
Oprócz kondycji psychicznej i fizycznej, kondycja finansowa stanowi jeden z najistotniejszych elementów naszego dobrostanu. Bezpieczeństwo finansowe jest zatem czymś, na czym zależy każdemu z nas – niezależnie od zajmowanego stopnia czy stanowiska. Czym dokładnie jest wellbeing finansowy i jak pracodawca może wspierać swoich pracowników w jego osiągnięciu?
Czym jest wellbeing finansowy
Wellbeing finansowy – z angielskiego financial wellbeing lub financial wellness – to pojęcie, o którym w Polsce słyszy się coraz częściej. Możemy określić go jako ogólny komfort i dobrostan finansowy – wiąże się on głównie z poczuciem spokoju, kiedy myślimy o swojej sytuacji finansowej i zarobkach.
Financial wellbeing to m.in.
umiejętne zarządzanie swoimi finansami na co dzień
realizowanie celów finansowych
brak stresu na myśl o aktualnym i przyszłym stanie konta
Jeżeli możemy pozwolić sobie na niespodziewane wydatki lub stały rozwój pasji związanej z regularnymi kosztami, oznacza to, że osiągnęliśmy komfort finansowy. Kiepska sytuacja finansowa przekłada się natomiast na gorszą koncentrację i wydajność, a niekiedy nawet chęć zmiany pracy. To z kolei wiąże się bezpośrednio ze stratami w przedsiębiorstwie.
Edukacja finansowa osób zatrudnionych
Jeżeli pracownicy chcą osiągnąć wellbeing finansowy, ogromne znaczenie ma sama edukacja finansowa. Jej głównym celem jest zazwyczaj zwiększenie świadomości i odpowiedzialności związanej z osobistymi finansami. Poprzez rozwój kompetencji finansowych pracodawca może znacząco wesprzeć zatrudnione w firmie osoby. Wiedza na temat oszczędzania, inwestowania czy bankowości wpływa na podejmowane codziennie decyzje oraz ogólne samopoczucie. Pracownik świadomy w tym zakresie jest bardziej pewny siebie i znacznie spokojniejszy.

W firmie warto zatem przeprowadzić szkolenia ze specjalistami, m.in. na temat prawidłowego zarządzania swoim budżetem, długoterminowego oszczędzania, kredytów czy płynności finansowej. Temat finansów nie powinien kojarzyć się pracownikom ze stresem i niepewnością, a z pełnym spokojem. Edukacja finansowa jest odbierana przez osoby zatrudnione niemal tak samo pozytywnie, jak popularne benefity pracownicze. Uczy ona m.in. jak lepiej organizować domowy budżet, oszczędzać większe kwoty, planować emeryturę czy wydawać pieniądze w racjonalny sposób.
Jak pracodawca może wesprzeć pracowników w zakresie wellbeingu finansowego?
Dobry pracodawca nie tylko oczekuje realizacji zadań, ale i wspiera swoich pracowników. Chcąc zadbać o ich dobrostan finansowy, może on wdrożyć w firmie programy bezpieczeństwa finansowego. To duże wsparcie w utrzymaniu stabilności finansowej – a w związku z pandemią jest ona teraz wyjątkowo pożądana. Pracownicy czują się dużo bardziej bezpieczni, a tym samym – pozostają lojalni wobec obecnej firmy i zostają w niej na dłuższy czas.
Programy tego rodzaju mogą więc nie tylko pomóc obecnym pracownikom, ale i zmniejszyć ogólną rotację zatrudnionych w danym miejscu pracy. Pracownicy, którzy wykazują się największym zaangażowaniem i którzy znacząco przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstwa, mogą również otrzymać podwyżkę. Pomoże im ona zmniejszyć stres związany z myślą o osobistej sytuacji finansowej i pokaże, że pracodawca o nich dba.

Najważniejsze – poznanie potrzeb pracowników
Programy financial wellness to wiele pozapłacowych świadczeń dla pracowników – od edukacji finansowej, przez wsparcie specjalistów. Zanim jednak pracodawca wdroży w miejscu pracy konkretny program, powinien on poznać osobiste potrzeby zatrudnionych w nim osób. Wówczas pomoc finansowa będzie miała prawdziwy sens. Zapoznanie się z oczekiwaniami oraz sytuacją materialną pracowników pozwala na odpowiednie dopasowanie programów bezpieczeństwa finansowego. Niezbędne jest poznanie i zrozumienie potrzeb pracowników z każdego szczebla firmy – zarówno najniższego, jak i najwyższego.
Wellbeing finansowy a Worksmile
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Porozmawiaj z nami o Twoich potrzebach i sprawdź, jak jako Worksmile, możemy Ci pomóc. Umów się na demo!