Jakie są nowe trendy w rekrutacji? Jak zmienia się świat rekrutacji? Jedno jest pewne, mocno ewoluuje w kierunkach, które w okresie przedpandemicznym uznawane były za wizję dalekiej przyszłości HR. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami. Trzeba mieć pewność, że stosujemy zaawansowane strategie wyszukiwania i zatrudniania najlepszych talentów. Regulacje związane z pracą zdalną i hybrydową? Tak. Sztuczna inteligencja zaangażowana do procesu rekrutacji? Oczywiście! Dalsze inwestycje w rozwój przywództwa? To warunek konieczny. Dzisiaj jak nigdy potrzebujemy liderów z wizją. Czego jeszcze możemy spodziewać się w świecie rekrutacji w 2023 roku?
1. Regulacje zasad pracy zdalnej i hybrydowej
Pandemia wymusiła na pracodawcach zmiany w alokacji pracowników. Ci, którym zadania na to pozwalały, realizowali je zdalnie z domów. Po dwóch latach wielu z nich przyzwyczaiło się do takiej formy zatrudnienia. Coś co kiedyś było ekskluzywnym wyjątkiem, dzisiaj jest gwarancją wykonywania zaplanowanych przez pracodawcę działań. Jednak gdy pandemia ustąpiła, wiele firm postanowiło wezwać swoich pracowników do biur. Nie wszystkim jednak to odpowiada. Wiele osób nadal wolałoby pracować z domów.
Regulacje zasad w obszarze pracy zdalnej i hybrydowej stały się tym samym jednym z najważniejszych trendów w rekrutacji oraz w każdym innym obszarze działań HR w 2023 roku. Ponieważ coraz więcej firm na świecie stosuje elastyczną organizację pracy, prawdopodobne jest, że w ciągu najbliższych kilku lat trend pracy z domu umocni się.
Forbes Advisor przewiduje, że w najbliższej przyszłości więcej firm będzie oferować pracę zdalną lub hybrydową aby zachować konkurencyjność oraz przyciągać i zatrzymywać utalentowanych pracowników.
Możliwość pracy zdalnej jest dzisiaj jednym z najważniejszych elementów ofert pracy dla poszukiwanych talentów. Tego typu działania wymagają od działów HR stosowania coraz częściej zaawansowanych, ale przyjaznych dla pracownika narzędzi.
Worksmile jest przykładem platformy, która znakomicie spełnia te role. W jednym miejscu pracodawca zyskuje możliwość prowadzenia i promowania działań w obszarze komunikacji wewnętrznej, organizacji wydarzeń, informacji o pracownikach i dla pracowników, choćby w zakresie wynagrodzeń, bonusów czy benefitów pracowniczych. Transparentność w komunikacji z pracownikiem – na to liczą dzisiaj osoby biorące udział w rekrutacjach.
2. Kreatywne strategie w walce o talenty
Z najnowszego raportu firmy badawczej Gartner - HR Top Priorities 2023 - wynika, że w ocenie 43 proc. liderów HR na świecie "planowanie zasobów ludzkich" będzie miało w najbliższych latach kluczowe znaczenie w kształtowaniu przyszłości organizacji.
Gartner podkreśla jednak, że chociaż „przyszłość pracy” nadal jest synonimem pracy zdalnej i hybrydowej, to planowanie siły roboczej — zwłaszcza przewidywanie przyszłych potrzeb w zakresie talentów — powinno szybko stać się priorytetem w strategiach zatrudnieniowych dla liderów HR.
– Dzisiejsze planowanie siły roboczej jest oderwane od rzeczywistości, a obecne strategie są nieskuteczne w walce z destrukcyjnym krajobrazem – podkreślają autorzy raportu.
Gartner podaje, że dla 46 proc. liderów HR ich obecne strategie pozyskiwania pracowników są niewystarczające do znalezienia potrzebnych im umiejętności. 50 proc. organizacji nadal oczekuje znacznego wzrostu konkurencji o talenty w ciągu najbliższych sześciu miesięcy 2023 roku, niezależnie od szerszych warunków makroekonomicznych.
Oznacza to, że liderzy rekrutacji muszą zmienić priorytety strategii rekrutacyjnych, aby dostosować je do bieżących potrzeb biznesowych, zaplanować wiele potencjalnych scenariuszy na tym zmieniającym się rynku i podejmować decyzje z dużą pewnością, korzystając z danych. To mocny trend w rekrutacji na 2023 rok, który warto wziąć pod uwagę.
Jak stworzyć skuteczny plan HR? Poznaj 10 kluczowych elementów skutecznego działania >
3. Trendy w rekrutacji z myślą o generacji Z
Zdaniem portalu Recruiterflow przedstawiciele generacji Z - którzy mocno już się rozpychają na rynku pracy - będą decydowali o przyszłych kierunkach rozwoju procesów rekrutacyjnych.
