Benefity pracownicze skutecznie motywują pracowników do rozwoju i dają im poczucie, że pracodawca szczerze o nich dba. Świadczą one również o kulturze organizacyjnej przedsiębiorstwa i wspomagają wellbeing osób zatrudnionych. Które z nich cieszą się obecnie największą popularnością w polskich firmach? Sprawdźmy!
Benefity pracownicze – czym są?
Benefity pracownicze to pozapłacowe dodatki do wynagrodzenia. Ich celem jest przede wszystkim motywowanie i docenienie pracowników, a ponadto – wpływanie na decyzje potencjalnych kandydatów. Znacząco zwiększają one bowiem atrakcyjność danego miejsca pracy.
Jeszcze jakiś czas temu inwestowały w nie głównie duże przedsiębiorstwa. Obecnie jednak na tę formę świadczeń decydują się również mniejsze firmy, pragnące zatrudniać doświadczonych specjalistów.
Z roku na rok wzrasta ilość ciekawych propozycji, które cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów oraz pracowników. Nic w tym dziwnego – często idealnie odpowiadają one na ich potrzeby.
Korzyści z benefitów pracowniczych
Benefity wiążą się z szeregiem korzyści zarówno dla osoby zatrudnionej, jak również dla pracodawcy. Mają one bardzo duży wpływ na poprawę samopoczucia pracownika – a zrelaksowany i wypoczęty, jest on jeszcze bardziej wydajny.
Co więcej, osoby o dobrej kondycji psycho-fizycznej mają również lepsze relacje z pozostałymi członkami zespołu. Benefity pracownicze wpływają więc także pośrednio na atmosferę w miejscu pracy.
Świadczą one o tym, że organizacja bierze pod uwagę zadowolenie pracownika – a ono przekłada się przecież na wyniki w firmie! Ponadto, dostęp do ciekawych benefitów często sprawia, że pracownicy pozostają lojalni wobec swojego pracodawcy. Czują oni satysfakcję ze swojej pracy i wzmacniają relację z szefem.
Benefity pracownicze w ogłoszeniach rekrutacyjnych
Benefity pracownicze odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie rekrutacyjnym. Stanowią one jeden z elementów employer brandingu i określają konkretne korzyści, jakie wynikają z pracy w danym miejscu.
Ogłoszenia zawierające wzmiankę o benefitach są odbierane przez kandydatów bardzo pozytywnie. Stanowią one skuteczną zachętę do aplikowania na stanowisko właśnie w danej firmie, a nie u konkurencji. Jeżeli dana osoba waha się pomiędzy kilkoma podobnymi ofertami, wybierze to miejsce pracy, które oprócz standardowego wynagrodzenia zaoferuje jej coś więcej.
Dlaczego warto pisać o benefitach w ogłoszeniach?
Informacje o benefitach pokazują w pewnym stopniu atmosferę w miejscu pracy oraz jego politykę personalną. W czasach, kiedy pozyskanie i utrzymanie dobrego pracownika nie jest wcale takie proste, tego typu wzmianki są niezwykle ważne. Znacząco zwiększają one szansę pracodawcy na przyciągnięcie zdolnego pracownika, który zostanie w firmie na długi czas. Kandydat do pracy w danej firmie widzi bowiem, że pracodawcy zależy na rozwoju oraz zadowoleniu pracowników.
Interesujący pakiet benefitów dodatkowych pomaga zbudować pozytywny wizerunek firmy i sprawia, że marka ma jeszcze większe znaczenie na tle konkurencji. O benefitach pracowniczych warto zatem zakomunikować kandydatom już na etapie publikowania ogłoszenia rekrutacyjnego. Jeżeli zabraknie w nim wzmianki o atrakcyjnych dodatkach, dana osoba może pominąć je na rzecz innego ogłoszenia, różniącego się „jedynie” tą krótką informacją.
Kilka dodatkowych słów w ogłoszeniu ma zatem bardzo duże znaczenie!
Na jakich benefitach zależy pracownikom?
Najlepsze benefity pracownicze
Obecnie znacznie bardziej pożądana jest możliwość pracy hybrydowej lub całkowitego home office. Podczas pandemii wielu pracowników zauważyło, z iloma korzyściami wiąże się takie rozwiązanie. Mowa m.in. o oszczędności czasu i pieniędzy, przeznaczanych na dojazdy do pracy. Oprócz nich zatrudnionym zależy także na elastycznych godzinach lub krótszym tygodniu pracy – a ten benefit pojawia się w coraz większej ilości polskich firm. Zainteresowaniem cieszą się również dodatkowe dni urlopu.
