
Coraz częściej nawet dla największych i najbardziej prestiżowych firm na świecie poważnym wyzwaniem jest nie tylko pozyskanie pracowników, ale również ich zatrzymanie w organizacji. Receptą na sukces jest zbudowanie odpowiedniej kultury organizacyjnej oraz zapewnienie bezpiecznego, zdrowego i przyjaznego środowiska pracy. Bardzo często pracodawcy szukają rozwiązania oferując pracownikom interesujące świadczenia pozapłacowe.
Top Employers Institute od ponad 25 lat analizuje na całym świecie praktyki i priorytety w zarządzaniu pracownikami. I z roku na rok obserwuje wzrost znaczenia świadczeń pozapłacowych oraz praktyk, które służą poprawieniu jakości życia pracowników.
Kwestia work-life balance nabiera coraz większego znaczenia.
Zachowanie równowagi i harmonii pomiędzy życiem zawodowym, karierą i ambicjami a innymi aspektami życia, takimi jak rodzina, relaks, zdrowie, relacje, hobby staje się coraz istotniejsze. Wynika to z jednej strony z potrzeb pracowników. Z drugiej zaś z niepokojących statystyk dotyczących chorób serca, wypalenia zawodowego, poziomu stresu, czy depresji u pracowników.
Według danych Top Employers Institute z 2019 roku 52% certyfikowanych organizacji w Polsce, zaś 63% w Europie opracowało i wdrożyło strategię Wellbeing jako stałą praktykę. Oznacza to posiadanie szerokiego wachlarza praktyk. Zaczynając od indywidualnego dostosowania godzin pracy, przez programy związane z rodzicielstwem czy dbaniem o zdrowie. A skończywszy na programach dla osób, które odczuwają syndrom wypalenia zawodowego.
Jak widać świadczenia pozapłacowe zaczynają nabierać nowego wymiaru. Coraz większa liczba pracowników ma możliwość skorzystania z elastycznego czasu pracy (67%), pracy z domu (49%), czy długich bezpłatnych urlopów – tzw. sabbatical (46%). Pracodawcy zwracają też baczną uwagę na higienę pracy. Czyli przestrzeganie godzin pracy, wykorzystywanie urlopu i nieprzeszkadzanie w nim. A nawet niekorzystanie z poczty e-mail poza godzinami pracy, czy przerwy w godzinach pracy.
Cenne zdrowie a świadczenia pozapłacowe
Pracodawcy coraz częściej oferują również programy na rzecz zdrowia. Z dofinansowania ubezpieczenia medycznego korzysta 91% pracowników zatrudnionych u polskich Top Employers. Pracodawcy starają się również zapobiegać chorobom i oferują swoim pracownikom:
- programy badań przesiewowych (52%),
- programy szczepień (88%),
- wsparcie w radzeniu sobie ze stresem (61%),
- czy wsparcie w sytuacji wypalenia zawodowego (38%).
Coraz większą popularnością cieszą się praktyki zdrowego odżywiania. 34% pracowników zatrudnionych u polskich Top Employers korzysta ze zdrowych produktów żywnościowych (w Europie 50%). Natomiast 53% pracowników ma zapewnione świadczenia pozapłacowe w postaci świeżych owoców, czy soków w miejscu pracy (47% w Europie). Ponadto pracodawcy pod hasłem zdrowego stylu życia organizują spotkania z dietetykami, pomoc w odchudzaniu, czy rzucaniu palenia, dni zdrowia.
Zdrowy duch w zdrowym ciele
„Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę.”
Edward Stanley
W dzisiejszych czasach słowa Edward Stanley’a nabierają coraz większego znaczenia. Sport nie tylko zapobiega nadwadze i otyłości. To również jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów profilaktyki chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Ponadto korzystnie wpływa na sprawność i prawidłowe funkcjonowanie umysłu, zapobiega depresji, zmniejsza uczucie niepokoju. Zatem inwestycja czasu w promowanie i uprawianie sportu to czysty zysk. Wiedzą o tym również polscy i światowi Top Employers, którzy oferują swoim pracownikom benefity w postaci szerokiej oferty programów wellness.
Świadczenia pozapłacowe, a benefity sportowe i rekreacja
W Polsce 87% pracowników zatrudnionych w certyfikowanych organizacjach ma możliwość skorzystania świadczenia pozapłacowego na obiektach sportowych w miejscu pracy. Jak również dofinansowania/zwrotu kosztów członkostwa w centrach fitness, w Europie tylko 63%.
