Znamy wiele definicji, ale wszystkie je łączy to, że jednomyślnie podkreślają znaczenie wspólnoty, wartości oraz norm społecznych i akceptowanych zachowań obowiązujących w danej organizacji, firmie. Rdzeniem i istotą dobrej kultury organizacyjnej jest zapewnienie pracownikom takich warunków pracy, w których będą czuli się bezpieczni, ważni i docenieni. Istotne jest także zaangażowanie pracowników w aktywności w różnych obszarach użytecznych społecznie, takich jak wolontariat czy szeroko rozumiane inicjatywy społeczne.
Kultura organizacyjna – dlaczego jest tak istotna?
Kultura organizacji – jakie zasady są najważniejsze?
W każdej firmie powinno się zadbać o to, aby zasady dotyczące kultury organizacji były jasne dla wszystkich pracowników i przełożonych, ale też przez wszystkich zaakceptowane i stosowane.
Aby tak się stało, konieczne jest ustalenie wspólnego systemu wartości firmy. Jasne zasady są ważne dla wszystkich zatrudnionych – zarówno dla pracowników z dłuższym stażem, jak i takich dopiero rozpoczynających karierę, bo mogą oni na każdym etapie weryfikować swoje podejście do określonych spraw i konfrontować je z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi firma. Podczas budowania kultury organizacji konieczne jest także stworzenie narracji dotyczącej historii firmy. Ważne jest, by nie była to organizacja „bezosobowa”. To, że ma ona na swoim koncie zarówno spektakularne sukcesy, jak i bolesne upadki, czyni ją bardziej autentyczną tak w oczach pracowników, jak i partnerów czy kontrahentów.
Jakie korzyści może przynieść firmie kultura organizacyjna?
Świadome działanie, angażowanie się z pozazawodowe inicjatywy, jasno wyznaczone cele, poczucie ważności wysiłku włożonego w wykonywaną pracę oraz lepsze relacje pomiędzy pracownikami – to tylko kilka zalet dobrze działającej kultury organizacyjnej. Aby takową stworzyć, trzeba mieć pełną świadomość tego, w jakim kierunku ma zmierzać przedsiębiorstwo, jakie jest jego credo i – jakkolwiek górnolotnie to zabrzmi – jaką ma misję. Wypracowanie pewnych modeli zachowania to jedno, ale zachęcanie do zastosowania ich w rzeczywistości, to już zupełnie inna sprawa. Pomocne w budowaniu dobrych relacji pomiędzy pracownikami i utrwalanie pozytywnych wzorców mogą być rozwiązania zaproponowane przez Worksmile.
Zaangażowanie pracowników – jak robić to skutecznie?
Jedną z propozycji, jaką można znaleźć na platformie Worksmile, jest możliwość udzielenia pracownikowi dodatkowego wolnego dnia na Wolontariat. Zatrudniona osoba dzięki takiej formie benefitu czuje, że jej zaangażowanie i aktywność są doceniane przez pracodawcę i że przełożony uznaje je za ważne i wartościowe.
Dla budowania dobrych relacji pomiędzy pracownikami przyda się z kolei opcja przydzielania kudosów, czyli wyrazów uznania dla czyichś umiejętności, zaangażowania, sukcesów czy po prostu koleżeńskiej postawy. Taki pozytywny feedback od kolegów i koleżanek ma bardzo duże znaczenie i jest niemal tak samo ważny, jak pochwała od szefa.
Inicjatywy społeczne – działaj z Worksmile
Platforma Worksmile, w module Benefity, oferuje także zalogowanym użytkownikom możliwość wsparcia znajdujących się w bazie fundacji. Bardzo ułatwia to działanie każdemu pracownikowi, który chciałby wspomóc ważne dla siebie inicjatywy społeczne, ale proza życia czasem staje na przeszkodzie by te szczytne plany zrealizować. Zbierane przez siebie punkty pracownik może przekazać na konto wybranej organizacji pozarządowej.
Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób działa aplikacja Worksmile, zapraszamy do kontaktu!