Niezależnie od tego czy Twoja organizacja jest aktywna w social mediach, powinieneś pamiętać że Twoja marka jest. Przejawia się to interakcjami pracowników, klientów czy też otoczenia konkurencyjnego.
Dbanie o wizerunek pracodawcy w sieci jest obszarem wartym rozważenia, między innymi dlatego, że z punktu widzenia obecnych pracowników silna marka pracodawcy wpływa bezpośrednio na ich zaangażowanie i lojalność. Z kolei potencjalni kandydaci chętniej zaaplikują na ofertę pracy do firmy, którą postrzegają pozytywnie.
Na firmowych stronach, zakładkach kariera czy też na profilach social media (Facebook, Instagram, Linkedin) szukają informacji jeszcze przed wysłaniem CV. Informacje te nie dotyczą jedynie samych ofert pracy, zależy im na tym by poznać szeroko rozumianą kulturę organizacji.
Z punktu widzenia potencjalnego pracownika ważna jest atmosfera w firmie, jak traktuje się ludzi, ale również jak pracodawca postrzega i realizuje kwestie dotyczące rozwoju, realizowanych projektów, czy też ubioru pracowników, wyglądu biura lub narzędzi firmowych. Szeroko rozumianych aspektów, które wyróżniają organizację na tle konkurencji i pozwalają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego właśnie tam chcę pracować.
W tym artykule chciałabym zastanowić się dlaczego employee advocacy jest obszarem wartym analizy i czy jest to opłacalny element strategii szeroko pojętego zarządzania zasobami ludzkimi.
Załóżmy scenariusz, że potencjalny kandydat szukając informacji o firmie w Internecie natrafia na posty, zdjęcia lub artykuły napisane przez samych pracowników danej firmy, które jednocześnie nie są moderowane przez dział marketingu lecz dodane spontanicznie z własnej i nieprzymuszonej woli. To jest właśnie employee advocacy czyli program w którym pracownicy danej firmy są swoistymi ambasadorami marki.Innymi słowy employee advocacy ma miejsce wtedy gdy członkowie organizacji aktywnie i chętnie promują swoją firmę w mediach społecznościowych.
Pracownicy stają się najsilniejszymi adwokatami marki udostępniając treści w sieci społecznościowej niezależnie od tego czy platformą jest Linkedin, Facebook czy na przykład Instagram. Pracownicy opierając się na swoich relacjach oraz znajomościach udostępniając firmowe treści wpływają na wiarygodność marki, zwiększają jej rozpoznawalność i jednocześnie pozytywnie przyczyniają się do realizacji celów biznesowych organizacji, w której pracują.
Z punktu widzenia działów HR warto rozważyć wykorzystywanie employee advocacy jako jeden z elementów wpływających na kulturę organizacji, budowaniu marki pracodawcy, wsparciu komunikacji wewnętrznej oraz po to by wykorzystywać siłę social media w docieraniu do najlepszych kandydatów dysponującymi odpowiednimi kompetencjami, bez których niemożliwe jest realizowanie kluczowych projektów i zadań.
Ślędząc treści dodawane przez użytkowników platfom społecznościowych, możemy zauważyć że w przypadku tych dotyczących pracodawcy najczęściej udostępniane są: oferty pracy, wydarzenia z życia firmy, działania employer brandingowe, akcje CSRowe czy też informacje o produktach lub zniżkach.
Odnosząc się do przykładów nie sposób nie zauważyć zdjęć pracowników z wyjazdów integracyjnych, konferencji, udziału w inicjatywach sportowych (maratonów, zawodów) czy też akcjach w których pracownicy wspólnie łączą się by wesprzeć cel charytatywny.
Jeśli firma organizuje masaże, dostarcza do biura owoce to o wiele bardziej wiarygodne i ciekawe dla przeciętnego odbiorcy jest to, jeśli taką treścią na zewnątrz podzieli się pracownik na swoim Instagramie niż gdyby ta sama treść została opublikowana przez firmowe konto. Niektórzy robią to dlatego, by zintegrować się z innymi pracownikami, inni z kolei wierzą w produkt, projekt czy usługę którą tworzą i chcą podzielić się wrażeniami z innymi, a jeszcze inni wierzą w misję i wizję firmy i zależy im na tym by promować swojego pracodawcę. Pozytywnym efektem ubocznym jest to, że organizacja zyskuje zaangażowanych i lojalnych pracowników, którzy są dumni, że mogą tworzyć to miejsce pracy.
Dlaczego employee advocacy jest obszarem wartym do wdrożenia w firmie?
Pracownik firmy tworzący treści jest o wiele bardziej autentyczny i interesujący a przy tym unikalny, ponieważ odnosi się do realnych doświadczeń swojej pracy, a przez to jest najlepszym rzecznikiem marki.
To właśnie pracownicy na co dzień stykają się ze środowiskiem pracy, znają doskonale swoją branżę przez co tworzone przez nich komunikaty są szczere. Z kolei dla odbiorcy jest to o wiele bardziej wiarygodne, angażujące i naturalne. A nie ma nic lepszego niż zaangażowani pracownicy, którzy są dumni z sukcesów firmy i którzy chętnie dzielą się tym w Internecie.
Autor: Edyta Gorczyńska, Business Development @Fitqbe