O wpływie pandemii koronawirusa na życie zawodowe powiedziano już bardzo wiele. Niestety ograniczenia wynikające z konieczności ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników spowodowały, osobiste interakcje zostały mocno ograniczone. Co się z tym wiąże?

Tradycyjne szkolenia, wykłady i seminaria po prostu się nie odbywały. Programy mentoringowe i codzienne wsparcie ze strony bardziej doświadczonych kolegów z pracy, którzy pomagali w rozwiązywaniu bieżących problemów i wątpliwości, także musiały zostać zawieszone. Czy oznacza to, że w czasie pandemii poszerzanie swoich kompetencji stało się niemożliwe? Nic z tych rzeczy! Po prostu nauka musiała przybrać inną formę – online. Z takich szkoleń także da się wynieść bardzo wiele, jeśli się wie, jak wykorzystać je w maksymalnym stopniu. Będą prawdziwą nagrodą w pracy! Ważna w tym wszystkim jest właściwa kultura organizacyjna, która daje pracownikom szansę na korzystanie z takiej formy doszkalania się.
ABC prowadzenia angażujących szkoleń online
Nic nie jest w stanie zastąpić bezpośrednich interakcji i kontaktu międzyludzkiego. Jednak sytuacja epidemiczna wymogła na przedsiębiorcach i pracownikach naukę efektywnego korzystania z innych metod komunikowania się między sobą. Wraz z rozwojem pandemii, z dnia na dzień dawało się zauważyć wzrost popularności, a właściwie zalew różnymi formami szkoleń. Webinaria, warsztaty online, wykłady i kursy organizowane i prowadzone via Internet stały się właściwie jedyną możliwą opcją, by poszerzać swoje kompetencje.

Szkolenia online od kuchni
Oprócz tego, że szkolenie online musi mieć ciekawą formę i być dopracowane pod względem merytorycznym, organizatorzy zawsze powinni zadbać o odpowiednie przygotowanie takiego spotkania pod względem technicznym. Absolutnie niezbędne do przeprowadzenia szkoleń online są oczywiście komputer z dostępem do Internetu, mikrofon i kamerka.
Oprogramowanie
Aby stworzyć w pełni profesjonalną prezentację, wzbogaconą o atrakcyjne materiały wizualne, najlepiej jest skorzystać z jednego z wielu dostępnych programów do przygotowywania szkoleń online. Wybór tego jedynego należy poprzedzić analizą dotyczącą m.in. liczby uczestników, typu szkolenia (prezentacja, czy bardziej interaktywna forma), tego, czy będzie się chciało komunikować z uczestnikami na czacie, stopniem zaawansowania programu i własnymi umiejętnościami technicznymi ale też możliwościami finansowymi (ceny dostępu do różnych programów mogą bardzo różnić się między sobą).
Zaletą większości takich narzędzi jest to, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu próbnego, co umożliwia ocenę, które spośród nich jest najbardziej odpowiednie dla naszych potrzeb.
Jak skutecznie angażować uczestników w szkolenia online?
Ocena efektywności szkoleń online jest w dużej mierze subiektywna i należy do uczestników. Generalnie można jednak stwierdzić, że szkolenie – każdy jego rodzaj – jest skuteczne, efektywne i stanowi nagrodę, jeśli przekazywaną podczas niego wiedzę i umiejętności słuchacze są w stanie wykorzystać w swojej codziennej pracy i że wpływają one na jej usprawnienie i podniesienie jej jakości.
Aby tę wiedzę uczestnicy mogli przyswoić na odpowiednim poziomie, muszą się w takie spotkanie zaangażować, co w rzeczywistości online może być trudne. Ważne jest zatem, aby organizatorzy korzystali z narzędzi do angażowania i mobilizowania słuchaczy. Służyć temu mogą np. zadania do wypełniania podczas szkolenia, sesje Q&A, możliwość komunikowania się na bieżąco zarówno uczestników z prowadzącym, jak i uczestników między sobą.

Benefity w pracy
Zamknięci w domach, zyskaliśmy nieco czasu na to, na co brakowało nam go wcześniej. Wiele osób właśnie na skutek pandemii postanowiło wrócić do dawno odkładanych planów nauki języka, gotowania czy jogi. Platforma Worksmile, która zawiera w sobie moduł systemu kafeteryjnego, oferuje pracownikom możliwość korzystania z różnego rodzaju ofert partnerów kefeteryjnych. Za jej pośrednictwem można korzystać z najróżniejszych kursów i warsztatów tematycznych, ale też zyskać dostęp do platformy nauki języka obcego czy dziesiątek audiobooków i ebooków. Czekają tam również zniżki do sklepów internetowych, w których można zaopatrzyć się w interesującą nas książkę czy cokolwiek innego, co pomoże nam odkrywać i rozwijać swoje zainteresowania, jakiekolwiek by one nie były.
Poczucie, że czas pandemii nie był czasem całkowicie straconym, pomaga wielu osobom z entuzjazmem i nadzieją patrzeć w przyszłość, także zawodową. Uczenie się i dowiadywanie nowych rzeczy daje dużo siły i wiary w to, że pomimo przeciwności można i trzeba działać. Kafeteria benefitów wydaje się zatem być idealnym rozwiązaniem dla pracodawców, którzy wspierają rozwój swoich pracowników.