23% polskich pracowników może odpoczywać w pracy w specjalnie tworzonych strefach relaksu. Wyposażonych m.in. w fotele do masażu, czy pomieszczenia do medytacji. Niemal wszyscy polscy Top Employers (93%) promują aktywność fizyczną poza godzinami pracy. Zaś 79% organizuje wyzwania/zawody sportowe na poziomie całej firmy.
Wszystkie działania wspierające aktywność sportową oraz programy na rzecz zdrowia przynoszą rezultaty w postaci m.in. spadku wskaźnika absencji. W badaniu z 2019 roku wskaźnik jest na poziomie 5,17% i jest niższy niemal o 1 punkt procentowy w porównaniu z rokiem poprzednim.
Dobre praktyki naszych Top Employers

Provident
Firma Provident Polska zatrudnia 1800 Pracowników na terenie całego kraju. W związku z czym chcieliśmy zadbać o jeszcze lepszą integrację i zapewnić możliwość nawiązywania relacji. W tym celu wdrożyliśmy grywalizacyjną platformę benefitową wspierającą zdrowy styl życia.
Nasi pracownicy mają bieżący dostęp do platformy za pośrednictwem laptopów, tabletów czy też telefonów komórkowych. Platforma benefitowa daje pracownikom możliwość rejestrowania swoich aktywności sportowych oraz wzajemnej rywalizacji, tworzenia grup dyskusyjnych, w ramach których pracownicy dzielą swoimi doświadczeniami, sukcesami oraz motywują do pokonywania własnych barier. Rejestrując swoje aktywności sportowe pracownicy zbierają punkty, które mogą wymienić na atrakcyjne nagrody w dostępnej kafeterii.
Obserwujemy wzmożoną aktywność pracowników na platformie. Co nas ogromnie cieszy, jako że dzięki temu wszyscy mamy możliwości bliższego poznania się, a dzielące nas kilometry nie stanowią dla nas żadnej przeszkody.
Bank Gospodarstwa Krajowego
W BGK prowadzimy działania edukacyjne i motywacyjne w obszarze zdrowego żywienia, profilaktyki zdrowia, promocji ruchu, wypoczynku i ergonomii pracy. Edukujemy o korzyściach zdrowego odżywiania jednocześnie zapewniając dostawy owoców w pracy, publikujemy newslettery z treściami dotyczącymi nawyków żywieniowych.
Aktywizujemy pracowników do dzielenia się swoimi doświadczeniami kulinarnymi w ramach różnych edycji konkursu „Zdrowie na talerzu”. W tegorocznych bankowych Dniach zdrowia pracownicy mogli zrobić podstawowe badania: analizę składu ciała, szybkie testy diagnostyczne, wykonać przegląd dermatologiczny oraz wziąć udział w wykładach o tematyce dotyczącej m.in. profilaktyki nowotworowej i cukrzycowej.
Stworzyliśmy program Wiele Ról Jedno Życie. Wychodząc naprzeciw różnorodnym potrzebom pracowników. Wspierając ich pasje i talenty, inspirując do poszukiwania rozwiązań budujących harmonię pomiędzy życiem osobistym i zawodowym. Program składa się z 3 filarów, na które zaprosiliśmy wszystkich. Niezależnie od roli jaką pełnią zarówno w organizacji jak również w życiu prywatnym.
Pracownicy biorą udział w warsztatach w ramach klubów dyskusyjnych – Klubu Rodzica, Klubu Relacji, Klubu Rozwoju Osobistego. Podczas tworzenia programu przyświecała nam idea, mówiąca, że wellbeing to nie tylko benefity, karty sportowe i opieka medyczna – to człowiek jako całość.
Mamy 10 bractw sportowych, w których członkowie bractw razem trenują, reprezentują bank na zawodach, umacniają ducha współpracy poprzez wspólne aktywności sportowe oraz promują zdrowy styl życia. A dla naszych bankowych maluszków i ich rodziców przygotowaliśmy wyprawki, a w nich między innymi body i ekologiczny kocyk.
Zobacz również artykuł Co firmy powinny wiedzieć by skutecznie promować zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną pracowników oraz Ile kosztuje zdrowa kultura organizacji?, w którym przybliżamy kwestię wellbeingu pracowników.
Autor:
Katarzyna Konieczna
Senior HR Auditor
Top Employers Institute Poland