
1. Wspieranie otwartej komunikacji
W dzisiejszym zmieniającym się krajobrazie korporacyjnym używana przez nas terminologia może znacząco wpłynąć na kulturę naszej firmy i interakcje między pracownikami. Wiele firm myślących przyszłościowo odchodzi od terminu „feedback” na rzecz „feedforward”, aby wspierać bardziej konstruktywne i wybiegające w przyszłość podejście do poprawy wyników - podkreśla Kriegel.
2. Uznanie i nagradzanie pracowników
Świętowanie kamieni milowych i zapewnianie nagród, takich jak premie lub dodatkowe dni urlopu, może znacznie podnieść ich morale. Kultura doceniania prowadzi do większej satysfakcji z pracy i lojalności.
Z badania przeprowadzonego przez Gallupa i Workhuman wynika, że docenienie pracownika i jego pracy skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem jego odejścia. Aż o 56% spada bowiem jego zainteresowanie poszukiwaniem nowej pracy. Zaangażowanie może wzrosnąć nawet czterokrotnie.
3. Budowanie kultury współpracy podstawą pozytywnego środowiska pracy

4. Zapewnienie równowagi między pracą a życiem prywatnym
Przeczytaj również >>> Jak zarządzać czasem pracy, aby zapewnić work-life balance?
Z tegorocznej ankiety przeprowadzonej przez Mindspace - firmę projektującą na całym świecie przestrzenie pracy - wynika, że 9 na 10 pracowników uważa udogodnienia związane z dobrym samopoczuciem za kluczowe przy wyborze miejsca pracy, a 82% oczekuje od swoich pracodawców wsparcia w osiąganiu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
5. Zapewnianie możliwości rozwoju
Pracownicy są bardziej zaangażowani i oddani zatrudniającej ich firmie, gdy widzą możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Programy szkoleniowe, mentoring i plany rozwoju kariery są niezbędnym elementem awansu zawodowego pracownika, dlatego uważa je za istotny element swojej employee journey w organizacji.
6. Tworzenie wygodnego miejsca pracy
Fizyczne miejsce pracy odgrywa kluczową rolę w dobrym samopoczuciu i produktywności pracowników. Ergonomiczne meble i dobrze zaprojektowane miejsca pracy mogą zmniejszyć obciążenia fizyczne oraz zwiększyć komfort pracowników.
7. Promowanie zdrowia i dobrego samopoczucia
Inicjatywy te mogą prowadzić do poprawy zdrowia fizycznego, a także zmniejszenia poziomu stresu i wzmocnienia zdrowia psychicznego. Pokazują również pracownikom, że ich samopoczucie jest dla pracodawcy priorytetem, co może zwiększyć zarówno ich lojalność, jak i satysfakcję z pracy. Zdrowi pracownicy to bardziej produktywni i szczęśliwi pracownicy.
Przeczytaj więcej >>> Zdrowie pracowników i organizacji – 7 wskaźników dla branży HR

8. Ustalanie jasnych celów i oczekiwań
9. Zachęcanie do innowacyjności i kreatywności
10. Podkreślanie różnorodności i integracji
Deloitte podkreśla, że integracja jest dzisiaj podstawą zaangażowania i utrzymania pracowników. 80% respondentów badania „Unleashing the power of inclusion" twierdzi, że integracja jest dla nich ważna przy wyborze pracodawcy. Z kolei 39% z nich przyznaje, że byliby gotowi odejść do organizacji, która bardziej wspiera inkluzywność niż ich obecna firma.
Deloitte, Fostering an inclusive culture at work, 2017