Branża usługowa – czym jest i czym się charakteryzuje?
Duży udział sektora usług w PKB jest cechą nowoczesnych społeczeństw – jego potencjał w Polsce jest zdecydowanie wzrostowy.
Według danych z 2020 roku 58% polskich pracowników było zatrudnionych w usługach.
Usługi zorientowane są na zaspokajanie potrzeb ludzkich, ale nie są związane bezpośrednio z wytwarzaniem nowych dóbr – ich efekty nie mają postaci rzeczowej.
Do branż usługowych należą m.in.:
- handel
- turystyka
- bankowość
- telekomunikacja
- ochrona zdrowia
- administracja
- edukacja
- ubezpieczenia
- usługi prawne
Usługi są wytwarzane i konsumowane w tym samym czasie, nie można ich również przechowywać. Oznacza to, że przedsiębiorstwa je świadczące muszą dbać o dobry wizerunek, aby wzbudzać zaufanie u potencjalnych klientów. Benefity dla pracowników w branży usługowej mogą przyczynić się do wzmocnienia ich zadowolenia z pracy, a co za tym idzie zaangażowania w wykonywane obowiązki.
Taka postawa pracownika jest niezwykle istotna dla firm z sektora usług, która dzięki temu jest lepiej postrzegana, co przekłada się bezpośrednio na zysk.
Benefity dla pracowników branży usługowej – co jest standardem?
Do popularnych w usługach benefitów dla pracowników należą dopłaty do wakacji, możliwość zaparzenia kawy w biurze, karnet na siłownię, służbowe samochód i telefon, a także prywatna opieka zdrowotna. Ta ostatnia jest zresztą coraz bardziej pożądana.
Z raportu 'Benefity w oczach pracowników' z 2021 r. przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że z dodatkowego pakietu opieki medycznej korzystało 70,7% zatrudnionych.
Tradycyjnie pracodawcy proponują także ubezpieczenie na życie oraz kursy i szkolenia, np. lekcje języka angielskiego. Branża usług wymaga skutecznej komunikacji, dlatego benefity dla pracowników w postaci szkolenia z umiejętności miękkich oraz językowe stanowią niebagatelną korzyść.
Benefity dla pracowników branży usługowej – co jest nowością?
Bony na ciekawe aktywności
Przykładem benefitów wykraczających poza standardy są bony na ciekawe aktywności, np. jazdę na nartach, lot balonem czy koncert ulubionego zespołu.
Work- life integration
Dodatkowe wolne godziny, możliwość przyprowadzenia do pracy dziecka, a nawet psa to kolejne udogodnienia, które coraz częściej pojawiają się we współczesnych przedsiębiorstwach.
Praca zdalna
Mocno zauważalną zmianą, która dokonała się podczas pandemii, jest przestawienie się na pracę zdalną. Kontakt z klientem i współpracownikami w branży usług często może odbywać się w sieci, a sama możliwość takiej pracy dla zatrudnionych w tym sektorze jest już dużym bonusem.
Wellbeing w domu
Mile widziany jest catering dowożony do domu, podobnie jak wcześniej – do biura. Nowością są zajęcia sportowe prowadzone przez Internet (pracownik nie musi dzięki temu dojeżdżać na siłownię i ma większą możliwość wyboru dyscyplin) oraz porady psychologiczne online.
Jak najlepiej zaspokoić potrzeby pracownika? Indywidualnie!
Badania Sedlak&Sedlak z 2020 r. wykazały, że 80% ankietowanych w trakcie poszukiwania pracy i procesu rekrutacyjnego bierze pod uwagę ofertę benefitową.
Podstawą jest odpowiadanie na potrzeby pracownika, a te są tak różne, jak różni są ludzie. Inne upodobania będzie miał fan gier komputerowych, inne – zapalony podróżnik, a jeszcze inne matka małego dziecka. Stąd rosnąca popularność systemów kafeteryjnych, będących uporządkowanym i bezpiecznym źródłem zróżnicowanych benefitów dla pracowników.
Kafeteria Worksmile – wygodny system benefitów dla pracowników
Kafeteria benefitów pozwala pracodawcy umieścić w jednym miejscu pełną ofertę świadczeń, a pracownikowi – wybrać dokładnie te, których najbardziej potrzebuje. Worksmile jest dodatkowo przestrzenią komunikacyjną, dającą szansę na ujawnianie swoich zainteresowań i tworzenie więzi.
Sprawdź różne przestrzenie do prowadzenia komunikacji firmowej – biuletyn, newsletter, a może radio?
Dzięki Worksmile pracodawca może nie tylko łatwiej rozdysponować świadczenia, ale także lepiej poznać swoich pracowników i ich potrzeby. Łącząc się w grupy, mogą oni realizować swoje pasje wspólnie. To tworzy dobrą atmosferę w firmowej społeczności, a to benefit nie do przecenienia.
Szukasz benefitów dla pracowników branży usługowej?
Znajdziesz je w kafeterii Worksmile! Przeczytaj więcej o kafeterii lub umów się na bezpłatną konsultację. Zobaczysz nasz system kafeteryjny od wewnątrz podczas prezentacji demo!