Z początkiem października tego roku, w Las Vegas odbyła się coroczna, największa na świecie konferencja HR Tech, która wiedzie prym wśród tego typu eventów przedstawiając globalne Trendy HR. Jadąc na nią, można spodziewać się ogromnej dawki wiedzy, interesujących warsztatów i wykładów oraz równie dużej hali expo z najlepszymi branżowymi gigantami i startupami. Ja co roku wyczekuję m.in. Josha Bersina, który w rewelacyjny sposób opowiada o nadchodzących zmianach na rynku HR – Josh nie raz udowodnił, że jego raporty przygotowane we współpracy z Deloitte, przedstawiające Trendy HR okazują się być trafne.
Jakie tematy zostały poruszone w tym roku? M.in.:
1. Trendy HR – Platformy HCM oparte na chmurze stale się rozwijają, ale pojawiają się nowi gracze.
Obecnie istnieje wielu dobrze znanych dostawców HCM opartych na chmurze (Oracle, Workday, SAP, ADP, Ultimate, Ceridian, Infor, Mianowicie, Gusto, Paycor, HiBob, Sage i wiele innych). Ich technologie dojrzewają do tego stopnia, że twarde funkcje HR zostają uzupełnione o te związane “talent management”. Nowym trendem są platformy typu “employee experience” oraz rozwój współpracy pomiędzy tymi platformami HR.
Jak pokazuje powyższy wykres, w naszych firmach potrzebujemy wielu aplikacji dla pracowników.
Obejmują one różne narzędzia do rekrutacji i oceny kandydatów, dziesiątki narzędzi do znajdowania treści i uczenia się, narzędzia pomagające w utrzymaniu dobrego samopoczucia, zarządzania świadczeniami pracowniczymi i benefitami pozapłacowymi, do tego nagrody dla pracowników i wiele narzędzi do zarządzania czasem pracy, planowania zadań czy rozpatrywania skarg pracowników, itd.
Wszystkie te wspaniałe aplikacje nie pochodzą od jednego dostawcy.
Dlatego dostawcy ERP zdali sobie sprawę, że nie są w stanie nadążyć za tempem innowacji, więc zmieniają swoją pozycję stając się otwartymi platformami gotowymi na współpracę z innymi.
3. Trendy HR – Architektura HR Tech uległa zmianie.
Przez wiele lat traktowano systemy HCM jako te o „pojedynczym systemie ewidencji”. Chociaż może tak być w przypadku niektórych danych, nie jest to już właściwe podejście. Dzisiaj większość firm ma wiele „systemów ewidencji” i są one powiązane ze sobą za pomocą korporacyjnego systemu uwierzytelniania. Na jego szczycie znajduje się nowy zestaw oprogramowania do tworzenia Employee Experience. A ponieważ większość innowacyjnych narzędzi, których teraz potrzebujesz, pochodzi od mniejszych firm, powinniśmy zmieniać swój sposób myślenia i czuć się komfortowo, wdrażając „ekosystem aplikacji”, a nie tylko podstawowy system HCM.
4. Trendy HR – Rynek rekrutacyjny płonie i jest wypełniony technologią AI.
Liczba nowych systemów, technologii i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji jest niesamowita. Rekrutacja jest obecnie największym rynkiem sztucznej inteligencji w obszarze HR: pozyskiwanie kandydatów, ich ocena, przegląd CV, rozmowa rekrutacyjna, wszystko oparte na sztucznej inteligencji. Zespoły rekrutujące muszą być integratorami systemów – żadna platforma HR nie robi tego wszystkiego.
5. Trendy HR – Wellbeing i Health Tech łączy się z technologią HR.
Rynek employee wellbeingu warty jest 48 miliardów dolarów. Prawdopodobnie jest też najbardziej rozdrobnionym i najbardziej rozwijającym się ze wszystkich rynków. Narzędzia do wspierania zdrowia psychicznego i emocjonalnego, redukcji stresu, sprawności fizycznej, diety i dobrego samopoczucia finansowego są wszędzie i robi się ich coraz więcej. Większość dużych dostawców opieki zdrowotnej inwestuje swoje pieniądze w nowe automatyczne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które można łączyć i dopasowywać do potrzeb każdego rodzaju kategorii biznesu. Za to platformy HR all-in-one zapewniające dobre samopoczucie (takie jak Worksmile) mogą łączyć te wszystkie cechy razem i przynosić rzeczywistą zmianę zachowania pracowników.

Rosnący rynek Employee Wellbeing
- Rynek ten rośnie 4,8% rocznie.
