Wellbeing to jedno z najpopularniejszych w ostatnich czasach pojęć, związanych z kulturą organizacyjną firmy. Obecnie, niemal każda nowoczesna instytucja oferuje swoim pracownikom benefity pozapłacowe. Te z kolei, nie zawsze są dostosowane do stale zmieniających się potrzeb odbiorców. Dlatego podpowiadamy, w jaki sposób sprawdzić, czy proponowana przez pracodawców oferta jest atrakcyjna, co zrobić – by zaoferować nowoczesny pakiet benefitów, a także jaki sposób zmierzyć sukces programów wellbeingowych.
Czym jest wellbeing?
W dosłownym tłumaczeniu oznacza dobrobyt. To holistyczne spojrzenie na pracownika i zadbanie o jego poczucie komfortu. O tym, jakie kluczowe aspekty budują dobrostan mówił prof. Martin Seligman. Amerykański psycholog zauważył, że wellbeing określany jest również jako PERMA. Właśnie tej drugiej nazwie, przypisał odpowiednie elementy, które umożliwiają właściwie zrozumienie dobrostanu.
● P – Positive emotions – pozytywne emocje
● E – Engagment – zaangażowanie
● R – Relationships – budowanie relacji
● M – Meaning – poczucie sensu
● A – Achievement / Accomplishment – docenianie osiągnięć i osiąganie celów
Program wellbeingowy - jak można zmierzyć zadowolenie?
Po pierwsze słuchać i rozmawiać!
Po drugie – ankiety zadowolenia.
To krótka, anonimowa forma, która pozwala nam na sprawdzanie, czy nasi pracownicy są zadowoleni z benefitów, które otrzymują. Taką ankietę można w prosty sposób stworzyć samemu, przy pomocy platformy Worksmile, a jej wyniki przełożyć na ulepszanie projektu.
Co więcej, to również świetny sposób na głosowanie np. w kwestii wyboru atrakcji integracyjnych czy prezentów świątecznych. Wystarczy zredagować krótkie pytania, stworzyć do nich kilka odpowiedzi i rozesłać do pracowników z poziomu aplikacji Worksmile. Dobrze przygotowane ankiety to jedna z najszybszych form pozyskania informacji zwrotnej.
Po trzecie – monitoring.
Choć może to się wydawać nie na miejscu, ale warto tworzyć statystyki – z jakich rozwiązań najczęściej korzystają pracownicy. W ten sposób jesteśmy w stanie dookreślić najpopularniejszy kierunek, w którym powinniśmy poszerzać ofertę. W aplikacji Worksmile klienci mogą wygenerować gotowy raport, który podpowie jakie benefity cieszą największą popularnością.
Po czwarte - zbuduj kanał komunikacji.
I nie mamy tu na myśli tradycyjnych rozmów, a wykorzystanie technologii do zbudowania globalnego kanału komunikacji dla firmy. To właśnie w nim powinny być zamieszczane najważniejsze komunikaty i informacje na temat firmy. Moduł komunikacyjny w aplikacji Worksmile umożliwia bieżącą wymianę myśli i stworzenie mapy potrzeb pracowników. Narzędzie pozwala też na zamieszczanie pytań. Ulepszenie komunikacji wewnątrzfirmowej sprawia, że dobrze poinformowany zespół jest mniej zestresowany, a przez to – bardziej wydajny i zmobilizowany do działania.
Po piąte - daj dostęp do wartościowych treści.
Nie, to nie żart. Udostępniając pracownikom dostęp do merytorycznych artykułów i porad, w prosty sposób można określić zakres tematyczny interesujących dla nich treści. Te wpisy, które będą cieszyły się największą liczbę odtworzeń, będą również sygnałem – w którym kierunku podążać, by budować najbardziej optymalny program wellbeingowy. W aplikacji Worksmile użytkownicy mają dostęp do całej biblioteki różnorodnych tematycznie treści, wśród których znaleźć można ciekawe poradniki, inspirujące wypowiedzi czy branżowe informacje. To nie tylko doskonałe źródło wiedzy ale też doskonałe case study, na temat interesujących dla czytelników obszarów.
HR-owy niezbędnik wellbeingu
W jaki sposób zbudować program wellbeingowy, by ten odpowiadała na potrzeby naszych pracowników? Przede wszystkim należy analizować dostępne materiały oraz narzędzia, a także śledzić najnowsze trendy, kierunek zmian potrzeb i źródła, będące nośnikiem istotnych wiadomości. Dlatego przedstawiamy pakiet niezbędnych informacji, które mogą posłużyć działom HR jako inspiracja do budowania własnych programów wellbeingowych. Zaprezentowane informacje są wynikiem analizy danych pochodzących z aplikacji Worksmile i obejmują pierwsze półrocze 2021 roku.
