Benefity w postaci zajęć kulturalnych, sportowych lub edukacyjnych są utrwaloną praktyką wielu pracodawców. Jedną z mniej popularnych propozycji, której znaczenie wzrosło wraz z pojawieniem się pandemii Covid-19, są treningi online. Takie zajęcia cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Wprowadzając benefity sportowe dla pracowników, warto zastanowić się czy uwzględniają właśnie treningi online.
Najczęściej oferowane benefity pozapłacowe w firmie
Coraz więcej przedsiębiorstw proponuje swoim pracownikom świadczenia pozapłacowe. Poza pensją otrzymują oni różnego rodzaju uznania, takie jak darmowe szkolenia, wycieczki, dodatkowe godziny wolne czy zajęcia sportowe. Jest to podyktowane troską o pracownika oraz chęcią budowania przez Pracodawców angażującej kultury organizacji. Pracodawca, dbając o wellbeing swoich pracowników, zwiększa ich zaangażowanie oraz podwyższa morale w firmie.
Nowoczesne benefity sportowe odpowiedzią na zdalną pracę
Treningi online – jakie korzyści przynoszą?
Treningi online pozwalają ćwiczyć bez wychodzenia z domu. Dzięki temu, każda osoba, która wcześniej ze względu na odległość, nie skorzystałyby z oferty stacjonarnej, może zacząć prowadzić aktywny tryb życia. Dodatkowo, wciąż dostęp do niektórych zajęć sportowych jest ograniczony, chociażby ze względu na limit miejsc na sali. Przy treningach online, nie ma takiego ograniczenia. To wygodne rozwiązanie daje poczucie elastyczności: można ćwiczyć, gdzie się chce i kiedy się chce. W systemie kafeteryjnym Worksmile użytkownik może zdecydować się na jedną z wielu dyscyplin, ponieważ platforma korzysta z usług trenerów i klubów sportowych z całego kraju.
Do zalet treningów online należą:
- łatwość pogodzenia z pracą,
- oszczędność czasu,
- bezpieczeństwo sanitarne,
- brak konieczności zastosowania specjalistycznego sprzętu.
Treningi online a wellbeing pracownika
Benefity sportowe online – korzyści dla firmy
Opisując benefity pracownicze, dużo mówi się o korzyściach jakie przynoszą one pracownikom. To oczywiście jest bardzo ważne, w końcu zostają one wprowadzone dla pracownika, żeby zadbać o jego wellbeing. Nie można jednak zapomnieć, że każdy z tych benefitów musi przynosić również korzyści dla pracodawcy. Benefity pozapłacowe zwiększają renomę firmy i poprawiają jej wizerunek i budują employer branding.
Ale jakie korzyści zyskuje pracodawca oferując pracownikom trening online?
- Po pierwsze, człowiek. Pracownik jest bardziej zmotywowany do działania, myśli kreatywnie i popełnia mniej błędów. Jest mniej skłonny do konfliktów i roztacza wokół aurę optymizmu. Treningi uczą go wytrwałości i działania pod presją.
- Po drugie, atmosfera. Treningi online w systemie kafeteryjnym Worksmile są tak zorganizowane, by pracownicy mogli zbierać punkty i porównywać wyniki między sobą. W ten sposób tworzy się klimat zdrowej rywalizacji. Ponadto, zajęcia sportowe stają się dodatkowym tematem do firmowych dyskusji i wzmacniają poczucie społeczności.
- Po trzecie, pieniądze. Firma nie musi wiązać się umową z klubem fitness czy siłownią. Nawet, jeżeli pracownik zdecyduje się na jeden trening, a potem zrezygnuje, zapłaci tylko za ten jeden trening.
Sportowa grywalizacja w firmie a rozwój przedsiębiorstwa
Rozwój firmy jest możliwy tylko wtedy, gdy jej członkowie potrafią ze sobą współpracować. To oznacza, że pracownicy muszą stanowić zgrany zespół. A cóż lepiej wpływa na konsolidację grupy, niż wzajemny doping do zdobywania większych osiągnięć? W platformie Worksmile osoby uprawiające podobne dziedziny sportu mogą łączyć się poprzez platformę i udzielać sobie wsparcia. W ten sposób grywalizacja w firmie przekłada się na lepszą komunikację. Benefit związany z aktywnością fizyczną daje więc dodatkową korzyść. Aktywni i dobrze skomunikowani pracownicy z większą chęcią podejmują nowe wyzwania, napędzając rozwój przedsiębiorstwa.
Jak zwiększyć aktywność pracowników za pomocą benefitów sportowych?
Zainteresował Cię temat? Po case study w zakresie wellbeingu i wprowadzenia benefitów sportowych w organizacji, zapraszamy do najnowszego raportu „Kultura organizacji społeczność, aktywność, wellbeing„.