
Zbudowanie atrakcyjnego miejsca pracy to dość duże wyzwanie, gdyż w wielu specjalistycznych branżach walka o wykwalifikowanego pracownika przybiera na sile. Zdrowie oraz dobre samopoczucie podwładnych to klucz do ich motywacji, zaangażowania w pracę i produktywności. Firma, która dba o zdrowie pracowników, jest znacznie lepiej postrzegana w środowisku. Jedną z metod, które zwiększają atrakcyjność oferty są pozapłacowe świadczenia pracownicze. A także wzrost zainteresowania zdrowiem i ogólną kondycją fizyczną swojego zespołu.
Corporate wellness a pozapłacowe świadczenia pracownicze
Do tej pory standardem wśród korzyści z związanych ze zdrowiem był rozszerzony pakiet medyczny i karta do klubu sportowego. Obecnie pracodawcy znacznie częściej starają się uzupełniać te dość już tradycyjne dodatki o nieco bardziej wyrafinowane pomysły, które w zamyśle mają integrować zespół i wpływać na samopoczucie pracowników. Na Zachodzie takie rozwiązania określa się mianem corporate wellness.
Jak zorganizować pracę, kiedy kadra choruje?
W okresie jesienno-zimowym absencja chorobowa wśród pracowników jest znacznie wyższa i przez to bardziej zauważalna niż w innych porach roku. Pracodawcy muszą wtedy zadbać o swoje interesy, korzystając nie tylko z narzędzi zapewnionych przez ustawodawcę, ale również z własnej pomysłowości w reorganizacji zadań. Nie warto się wówczas trzymać sztywnego grafiku, tylko pozwolić na modyfikacje i pewną dozę niezależności u pracowników. Z pomocą przychodzą również systemy informatyczne, które pozwalają zautomatyzować i znacznie przyspieszyć procesy w przedsiębiorstwie, a także ułatwiają ewidencję i delegowanie zadań w przypadku zwolnienia lekarskiego któregoś z pracowników.
Jak wesprzeć pracownika w powrocie do zdrowia? Pozapłacowe świadczenia pracownicze
Pracodawca, szczególnie w okresie chorobowym, nie może zapominać o potrzebie relaksu albo zadbania o obolałe od pracy przy komputerze plecy. Może w tym celu zorganizować profesjonalne masaże, spotkania z fizjoterapeutami albo współfinansować zabiegi rehabilitacyjne dla swojej kadry. Z pewnością należy również dopingować pracowników do regularnego wykonania podstawowych badań profilaktycznych i ułatwiać ich realizację. Dobrym pomysłem jest również organizacja warsztatów czy konsultacji z ekspertami dotyczących zasad zdrowego odżywiania, radzenia sobie ze stresem czy dbania o miejsce pracy, aby jak sprzyjało zdrowiu. Takie pozapłacowe świadczenia pracownicze nie tylko wpływają na dobre samopoczucie pracownika, ale również wspierają go w procesie rekonwalescencji po chorobie.
Podsumowanie
Dbanie o zdrowie pracowników wymaga przede wszystkim kompleksowego podejścia do tematu i zbudowania strategii, w której liczą się nie tylko dobra opieka zdrowotna i prewencja, ale także aktywność fizyczna, dobre samopoczucie zespołu oraz zapewnienie właściwej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Zobacz również: Employee benefits: świadczenia dla pracowników – jak stworzyć atrakcyjny pakiet benefitów? oraz Employee Well-being w czasach pandemii i pracy hybrydowej