
Pracodawca może udzielić zatrudnionym osobom pomocy finansowej w postaci dofinansowania do wypoczynku. Są to tzw. wczasy pod gruszą. Na czym dokładnie polegają, kto może z nich skorzystać i w jaki sposób można się do nich zgłaszać?
Na czym polegają wczasy pod gruszą?
Wczasy pod gruszą to dofinansowanie do wypoczynku dla pracowników oraz ich najbliższych. Polega ono na tym, że osoba zatrudniona sama rezerwuje i opłaca urlop, a pracodawca zapewnia mu refundację ich kosztów. Pieniądze na wypoczynek pochodzą z Funduszu Socjalnego, a sama refundacja może być całościowa lub częściowa. Świadczenie to dodatek niemający związku z zasiłkiem urlopowym. Nie ma jednej określonej kwoty, którą pracownik może otrzymać w ramach świadczenia. Jego wypłatę zapewnia Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – pieniądze te pracodawca gromadzi na oddzielnym koncie. W dużej części firm dofinansowanie wypoczynku stanowi jedną z najistotniejszych pozycji w wydatkach funduszu. Co ważne, od wczasów pod gruszą z ZFŚS nie są odprowadzane składki ZUS.
Wczasy pod gruszą – kto może z nich skorzystać?
O wczasy pod gruszą może ubiegać się pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Możliwość ta dotyczy zarówno obecnie zatrudnionych osób, jak również ich rodzin oraz byłych pracowników. Mowa m.in. o emerytach i rencistach. Dofinansowanie obejmuje ponadto wszystkie osoby, które pracodawca wymienił w wewnętrznym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – także te przebywające na urlopie wychowawczym. Nie jest w tym przypadku ważne ani zajmowane w zakładzie pracy stanowisko, ani staż czy długość umowy. Co istotne, wszystkie te osoby nie mogą otrzymać świadczenia w takiej samej wysokości. Warto wiedzieć także, że w przypadku nauczycieli wczasy pod gruszą przysługują w świetle prawa każdemu z nich. Nie muszą oni zatem składać wniosków, a świadczenia otrzymują do końca sierpnia każdego roku.
Kiedy pracownik może wykorzystać wczasy pod gruszą?
Dofinansowanie wypoczynku od pracodawcy – praktyczny przewodnik >
Dofinansowanie wypoczynku – jak pracownik może się zgłosić?
Aby osoba zatrudniona mogła otrzymać dofinansowanie, musi wykorzystać dziesięć dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Należy także złożyć stosowne podanie o przyznanie środków – wyjątek stanowią nauczyciele, którzy nie muszą już tego robić. Sam wniosek o urlop nie byłby w tym przypadku wystarczającym dokumentem. Podanie o wypłacenie środków może być złożone w miejscu pracy zarówno przed urlopem, jak i już po jego zakończeniu. Żadna ustawa nie określa konkretnego terminu składania wniosków. Szczegóły dotyczące zgłoszeń powinny być opisane w wewnętrznym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Wczasy pod gruszą – jeden z najlepszych benefitów pracowniczych
Na co wykorzystać fundusz socjalny? Lista benefitów, które sfinansujesz z ZFŚS