Wynika to z faktu, że jej przedstawiciele mają inne priorytety niż poprzednie pokolenia i mocno zarysowane personalne granice związane z miejscem pracy. To, co generacja Z wnosi już do procesów rekrutacyjnych, to konkretne wobec niego oczekiwania. Wirtualizacja i szybkość to dwa czynniki, które specjaliści HR muszą uwzględnić jeśli chcą pozyskać do pracy najmłodsze pokolenie.
Przestarzałe metody rekrutacji będą dla nich główną przeszkodą. Automatyzacja rekrutacji, procesy aplikacyjne zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych i zaangażowanie kandydatów na każdym etapie, to priorytetowe trendy w rekrutacji w 2023 roku.
4. Algorytmy i dane w pracy HR
Tego należało się spodziewać. Specjaliści HR mogą wykorzystywać gromadzone dane na temat niezbędnych i kluczowych wskaźników ze wsparciem sztucznej inteligencji. To podejście ułatwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących pracowników. Algorytmy mogą być niezbędnym narzędziem do przetwarzania dużych ilości danych oraz w złożonym procesie decyzyjnym specjalistów HR.
Według ocen portalu HR Exchange Network sztuczna inteligencja będzie szeroko stosowana w takich funkcjach HR jak zatrudnianie i zwalnianie kandydatów, czy ułatwianie zaangażowania pracowników w miejscu pracy.
5. Social media jako trend w rekrutacji
Zintegrowanie odpowiednich celów społecznych i środowiskowych z celami korporacyjnymi firmy to jeden ze sposobów, w jaki firmy i HR mogą zwiększyć zaangażowanie obecnych pracowników i pozyskiwać nowych. Specjaliści HR są odpowiedzialni za promowanie wizji firmy podczas rekrutacji nowych pracowników lub motywowania obecnych pracowników.
Temu doskonale służą platformy takie jak Worksmile. Z jej wykorzystaniem możemy budować kulturę organizacyjną firmy i skupiać pracowników wokół firmowych wartości. Dotarcie do pracowników tak prowadzonej komunikacji wzrasta o 37 proc.!
Firmy szybko stają się świadome znaczenia ich obecności i wizerunku w mediach społecznościowych, ponieważ odnosi się to do ich wizji i celów korporacyjnych. Specjaliści HR mogą wykorzystywać media społecznościowe jako narzędzie do zarządzania oraz promowania misji i wizji marki-firmy. Takie podejście buduje zainteresowanie nią potencjalnych pracowników. Zwłaszcza tych o ponadprzeciętnych oczekiwaniach względem kultury korporacyjnej firmy. Jest to trend w rekrutacji, którego zdecydowanie nie można pominąć!
6. Retencja talentów
Forbes podkreśla, że inwestowanie w rozwój przywództwa stało się kluczowym elementem obowiązków działu HR, a jego znaczenie będzie nadal rosło w 2023 r.
Forbes Advisor, Best HR Software, 2023
Aby zachować konkurencyjność i wysoką produktywność, firmy potrzebują liderów, którzy są dobrze zorientowani zarówno w zakresie umiejętności technicznych, jak i miękkich. Ich kompetencje pozwalają im zrozumieć wpływ, jaki wywierają na innych — zarówno pozytywny, jak i negatywny.
Pracownicy często wybierają pracodawców w oparciu o możliwości nauki i rozwoju. Skuteczny HR może to wykorzystać, oferując – za pośrednictwem przyjaznego pracownikowi środowiska podobnego do tego z Worksmile – programy szkoleniowe, sesje umiejętności, interaktywne doświadczenia w zakresie rozwoju przywództwa i możliwości mentoringu. Te działania mogą pomóc w tworzeniu środowiska skoncentrowanego na pozytywnych relacjach międzyludzkich, produktywności i wydajności.
Jak zatrudniać najlepszych? Zobacz, czy platforma benefitowa może Ci w tym pomóc >
Automatyzacja procesów HR
W czasach gdy pracownicy na całym świecie coraz częściej wykonują swoją pracę zdalnie, a na rynek pracy wchodzą nowe pokolenia, ale też rośnie niepokój i załamuje się poczucie bezpieczeństwa w obliczu kryzysów gospodarczych, politycznych i społecznych, rola działów HR przestaje się ograniczać do prostej obsługi kadrowo-płacowej.
Zadania HR-u, które można określić jako warunki konieczne w realizacji skutecznej strategii rekrutacyjnej w 2023 roku, to:
- angażowanie pracowników, prowadzenia komunikacji i aktywnego budowania społeczności wokół marki;
- automatyzacja procesów rekrutacyjnych;
- wsparcie technologią sztucznej inteligencji w podejmowaniu decyzji.