Branża – klienci Worksmile mogą skorzystać z szerokiej kafeterii benefitów, które zabezpieczają obecnie niemal każdy aspekt życia. Poszerzona oferta sprawia, że każdy pracownik, posiadający dostęp do aplikacji – swobodnie wybierze z niej to, co aktualnie jest mu potrzebne do realizacji swoich potrzeb. Wśród naszych partnerów znajdują się m. in. przedstawiciele:
o ubezpieczycieli
o gastronomii i cateringu (w również usługa dostawy “pod drzwi”)
o opieki zdrowotnej
o klubów sportowych
o salonów i witryn odzieżowych
o salonów kosmetycznych, beauty i SPA
o branży turystycznej
o branży spożywczej
o branży elektronicznej
o kin
o szkół językowych
o usług kurierskich
o salonów fryzjerskich
o branży obuwniczej
o księgarń i salonów prasowych
o wyposażenia wnętrz
o branży rozrywkowej
o I wiele więcej
Najchętniej wybierane udogodnienia – zmiana potrzeb konsumenckich pracowników jest szczególnie widoczna obecnie, gdy wciąż towarzyszy nam widmo epidemii. Następstwem ostatnich obostrzeń jest zmiana zachowań i zaspokajanie potrzeb z wykorzystaniem Internetu. Jakie benefity były najchętniej wybierane w poszczególnych miesiącach roku? Zdecydowanie bardziej, niż wcześniej wzrosło zainteresowanie pakietami ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczeń na życie, w tym również zabezpieczające członków rodziny. Co jeszcze wybierali pracownicy?
Styczeń 2021 r. – na początku roku użytkownicy kafeterii Worksmile najczęściej wykorzystywali możliwość zrobienia zakupów spożywczych przez Internet. Kolejną grupę aktywnych użytkowników stanowią te osoby, które zdecydowały się skorzystać z możliwości zamówienia gotowych dań z dostawą “pod drzwi”. Popularne były również zakupy! Najczęściej wybieraliśmy asortyment sportowy, odzież i… książki. Ogromną popularnością cieszyły się również te serwisy, które w swojej ofercie posiadają produkty z niemal każdej kategorii.
Luty 2021 r. – w lutym przyzwyczajenia użytkowników nie uległy specjalnej zmianie. Coraz częściej sięgano również po pakiety sportowe, dające możliwość uczestniczenia w treningu online. Bardzo często korzystano również z oferty tych dostawców, w których asortymencie znajdowały się urządzenia elektroniczne (RTV i AGD).
Marzec 2021 r. – rośnie tendencja zakupowa. Utrudniony dostęp do sklepów stacjonarnych sprawił, że coraz częściej pracownicy zabijali czas zakupami w sieci. Największą popularnością cieszyli się partnerzy oferujący odzież – w tym również asortyment dziecięcy, obuwie czy produkty beauty. Pracownicy korzystali również z usług przewozowych, a także moduły edukacyjne – wśród wybieranych benefitów znalazły się również kursy online.
Kwiecień 2021 r. – wprowadziliśmy usługę medytacji, która spotkała się z uznaniem większej części użytkowników naszej platformy. Zmęczeni i zestresowani pracownicy, coraz częściej szukali metody radzenia sobie ze stresem. Coraz częściej sięgano również po wsparcie specjalistów, w tym również anonimowych konsultacji psychologicznych czy pakietów rehabilitacyjnych.
Maj 2021 r. – wiosnę zaczęło być czuć nie tylko w powietrzu. Nasi użytkownicy chętniej korzystali z pakietów beauty. Coraz częściej poszukiwano również aktywności, które pozwolą przełamać codzienną rutynę. Pomału zaczęto również wracać do usług z sektora kulturalnego. Powolny powrót do biur spowodował, że chętniej korzystano również z dofinansowania do transportu miejskiego.
Czerwiec 2021 r. – wakacyjna aura sprawiła, że coraz częściej uwaga naszych użytkowników kierowana była w stronę usługodawców z sektora branży turystycznej. Chętniej również korzystano z możliwości skorzystania z ubezpieczeń podróżnych czy pakietów zdrowotnych. Otwarcie części obiektów sportowych sprawiło, że spragnieni ruchu pracownicy wrócili do tradycyjnej formy benefitów i ponownie sięgnęli po karty sportowe.