
Kafeteryjny system wynagrodzeń to rozbudowany mechanizm nagradzania pracowników. Wdrożony w przemyślany sposób przyniesie korzyści pracownikom, pracodawcy i organizacji. Czym jest w praktyce wynagrodzenie kafeteryjne? Jakie są jego zalety i zagrożenia? Podpowiadamy.
Kafeteryjny system wynagrodzeń dzieli wynagrodzenie na dwa elementy: stałą, wypłacaną na rachunek bankowy pensję oraz zmienną, mogącą przyjmować formę różnorodnych świadczeń pozapłacowych. W zależności od polityki i zasad panujących w organizacji zmienna część wynagrodzenia może być uzależniona od sytuacji finansowej firmy, wyników osiąganych przez pracowników lub innych parametrów.
To, co wyróżnia kafeterię spośród innych systemów wynagrodzeń, to pozostawienie decyzji o wyborze benefitów w rękach pracownika. Mając wybór, może sięgnąć po te, które w danym momencie będą dla niego najprzydatniejsze i najbardziej wartościowe.
Formy wynagradzania pracowników
W ramach wynagrodzenia kafeteryjnego, poza standardowym wynagrodzeniem, pracownik może korzystać także z dodatkowych świadczeń, które sam wybierze. Mogą być to np.:
- prywatna opieka medyczna (także dla członków rodziny);
- ubezpieczenie na życie;
- karty sportowe;
- pracownicze programy emerytalne;
- możliwość korzystania z porad prawnych;
- możliwość nabywania produktów firmy w niższych cenach;
- samochód z możliwością użytkowania w celach prywatnych;
- telefon z możliwością użytkowania w celach prywatnych;
- karty lunchowe i dofinansowania posiłków;
- pożyczki na preferencyjnych warunkach;
- dodatkowe dni urlopu;
- dopłaty do wakacji (także dla dzieci);
- karty przedpłacone i bony do sklepów.
Wynagrodzenie kafeteryjne – niestandardowe benefity dla pracowników
Jeśli chcesz podkreślić swoją kreatywność i nieszablonowy kierunek działań, zaoferuj pracownikom oryginalne i dostosowane do aktualnych realiów (dziś — pandemia COVID-19) benefity:
- ubezpieczenie… dla pupila;
- karnet na zajęcia z trenerem personalnym do wykorzystania w domu;
- catering dietetyczny z dostawą do domu (w czasie pandemii COVID-19 taka opcja z pewnością ucieszy większość pracowników pracujących w trybie home office);
- kompleksowy pakiet badań diagnostycznych;
- aplikacje i programy, które pomogą rzucić palenie/zdrowiej się odżywiać/pozbyć się zbędnych kilogramów itp..
Dlaczego warto wdrożyć wynagrodzenie kafeteryjne?
Wdrożenie w organizacji kafeteryjnego systemu wynagrodzeń świadczy o chęci rozwoju, podążania za nowoczesnymi trendami i otwartości na potrzeby pracowników. Zwiększa motywację i lojalność personelu, buduje więź pomiędzy firmą a pracownikami, pomaga zatrzymać w strukturach talenty oraz… pozyskać najbardziej utalentowanych kandydatów. Pomaga także budować pozytywny wizerunek pracodawcy wśród aktualnych pracowników oraz kandydatów.
System kafeteryjny wady i zalety
Wdrożenie kafeteryjnego systemu wynagrodzeń niesie za sobą nie tylko zalety, ale także wyzwania. Warto mieć je na uwadze.
Wynagrodzenie kafeteryjne — najważniejsze zalety
Najważniejszą zaletą wdrożenia kafeteryjnego systemu wynagrodzeń jest stworzenie pracownikowi możliwości wyboru benefitów i świadczeń, z których zechce skorzystać w ramach części wynagrodzenia. Taka decyzja niesie za sobą szereg korzyści, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników:
- podkreśla partnerski stosunek oraz szacunek pracodawcy do zatrudnionych;
- udowadnia, że celem pracodawcy nie jest wyłącznie wykonanie żmudnego obowiązku, ale prawdziwa troska o potrzeby zespołu;
- generuje w pracownikach poczucie wpływu na rozwój i decyzje podejmowane na wyższych szczeblach organizacji;
- buduje opartą na transparentności i jasnych zasadach politykę wynagrodzeń (Zobacz również: TRS – Total Reward Statement);
- daje pracownikom możliwość spełnienia realnych potrzeb – tych, które w danym momencie są dla nich najważniejsze;
- pozwala pracodawcy skutecznie planować wydatki, optymalizować koszty i zachować pełną kontrolę nad firmowym budżetem.
Wynagrodzenie kafeteryjne — wyzwania i zagrożenia
Choć wynagrodzenie kafeteryjne ma zdecydowanie więcej zalet niż zagrożeń, warto wspomnieć także o tych drugich. Jednym z tych, o których najczęściej wspominają pracodawcy, są… obawy przed trudnościami w obsłudze kafeterii benefitów. To ogromny błąd! Obsługa nowoczesnych platformy kafeteryjnych jest nie tylko banalnie prosta, ale także wygodna i intuicyjna. Wdrażając takie narzędzie, zaoszczędzisz czas i znacznie usprawnisz zarządzanie procesami HR.
Podsumowując, kafeteryjny system wynagrodzeń pozwala osiągnąć wielopłaszczyznowe korzyści. Wzmacnia motywację pracowników i pomaga budować silną więź z organizacją, pozwala kreować pozytywny wizerunek pracodawcy i przyciąga prawdziwe talenty. Ogół pozytywów przyczynia się do dynamicznego rozwoju organizacji i budowania stabilnej pozycji na rynku.
Zobacz również: Flex Benefits: Pozwól swoim pracownikom wybrać swoje benefity oraz Platforma HR typu wszystko w jednym (all-in-one)