Skrócenie tygodnia pracy może skutkować zwiększeniem produktywności pracowników. Nie jest to możliwe w każdej firmie i na każdym stanowisku. Istnieją jednak miejsca, w których czterodniowy tydzień pracy okazałby się korzystnym rozwiązaniem.
Czterodniowy tydzień pracy w praktyce
Czterodniowy tydzień pracy to idea, która pojawiła się na świecie już jakiś czas temu. Wciąż nie jest to system wykorzystywany przez wiele firm, jednak zyskuje coraz więcej zwolenników – nie tylko wśród pracowników, ale i pracodawców. W Polsce taki model pracy oferuje zatrudnionym osobom jeden na dziesięciu przedsiębiorców. Najczęściej spotykanym systemem jest ten, w którym pracownik wykonuje swoje obowiązki przez 8 godzin dziennie cztery dni w tygodniu, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.
Różne wersje czterodniowego tygodnia pracy
Idea czterodniowego tygodnia pracy nie zakłada z góry, że piątek jest dla pracownika dniem wolnym. Istnieje kilka wariantów tego systemu. W niektórych firmach zatrudnieni wykonują swoje obowiązki przez 10 godzin cztery dni w tygodniu. Funkcjonują również przedsiębiorstwa, które za czterodniowy tydzień pracy po 8 godzin dziennie gwarantują takie samo wynagrodzenie, jak w przypadku pięciu dni. Inną wersją jest praca po pięć dni w tygodniu, jednak w wymiarze 6 godzin dziennie. Niektóre firmy proponują pracownikom możliwość pracy w wymiarze 32 godzin tygodniowo, jednak za 80% wynagrodzenia. Wiele zależy od pracodawcy oraz charakteru danej firmy.
Czterodniowy tydzień pracy za granicą
O czterodniowym tygodniu pracy można było usłyszeć już jakiś czas temu. Nie chodziło jednak o jego wprowadzenie w Polsce, a w innych państwach. Przykładem jest Japonia, gdzie w 2019 roku taki system testował Microsoft. Przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia, osoby zatrudnione w firmie pracowały od poniedziałku do czwartku. Niemal wszyscy pracownicy uznali zmianę za korzystną, a generowany przez nich przychód podniósł się o aż 40 procent.
Wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy rozważa również firma Unilever z Nowej Zelandii, w której pracownik sam decyduje, który dzień będzie dla niego dniem wolnym od pracy. Testowanie tego oryginalnego systemu rozpoczęto też na Islandii w latach 2015-2019.
Pracownicy sektora publicznego, których tydzień pracy skrócił się do 35 godzin, przyznali, że skutkowało to lepszym work-life balance, a także redukcją stresu. W 2021 zmianę zapowiedziano również w niektórych firmach na terenie Hiszpanii. Celem wprowadzenia nowego systemu było zmniejszenie zbyt długiego czasu pracy i poprawa produktywności krajowej gospodarki.
Skrócony tydzień pracy – jak to działa?
Mogłoby się wydawać, że wprowadzanie zmian w dotychczasowym modelu czasu pracy nie ma większego sensu. Okazuje się jednak, że skrócony tydzień pracy wiąże się z korzyściami zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy. Przede wszystkim, firma oferująca zatrudnionym różne warianty tygodnia pracy, mocno wyróżnia się na tle konkurencji. Pracownik wykonujący swoje obowiązki w wymiarze 32 godzin tygodniowo może być bardziej wypoczęty, a co za tym idzie – bardziej zaangażowany i produktywny. Dzięki temu sam przełożony czerpie korzyści w postaci prężnie realizowanych celów firmy.
Czterodniowy tydzień pracy - wady i zalety
Według pracowników, jednym z największych plusów czterodniowego tygodnia pracy jest większa ilość czasu wolnego. Pracując pięć dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, nierzadko zaniedbują oni relacje czy pasje. Dodatkowy dzień wolny może pomóc im osiągnąć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Co więcej, wydajność i tempo działania są w piątki znacznie niższe niż w środku tygodnia.
Skrócony tydzień pracy mógłby zmotywować pracowników do realizacji wszystkich celów służbowych w ciągu czterech dni. Z takim systemem wiąże się większa mobilizacja i zaangażowanie osób zatrudnionych. Czterodniowy tydzień pracy wiąże się również z pewnymi minusami. To m.in. możliwość wystąpienia stresu związanego z niewystarczającą ilością czasu na wykonanie zadań bądź też problemy z pozyskaniem klientów.
Czterodniowy tydzień pracy jako benefit
Pracodawcy, żeby przyciągnąć do swojej firmy najlepszych kandydatów często zachęcają ich różnymi benefitami, jak: kafeteria benefitów, prywatna opieka medyczna, karta sportowa czy owocowe piątki. Te ostatnie, chociaż cieszą się popularnością, to równie często są brane w social mediach za żart i powód do kpin. Ale pracodawcy nie ograniczają się tylko do tych 4 kategorii i tworząc oferty pracy opisują w nich dodatkowe benefity jak: czterodniowy tydzień pracy, work life integration, samochód jako benefit czy opieka medyczna dla zwierzęcia. Każdy z tych benefitów buduje wizerunek pracodawcy oraz wyróżnia firmę na tle innych, dzięki czemu ma ona szansę na zatrudnienie perfekcyjnych kandydatów. Wzmacnia jednocześnie poziom zadowolenia w firmie u swoich pracowników.