- 32% payrollu jest wydawane na benefity
- Wydatki na wellbeing i opiekę zdrowotną wzrosły o 43% w ostatnie 5 lat
- Tylko 10% pracowników ma dostęp do programów wellness

Model dojrzałej strategii Employee Wellbeing
- Samopoczucie pracowników = wydajność biznesu
- Pracodawcy posiadają zbyt wiele możliwości. Od czego zacząć?
- Pojawiają się dziesiątki rozwiązać gospodarujące jedynie mały element potrzeb
Podobnie jak w punkcie pierwszym. Pracodawcy mają bardzo dużo potrzeb na tym polu:
- integracja, budowanie społeczności firmowej, celu i sensu
- edukacja zdrowotna
- aktywizacja do sportu i zdrowia, zdrowie psychiczne, wellbeing finansowy,
- udostępnianie pracownikom i zarządzanie świadczeniami/benefitami pracowniczymi, dopasowanie benefitów do potrzeb pracowników,
- budowanie kultury wdzięczności,
- bonusy, premie, nagrody dla pracowników itd.
i aby je zagospodarować implementują masę narzędzi, do którego każde potrzebuje administratorów i moderatorów. Często wspieramy się firmami zewnętrznymi, co dodatkowo staje się dużym kosztem dla działu HR, którego budżety lubią być okrajane.
Dlatego odpowiednie rozwiązanie powinno potrafić zagospodarować wiele z tych kwestii w sobie oraz dopasować się do poziomu zaawansowania strategii firmy, czyt. rozpocząć od mniejszej ilości funkcji które gospodarują aktualne potrzeby oraz możliwości wykorzystania innych w przyszłości. Powinno również dać łatwy, mobilny i webowy dostęp pracownikom oraz niezbędne informacje i edukujące raporty pracodawcy, dodatkowo powinno być otwarte na połączenia z innymi rozwiązaniami HCM, takimi jak SAP, Microsoft, G Suite., itd.
Tutaj warto podkreślić trend HR jakim jest all-in-one, czyli wiele funkcji w jednym rozwiązaniu i połączenie poprzez API z innymi wewnątrzfirmowymi rozwiązaniami.
6. Trendy HR – Dostępne są technologie promujące różnorodność oraz wykrywanie i diagnozowanie molestowania
Ten rynek nie istniał jeszcze kilka lat temu. Dziś jest to prawdziwy segment rynku technologicznego i każdy z nas powinien zwiększyć swoją świadomość istnienia produktów na nim, ponieważ mogą to być krytyczne problemy dla marki firmy.
Kilka przykładów rozwiązań: Vault, Textio, STRIVR
7. Trendy HR – Powstają platformy HR nastawione na działanie “From feedback to action”
Wszystkie narzędzia do ankiet pracowniczych i informacji zwrotnych przekształcają się w „platformy działań”. Systemy, które zbierają informacje i przekształcają je w praktyczne rekomendacje dla menedżerów. To duża zmiana, którą w Polsce rozpoczął m.in Sherlock Waste, ostatnia inwestycja funduszu Grupy Pracuj, Pracuj.vc.
Rynek HR Tech stał się interesujący dla wielu graczy, których kiedyś trendy HR nie interesowały. Facebook ze swoich Workplace, Google z serwisem pracy, Microsoft kupując Glint i Linkedin, Salesfoce ze swoim Trailhead wchodząc tym samym w buty innych ogromnych korporacji, takich jak SAP, Oracle, Workday, itd. Dodatkowo cały czas powstaje bardzo dużych młodych firm, startupów, które potrafią szybko podbijać rynek i dużo zwinniej gospodarować potrzeby pracodawców – to na nich warto zwrócić uwagę, zaufać i pomóc się rozwijać, rozwijać produkt oraz spełniać oczekiwania firm, które natrafiają na coraz więcej wyzwań w tym sektorze.
Podsumowanie
Podsumowując, rynek HR i benefitów dla pracowników zmienia się bardzo dynamicznie kierując się coraz bardziej w stronę usprawnienia pracy i kompilacji stosowanych narzędzi w kompleksowe rozwiązania. Nowe technologie dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji w coraz większym zakresie pozwalają sprostać oczekiwaniom pracodawców i ich działów HR.
Jakie nowinki przyniosą nam kolejne lata? Już nie możemy się doczekać kolejnej konferencji. Jeśli również chcesz być na bieżąco i poznawać trendy HR i nowinki w zakresie benefitów – zapisz się na nasz newsletter!