
Pracownicy coraz częściej oczekują od swoich pracodawców dodatkowych benefitów, które pozwolą im zwiększyć własne poczucie bezpieczeństwa i poprawić jakość życia. Jednym z takich benefitów jest prywatna opieka medyczna do firmy, która daje osobom zatrudnionym dostęp do specjalistycznych usług medycznych bez kolejek i ograniczeń. Coraz więcej firm decyduje się na jej wprowadzenie.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że chorób obawia się 64% Polek i Polaków, i to trzecia po drożyźnie i wojnie pozycja na naszej liście "strachów".
CBOS, Obawy i oczekiwania Polaków, 2022
Uwaga na jakość wdrożenia
Z badania IR Center przygotowanego dla Enel-med wynika, że:
- w firmach zatrudniających powyżej 250 osób 63% ankietowanych posiada pakiet medyczny,
- w średnich firmach zatrudniających mniej niż 250 osób 52% ankietowanych posiada pakiet medyczny,
- w małych firmach zatrudniających poniżej 50 osób 29% uczestników ankiety potwierdziło posiadanie pakietu medycznego.
Co ważne, pracodawcy nie muszą angażować własnych zasobów do przeprowadzenia procesu wdrożenia i obsługi prywatnej opieki zdrowotnej udostępnianej pracownikom.
Mogą skorzystać z gotowych, zaawansowanych i zautomatyzowanych rozwiązań, które gwarantują użytkownikom oszczędność czasu i wydatkowanych środków.
Przykład? Platforma Worksmile uruchomiła Worksmile Zdrowie®, funkcjonalność, w ramach której ułatwia oferowanie i administrowanie prywatnej opieki medycznej. Od zapisywania i wypisywania pracowników oraz osób towarzyszących po comiesięczny raport do dostawcy usługi medycznej.
O czym zatem trzeba pamiętać, przystępując do wdrożenia prywatnej opieki medycznej do firmy?

1. Zbadajmy potrzeby swoich pracowników
Przed wprowadzeniem prywatnej opieki medycznej do firmy warto przeanalizować potrzeby swoich pracowników. Warto zrobić ankietę, w której pracownicy mogą wyrazić swoje zdanie na ten temat. Zapytajmy o to, czy chcieliby korzystać z prywatnej opieki medycznej. Zwróćmy uwagę na wiek pracowników – starszym osobom mogą bardziej przydać się usługi medyczne niż młodszym.
Prywatna opieka medyczna dla pracowników – poznaj korzyści
2. Wybierzmy odpowiednie firmy oferujące opiekę medyczną
Gdy już wiemy, czego potrzebują nasi pracownicy, warto przystąpić do wybierania odpowiedniego dostawcy prywatnej opieki medycznej.
Zwróćmy uwagę na:
- zakres usług,
- ceny oferowanych świadczeń,
- opinie o danej firmie,
- dostępność placówek.
I tutaj z pomocą przychodzą nam rozwiązania takie jak Worksmile Zdrowie®. Konsultanci platformy udzielą nam wsparcia w wyborze usług medycznych oferowanych w formie pakietów przez znane marki medyczne. Worksmile współpracuje z LUX MED-em, ENEL-MED-em czy Telemedi.
Prywatna opieka medyczna dla firmy – jak wybrać najlepszą?
3. Zaplanujmy wdrożenie opieki medycznej do firmy
Po wyborze odpowiedniej firmy zastanówmy się, kiedy i jak chcemy wprowadzić opiekę medyczną do swojej firmy. Oczywiście, najlepiej byłoby wprowadzić usługi jak najszybciej, ale należy pamiętać, że wprowadzenie nowego benefitu wymaga czasu, dlatego lepiej zaplanować cały proces. Można np. powiadomić swoich pracowników o wprowadzeniu prywatnej opieki medycznej i szczegółowych informacjach na temat tego, jak z niej korzystać.
4. Zapewnijmy dobrą komunikację z pracownikami
Ważnym elementem wprowadzenia opieki medycznej do firmy jest zapewnienie dobrego systemu komunikacji z pracownikami. Powinniśmy poinformować ich o tym, jak korzystać z oferowanych usług, jakie dokumenty trzeba zbierać itp. Możemy także zorganizować szkolenia dla nowych pracowników i przeszkolić wszystkich już zatrudnionych.
I tutaj z pomocą przychodzą takie rozwiązania jak Platforma Worksmile. Za jej pośrednictwem można przeprowadzić w pełni zautomatyzowaną, targetowaną akcję informacyjną. Takie rozwiązanie jest gwarancją, że nasze komunikaty dotrą do wszystkich osób, do których są adresowane.
5. Organizujmy spotkania z firmą medyczną
W celu zapewnienia jak najlepszej jakości usług i spełnienia indywidualnych potrzeb pracowników dobrym pomysłem jest organizowanie regularnych spotkań z dostawcą usług medycznych. W trakcie takiego spotkania można porozmawiać o tym, jakie usługi cieszą się największym zainteresowaniem ze strony pracowników oraz jakie zmiany można wprowadzić dla poprawy jakości świadczonych usług.
6. Monitorujmy i oceniajmy
Program prywatnej opieki medycznej w naszej firmie może wymagać regularnej oceny i monitorowania. Czytajmy raporty wygenerowane przez firmę oferującą opiekę medyczną, zadbajmy o to, aby nasi pracownicy mieli dostęp do informacji i komunikujmy swoją opinię na temat użyteczności oferowanych usług.
Dzięki temu będziemy mieli lepszy pogląd na potrzeby swoich pracowników i tym samym będziemy w stanie kontynuować dostarczanie wysokiej jakości opieki medycznej.
Dobrze przygotowana opieka medyczna do firmy

Wprowadzenie prywatnej opieki medycznej do firmy to idealny sposób na podniesienie standardów bezpieczeństwa i jakości życia pracowników. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio się do tego przygotować i zdecydować, które usługi najlepiej spełnią potrzeby naszej firmy.
Przeprowadzajmy badania i rozmowy ze swoimi pracownikami, aby wybrać dla nich najlepsze rozwiązanie. Pamiętajmy także o planowaniu wprowadzenia usług, dobrym systemie komunikacji oraz stałym monitorowaniu jakości oferowanej opieki.
Platforma Worksmile ma szereg funkcjonalności, które ułatwią Ci to zadanie! Przeczytaj więcej o Worksmile Zdrowie®, umów się na bezpłatną konsultację i skorzystaj z pomocy doświadczonego konsultanta.