Ocena pracownika – to brzmi groźnie i nie kojarzy się dobrze. W tradycyjnym ujęciu ewaluacja podwładnych jest jednostronną wymianą informacji na temat tego, jak pracodawca ocenia pracę i osiągnięcia zatrudnionych przez siebie osób. Nie ma tu miejsca na wymianę myśli czy pozytywne wsparcie i wzmocnienie. Nic zatem dziwnego, że taki model odchodzi do lamusa! Rozwija się za to prężnie kultura feedbacku, które jest o wiele bardziej twórczym i pozytywnym narzędziem, pomagającym budować dobrą komunikację nie tylko na linii zwierzchnik – podwładny, ale także w relacjach pomiędzy pracownikami.

Dlaczego otrzymywanie informacji zwrotnej jest tak ważne?
Przecież w interesie wszystkich pracowników i całej firmy jest to, by każdy wykonywał swoją pracę możliwie najlepiej i był jak najbardziej skuteczny. Temu właśnie ma służyć wprowadzenie kultury feedbacku.
Kiedy feedback sprawia trudność?
Umiejętne prowadzenie rozmów, dobór odpowiednich słów i argumentów a także przekazanie konkretnych wskazówek i zaoferowanie pomocy we wprowadzeniu zmian są niezbędne, aby feedback został odpowiednio przyjęty. Wielu menadżerów ma z tym problem i dlatego wzbraniają się przed przeprowadzaniem trudnych rozmów. Wiele badań wskazuje jednak na to, że konstruktywna krytyka znacząco podnosi efektywność. Warto się zatem uczyć odpowiedniej komunikacji i korzystać z nowoczesnych narzędzi, które zostały stworzone, by wspierać i budować kulturę feedbacku.

Siła dobrych słów
Potrzeba bycia akceptowanym i docenianym jest jedną z najbardziej naturalnych dla każdego człowieka. Dotyczy ona zarówno sfery prywatnej, jak i zawodowej. Dobre zarobki dają satysfakcję, ale jeśli nie towarzyszy im także pozytywny komunikat ze strony szefa czy współpracowników, to sukcesy i osiągnięcia nie cieszą już tak bardzo.
Oczywiście ogromnie ważne jest to, aby pracownik był z siebie zadowolony, doceniał się i był pewien swoich umiejętności, ale tak to już jest, że jesteśmy zwierzętami społecznymi i po prostu chcemy, by ludzie wokół też dostrzegali nasze mocne strony i głośno o nich mówili.
Publiczne dawanie pochwał, zwane z greckiego kudos, jest niezwykle istotnym elementem budowania pozytywnych relacji w firmie. Nie chodzi to wyłącznie o to, aby przełożony po zakończonym z sukcesem projekcie z imienia i nazwiska wymieniał każdego, kto się to niego przyczynił (choć oczywiście tak też powinno się dziać), ale także o zwykłe, codzienne wzajemne docenianie się za miłe gesty, empatię, dobrą współpracę czy bezinteresowną pomoc.

Komunikacja wewnętrzna w firmie – narzędzia
Indywidualne zdolności interpersonalne mają duże znaczenie dla budowaniu dobrej komunikacji wewnętrznej w firmie, ale istnieją także pewne narzędzia, dzięki którym proces ten można nieco bardziej ukierunkować i uczynić bardziej skutecznym.
W Worksmile, wiemy jak wzmocnić poczucie bycia ważną częścią zespołu, min. poprzez moduł SPOŁECZNOŚĆ, stworzony w celu wymiany różnego rodzaju informacji pomiędzy pracownikami. Za jego pośrednictwem można m.in. prowadzić tablice aktualności, tworzyć grupy dyskusyjne skupione wokół różnych ważnych dla firmy tematów, informować o wydarzeniach firmowych, a także przekazywać wyrazy uznania używając do tego celu kudosów. Jednym słowem, dobra komunikacja to lepiej funkcjonująca firma.
Warto inwestować w narzędzia, które poprawiają i wzmacniają komunikację wewnętrzną w firmie. Wymiana informacji jest potrzebna, by wspólnie działać w sposób usystematyzowany, skuteczny i efektywny. Zaufaj nam, bo wiemy o tym najlepiej!