Specjalista w branży IT
Mogłoby się wydawać, że skoro pracownicy IT stanowią tak dużą grupę polskich zatrudnionych, to specjalistów jest mnóstwo. Okazuje się jednak, że wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników z tej branży zaczęło brakować. Zapotrzebowanie na specjalistów jest z kolei ogromne. Najpopularniejsze stanowiska, na które stale brakuje kandydatów, to m.in. Security Software Deweloper czy architekt bezpieczeństwa IT. Jeżeli zależy nam na zatrudnieniu konkretnego eksperta, proces rekrutacji może trwać wiele tygodni. Kandydatom o mniejszym doświadczeniu znacznie trudniej jest obecnie znaleźć pracę. Dlaczego? Coraz więcej ludzi zaczyna myśleć o przebranżowieniu, w związku z tym na poziomie juniorskim panuje duża konkurencja.
Nie pensja, a ciekawe benefity dla IT
Okazuje się, że wypłata to dla pracowników IT – oraz innych branż – nie wszystko. Tym, co obecnie najbardziej przyciąga kandydatów, są rozmaite benefity pracownicze, na które mogą oni liczyć w danej firmie. Oferowane stawki nie zmniejszyły się w ciągu ostatnich lat, jednak sama pensja to dla niektórych niewystarczające wynagrodzenie. Firma oferująca zatrudnionym benefity, ma znacznie większą szansę na zdobycie dobrego pracownika niż ta, która tego nie robi.
Ostatnio dużą popularność zyskuje m.in. workation, czyli praca z dowolnego miejsca na świecie, połączona z wakacjami. Coraz więcej polskich firm daje swoim pracownikom taką możliwość, pokazując tym samym swoje zaufanie do zatrudnionych. Jak wiadomo, wypoczęty organizm i umysł sprawiają, że pracownik ma więcej chęci i mobilizacji do działania. Coraz bardziej popularnym benefitem staje się również czterodniowy tydzień pracy. Elastyczny czas pracy w ciągu dnia także jest w stanie przyciągnąć wiele osób.
Świadczenia pozapłacowe dla branży IT
Mechanizmem wynagradzania, który niesie za sobą wiele plusów – zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy – jest kafeteryjny system wynagrodzeń. Zyskuje dzięki temu dużą niezależności i elastyczność wyboru. W przypadku systemu kafeteryjnego, pracownik może sam dobrać dodatkowe świadczenia w zależności od aktualnych potrzeb. Kafeteria Worksmile pozwala na wybór m.in. ubezpieczenia, karty sportowej, bonów do sklepów czy samochodu i smartfona do użytkowania także prywatnie.
Jak zbudować zgrany zespół IT?
Coraz więcej firm decyduje się na pracę w trybie zdalnym. Z tego powodu trudniej jest stworzyć zespół, w którym komunikacja pozostaje cały czas na tym samym poziomie. Wprowadzenie skutecznego narzędzia do bezpiecznej i efektownej komunikacji jest w takiej sytuacji niezbędne. Platforma do budowania komunikacji wewnętrznej Worksmile umożliwia stały kontakt pracowników i przełożonych danej firmy za pośrednictwem Internetu. Tym samym, w danej organizacji tworzy się zintegrowana społeczność. Zatrudnieni mają dostęp m.in. do wiadomości oraz grup tematycznych i firmowych – np. „newsów z firmy”. Dzięki tego typu narzędziom, śledzenie aktualności związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa jest szybkie, wygodne i bezproblemowe.
Jak zatrudniać najlepszych z branży IT?
Bez dwóch zdań należy zadbać o employer branding. Jeżeli firma chce być uznawana za pożądanego pracodawcę, powinna zadbać o swoją kulturę organizacyjną – zwłaszcza, jeśli dział HR mierzy się z trudnościami podczas procesu rekrutacji. Employer branding, czyli marka pracodawcy, jest mocno powiązany ze sposobem funkcjonowania w firmie oraz reprezentowanymi w niej ideami, prawami czy systemem wartości. Stworzona w danym przedsiębiorstwie atmosfera znacząco wpływa na wizerunek pracodawcy oraz ostateczną decyzję kandydata. System kafeteryjny – taki jak Worksmile – pomaga budować silną kulturę organizacji opartą na docenianiu i dbaniu o personel.