowana przez Ciebie.
3. ElevenLabs
Jest to narzędzie AI stworzone przez polską firmę, które umożliwia wygenerowanie nagrania audio na podstawie tekstu. Jeżeli chcesz prowadzić komunikację za pomocą nagrań audio, a nie lubisz albo nie masz czasu i sprzętu, by nagrywać się osobiście, to ElevenLabs Cię w tym wyręczy.
W ramach darmowego planu możesz skorzystać z kilkudziesięciu głosów dla 28 języków – w tym języka polskiego. A jeśli zdecydujesz się na wersję płatną (22 dolary miesięcznie), to możesz sklonować swój własny głos i kolejne nagrania, będą brzmiały tak jakby były stworzone przez Ciebie osobiście. Ponadto, jeśli odpowiadasz w swojej organizacji za tworzenie szkoleń, instrukcji lub tutoriali, to ElevenLabs może stworzyć dubbing do Twoich nagrań wideo. Wystarczy, że prześlesz nagranie ekranu pokazujące, jak korzystać np. z nowego systemu do składania wniosków i spraw, a narzędzie doda do niego Twój dubbing.
Wątpisz w realistyczność tych nagrań? Zachęcam Cię do posłuchania podcastów Jarosława Kuźniara, duża część jego odcinków jest wygenerowana właśnie za pomocą ElevenLabs. Na przykład krótkiego podsumowania o nowościach w AI:
https://open.spotify.com/episode/33v3GcmQbw7eSAw9iflLgp?si=3f3f1d9d725f4f9c
4. Effy.AI
To narzędzie AI oszczędzi czas nie tylko Tobie, ale również managerom w Twojej organizacji. Effy wspiera nas w żmudnym procesie tworzenia ankiet 180/270/360 stopni. Robi to na dwa sposoby. Po pierwsze dostarcza duży zbiór gotowych ankiet dla bardzo zróżnicowanych stanowisk oraz organizacji. A po drugie pomaga w wygenerowaniu rozbudowanych ankiet w oparciu o informacje, które mu przekażemy. Są to: wielkość organizacji, typy stanowisk, forma odpowiedzi jaka nas interesuje, częstotliwość przeprowadzania badania.
Poza stworzeniem struktury badania, Effy.AI umożliwia również zebranie wyników w ustalonym terminie od konkretnych członków zespołu. A następnie zaprezentuje je w postaci estetycznego, czytelnego raportu. Jest to kolejne narzędzie, które pomaga nam oszczędzić czas, ponieważ wiele kroków w tym procesie robi szybciej niż możemy sobie wyobrazić. Ponadto dzięki swojej eksperckości może wspomóc początkujących managerów w zarządzaniu zespołami.
Narzędzia AI na pomoc
Inwestycja w zaawansowane narzędzia AI to krok, który może znacząco zmienić sposób zarządzania codziennymi zadaniami Specjalisty HR. Adaptacja takich technologii nie tylko przyspiesza procesy, ale także otwiera nowe możliwości dla kreatywności i innowacji. W obliczu ciągłego postępu technologicznego, wykorzystanie potencjału AI w pracy staje się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej i osiągania lepszych wyników. W Worksmile także zauważyliśmy ten potencjał i już dziś udostępniamy Specjalistom HR pomocnego asystenta AI, który pomaga pisać różnego rodzaju komunikaty do pracowników.
Dzięki temu twórca komunikatu nie musi opuszczać naszej platformy, żeby dopracować swój post z pomocą sztucznej inteligencji. Nie czekaj, zacznij korzystać z najnowszych narzędzi AI, by maksymalizować efektywność swojej pracy!
Autor: Mateusz Błaszczyk, CTO Worksmile