
Możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi to marzenie niejednej osoby. Kto z nas choć raz nie przeniósł się myślami do ciepłych krajów, siedząc w zatłoczonym biurze? Okazuje się, że coraz więcej firm – także polskich – pozwala zatrudnionym na tzw. workation. Co to jest, jak działa i jak można się do niego przygotować?
Czym jest workation?
Workation to nic innego, jak urlop wypoczynkowy, podczas którego pracownik wykonuje swoje obowiązki zawodowe w trybie zdalnym. Sformułowanie to pochodzi od słów „work” i „vacation”. Od standardowego „home office” workation różni się tym, że osoba zatrudniona może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie. Możliwość pracy w sercu tropików czy nad hotelowym basenem zyskuje coraz więcej zwolenników. Obecnie, kiedy pandemia przeorganizowała działalność wielu firm, w ten sposób pracuje coraz więcej osób – i nie chodzi o tzw. freelancerów, a o osoby pozostające w stosunku pracy.
Czy workation to całkowita nowość?
Workation jest stosunkowo nowym trendem, zwłaszcza w polskich firmach. Jego największy rozwój mogliśmy zaobserwować jakiś czas po rozpoczęciu pandemii. Pracownicy cenią sobie możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi, dlatego też coraz więcej pracodawców bierze taką możliwość pod uwagę. Nie da się jednak zaprzeczyć, że dla niektórych jest to zupełna nowość – zwłaszcza, jeśli przez całe życie pracowali oni za biurkiem w centrum zatłoczonego miasta.

Workation – jak działa?
Połączenie pracy z wakacjami wcale nie jest niemożliwe. Osoby pracujące na zasadzie workation, jednocześnie spędzają czas na urlopie i spełniają obowiązki służbowe. Pracownik może podróżować dookoła świata i każdego dnia być w innym kraju – ważne, aby wciąż wykonywał swoją pracę. Dla pracodawcy najważniejsze jest to, czy zostały zrealizowane zadania. To, w jakim miejscu na Ziemi znajdowała się osoba zatrudniona, nie ma tak dużego znaczenia. Jeżeli pracownik pozostaje zaangażowany i pracuje tak samo wydajnie, jak w biurze – idea workation działa.
Zalety i wady workationu
Z ideą workation wiążą się zarówno pewne plusy, jak i minusy. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość połączenia wakacji z pracą – jedno wcale nie wyklucza drugiego. Dużym plusem workation jest również szansa na poprawę samopoczucia psychicznego. Wbrew pozorom, pracownik może być wówczas także bardziej wydajny. Wypoczęty umysł i organizm sprawiają, że mamy więcej chęci do działania. Zmiana otoczenia pracy sprzyja również większej kreatywności. Jeżeli workation odbywa się poza sezonem, jest to szansa na tanią podróż – po pracy jest jeszcze wiele czasu na zwiedzanie!
Problemem w przypadku „pracowakacji” może się okazać brak mobilizacji do wykonywania obowiązków zawodowych. Piękne krajobrazy i wołające z wszystkich stron przygody mogą za bardzo odciągać nas od pracy. Biznesowe spotkanie online, podczas którego jedna ze stron popija drinki na plaży, również może nie zakończyć się sukcesem. To, czy workation jest dla nas, zależy wyłącznie od naszej mobilizacji oraz umiejętności organizacji czasu i pracy.
Zobacz jak wspierać pracowników. Efektywny wypoczynek – jak zadbać o pracowników na wakacjach?

Kto może skorzystać z workation?
Każdy jeśli jest w stanie połączyć urlop z obowiązkami zawodowymi. W okolicznościach sprzyjających zabawie i relaksowi, wiele osób nie potrafi wystarczająco się skupić. Jeżeli jednak wiemy, że damy radę połączyć „wakacje” z pracą, możemy śmiało przystępować do poszukiwań odpowiedniej destynacji. Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy brać pod uwagę, jest Internet i jego szybkość. Wiele zagranicznych kurortów – niezależnie od kierunku – sprzyja workation, jednak nietrudno trafić do miejsca, w którym Internet nie pozwoli na swobodną pracę. Wówczas może się to okazać dużym problemem.