Coraz więcej pracodawców gwarantuje swoim pracownikom długą listę benefitów do wyboru. Taka elastyczna oferta sprawia, że większość osób zatrudnionych jest w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie. Najlepiej, jeżeli przełożony zapyta swoich pracowników o ich dokładne preferencje i poprosi o ocenę dotychczasowych benefitów. Dzięki temu może on jeszcze lepiej dopasować się do ich potrzeb, wzmacniając tym samym także swój wizerunek.
Sprawdź, czego potrzebują Twoi pracownicy. Ankiety satysfakcji pracowników: o co pytać i dlaczego?
Lista oryginalnych benefitów pracowniczych
Benefity pracownicze dzielą się na te, które nie robią już na kandydatach tak dużego wrażenia, oraz na te, które od razu przykuwają ich uwagę. Oto kilka przykładów oryginalnych benefitów, które z pewnością spodobają się wielu poszukującym zatrudnienia osobom:
- opieka psychologiczna
- zniżki na badania i wizyty lekarskie
- masaże i wizyty u fizjoterapeuty
- dofinansowanie posiłków
- catering dietetyczny pod same drzwi
- warsztaty kulinarne
- nauka języków obcych
- kursy i szkolenia
- dostęp do platform e-learningowych
- zniżki w ośrodkach wypoczynkowych
- przegląd zdrowia… zwierzaka
- wejściówki na koncerty, mecze i imprezy
- bilety do teatru i kina
- abonament na samochód
- dostęp do e-booków i audiobooków
- kupony na zajęcia dla dzieci
- zniżki na domowe wyposażenie
To tylko część interesujących benefitów, na które mogą liczyć pracownicy niektórych polskich firm. Karta sportowa czy ubezpieczenie dla członka rodziny też wciąż są popularne, jednak powyższe dodatki okazują się jeszcze bardziej atrakcyjne. Pracownicy wybierają często także zniżki do ulubionych sklepów czy zakupy z dowozem do domu – to idealna opcja dla osób zapracowanych!
Nie należy zapominać o pokojach relaksacyjnych w siedzibie firmy lub pomieszczeniach dla dziecka lub… zwierzęcia. Pojawiają się one w coraz większej ilości polskich firm – nawet tych działających na mniejszą skalę. Pracodawcy biorą pod uwagę rozmaite potrzeby pracowników.
System kafeteryjny – setki ciekawych benefitów
Rozwiązaniem, które przyciąga potencjalnych kandydatów, jest również kafeteryjny system wynagrodzeń, oferujący szereg gotowych rozwiązań dla firm. To doskonała alternatywa dla klasycznych kart podarunkowych – wygodna i praktyczna. W tym przypadku pracownicy mają możliwość dopasowania benefitów do indywidualnych potrzeb, pasji oraz upodobań.
System kafeteryjny Worksmile daje możliwość wykorzystania benefitów z dziesiątek kategorii – od Rozrywki, Sportu i Kultury, przez Edukację, Zdrowie i Dom, aż po Dziecko czy Zwierzęta. Osoby zatrudnione mogą korzystać z nich w czasie wolnym, dbając o swoje samopoczucie i ładując baterie przed kolejnymi zawodowymi wyzwaniami. Użytkownicy mają dostęp do setek ciekawych benefitów – i nie są to wyłącznie wejścia do klubów sportowych czy dodatkowe polisy ubezpieczeniowe. W Worksmile oferujemy m.in. opiekę psychologiczną czy dofinansowanie przez pracodawcę żłobka lub przedszkola.
W ciągu dwóch ostatnich lat zwiększyła się także ilość usług dostępnych w formie online. Pracownicy mogą korzystać m.in. ze Spotify, BookBeat, czy Empik Go – bez żadnych ograniczeń. Taki mechanizm wynagradzania to mnóstwo korzyści dla personelu oraz przełożonego. Worksmile umożliwia zbudowanie silnej kultury organizacyjnej, opartej na docenianiu osób zatrudnionych.
Firmy oferujące swoim pracownikom wymienione benefity, mogą liczyć na ich większą efektywność i zaangażowanie, a co za tym idzie – szybszy rozwój przedsiębiorstwa. Obecnie największą ilość benefitów oferują zatrudnionym firmy z branży IT. Chcąc przyciągnąć do swojej organizacji najlepszych kandydatów, warto zaoferować im coś więcej niż podstawowe wynagrodzenie. Poprawa wydajności oraz wyników z całą pewnością będzie tego warta!