EVP jest skrótem od Employee Value Proposition. Według specjalistów, to fundament wszelkich działań z zakresu employer brandingu. Czym dokładnie jest EVP, jak je określić i czy ma je każda firma?
Employee Value Proposition – co to takiego?
Employee Value Proposition to unikatowe wartości, jakie pracodawca oferuje pracownikom oraz kandydatom do pracy, aby umożliwić im wykorzystanie ich potencjału. Nie są to benefity pracownicze czy popularne hasła spotykane w ogłoszeniach o pracę. To powody, dla których osoby zatrudnione w firmie nie szukają nowej pracy, a te poszukujące zatrudnienia – wybierają właśnie tę, a nie inną organizację.
EVP można określić również jako odpowiedź na pytanie „Dlaczego?” – dlaczego warto zacząć pracę w danym miejscu, dlaczego dobrze w niej zostać, dlaczego warto polecać ją innym itp. Wartości powinny być stałe, wyróżniające się i uniwersalne. Ważne również, aby były one autentyczne. EVP jest wypadkową tożsamości, profilu oraz wizerunku firmy. Można rozpatrywać je na trzech płaszczyznach – emocjonalnej, funkcjonalnej i ekonomicznej.
Czy każda firma ma EVP (Employee Value Proposition)
Pytanie, czy każda firma ma EVP, nie pozwala na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Można bowiem przyznać, że każda organizacja ma swoje EVP, jednak nie w każdym przypadku gwarantuje ono skuteczność działań i powodzenie na rynku pracy. Niestety, po przyjęciu do firmy pracownik wciąż często odkrywa, że rzeczywistość w niej jest zupełnie inna, niż obiecywano mu podczas rozmów. Tylko odpowiednio zdefiniowane EVP spowoduje, że zdolny pracownik nie zmieni miejsca pracy, pomimo wielu innych ciekawych ofert. Ułatwia ono również prowadzenie komunikacji oraz planowanie działań, a ponadto – zwiększa zauważalność rezultatów.
Jak określić EVP?
Najważniejsze w określaniu EVP jest stworzenie zespołu, który będzie pracował nad konkretnymi wartościami. Rozmowa z pracownikami jest niezwykle ważna – w końcu to właśnie oni decydują się wracać do biura każdego kolejnego dnia. W tym przypadku warto postawić na wywiad indywidualny lub zogniskowany wywiad grupowy.
Pytania powinny dotyczyć odczuć osób zatrudnionych, ich skojarzeń z firmą, powodów, dla których wybrali właśnie tę organizację i tego, co według nich wyróżnia ją na tle innych. Następnym ważnym etapem jest określenie tego, co firma już posiada – mowa o wszelkiego rodzaju materiałach i danych, które mogą być niezbędne z punktu widzenia tego procesu. To m.in. wyniki badań – np. ankiet satysfakcji pracowników, raporty rynkowe związane z branżą, dostępne w Internecie opinie o firmie czy same wartości organizacji oraz jej wizja i cele. Warto również przyjrzeć się konkurencyjnym firmom oraz ich wyróżnikom. Ostatnim krokiem jest wyciągnięcie wniosków. Określony EVP należy jednak przełożyć na komunikaty, które będą otrzymywać pracownicy oraz kandydaci.
Systematycznie badanie Employee Value Proposition
EVP, które są już zdefiniowane, wciąż warto systematycznie badać – np. raz na dwa lub trzy lata. Wówczas pracodawca ma pewność, że wartości jego organizacji odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom kolejnych kandydatów. A te zmieniają się z roku na rok. Może się to odbywać m.in. za pomocą cyklicznie przeprowadzanych ankiet satysfakcji pracowników. Odpowiedzi osób zatrudnionych mogą znacząco pomóc w tworzeniu różnego rodzaju usprawnień. Jeżeli pracodawca czuje, że coś w organizacji bądź procesie rekrutacyjnym wymaga poprawy, jest to bardzo dobry krok. W ramach strategii EVP otrzymać można analizę ścieżki satysfakcji pracowników, kandydatów i każdej innej grupy docelowej. Pracodawca poznaje wówczas również analizę porównawczą swojej organizacji w stosunku do firm konkurencyjnych z perspektywy rynku pracy. Badanie EVP pozwala także określić, które atrybuty marki wymagają zmian.
Employee Value Proposition a kultura organizacyjna
Pracodawca, który potrafi odpowiedzieć na pytanie, co wyróżnia jego organizację na tle innych, a następnie przekazać ją odbiorcom w odpowiedni sposób, będzie cieszył się zainteresowaniem. W organizacjach, w których realizowane jest EVP, rotacja pracowników w ciągu roku znacząco spada, z kolei ich zaangażowanie w wykonywanie obowiązków jest znacznie większe. EVP jest również związane z kulturą organizacyjną, to ona określa wartości firmy, którymi ta może się wyróżnić na rynku pracy,