Praca zdalna w Kodeksie pracy – nowe przepisy obowiązują już od 7 kwietnia 2023. Wprowadzenie na stałe do Kodeksu pracy regulacji dotyczących pracy zdalnej było długo wyczekiwane zarówno przez pracodawców jak i pracowników. Do tego czasu firmy, które chcą ją wdrożyć muszą mieć gotowe regulaminy, oświadczenia i aneksy do umów. Należy również oszacować wysokość ryczałtu za prąd i Internet.
Podczas spotkania dla branży HR z dnia 22 lutego 2023 roku szczegółowo omówiliśmy nowe przepisy pracy zdalnej. Do udziału w webinarze: ’10 najważniejszych pytań o pracę zdalną po zmianach w Kodeksie pracy’ Romuald Ulcyfer – CFO Worksmile – zaprosił Łukasza Prasołek – wspólnika w firmie Praktyczne Szkolenia Prasołek&Sawicki, specjalizującego się w szkoleniach z zakresu czasu pracy, wynagrodzeń oraz prawa pracy.
Praca zdalna w Kodeksie pracy
Według najnowszych przepisów Kodeksu pracy wdrożenie pracy zdalnej w firmie będzie dotyczyło każdego pracodawcy. Brak działań z jego strony, nie zablokuje możliwości wnioskowania o pracę zdalną. Wszystko to za sprawą wprowadzenia pojęcia pracy zdalnej okazjonalnej, o którą od 7 kwietnia 2023 roku może się ubiegać każdy pracownik. Dla działów HR i Administracji zmiany w przepisach Kodeksu pracy będą wiązały się z ogromną ilością zadań. Praca zdalna w Kodeksie pracy to uregulowanie przywilejów pracownika. Według nowych przepisów praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze do 24 dni w roku.
Kodeks pracy uregulował również sytuację pracowników, którzy do tej pory pracowali zdalnie lub hybrydowo. W świetle prawa wykonują oni pracę zdalną częściowo lub całkowicie, co przekłada się na istotny element zawarcia umowy o pracę, jakim jest miejsce wykonywania pracy. Nowe przepisy zwracają również uwagę pracodawców na fakt ponoszenia kosztów pracy podczas Home Office i obligują do ich rozliczania. Z drugiej strony w Kodeksie zawarto także nowe regulacje związane z kontrolą i monitoringiem pracy zdalnej, dając pracodawcom możliwość sprawdzenia aktywności pracownika przebywającego na pracy zdalnej.
Oglądając webinar, usłyszysz odpowiedzi na 10 najważniejszych pytań:
- Czy można nie wdrożyć pracy zdalnej w ogóle?
- Czy wdrożenie pracy zdalnej może się odbyć bez wykorzystania nawet 1 kartki papieru?
- Czy trzeba zawierać aneksy do umów o pracę, aby wdrożyć pracę zdalną?
- Na czym będzie polegała praca zdalna okazjonalna?
- Czy praca zdalna okazjonalna może być łączona z pracą zdalną hybrydową?
- Jakie grupy pracowników mogą wymusić na pracodawcy stosowanie pracy zdalnej?
- Czy obowiązki z zakresu BHP należy spełnić także, gdy pracodawca zamierza stosować tylko pracę zdalną okazjonalną?
- Jakie postanowienia ująć w regulaminie pracy zdalnej?
- W jakim stopniu pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty pracy zdalnej?
- Czym różni się kontrola i monitoring pracy zdalnej i jak je wprowadzić w organizacji?
Nagranie webinaru - praca zdalna w Kodeksie pracy
Zobacz najczęściej zadawane pytania podczas tego webinaru oraz odpowiedzi naszych ekspertów ’FAQ – Praca zdalna’ >