
Jesteśmy nią zafascynowani i jednocześnie się jej boimy. W obszarze HR chcielibyśmy ją zaprząc do najcięższej pracy, ale obawiamy się skutków etycznych i tego by nas całkowicie nie zastąpiła. Sztuczna inteligencja. Najpopularniejsze obecnie narzędzie generatywnej AI, ChatGPT, ma ponad 180 milionów użytkowników na całym świecie. Także wśród specjalistów HR. Ci, którzy z niego korzystają, podkreślają: ChatGPT na usługach HR może być bardzo pomocnym narzędziem dla tej branży. By jednak otrzymać właściwe odpowiedzi, trzeba mu zadać właściwe pytania. No właśnie. Jak to robić?
Planujemy "prompty" - za to polubi nas ChatGPT
Aby opracować skuteczne pytania – podpowiedzi (tzw. prompty) dla ChatGPT, które przyniosą angażujące i przydatne odpowiedzi, ważne jest, aby uwzględnić kilka kluczowych elementów:
Bądźmy konkretni
Nasze pytanie powinno być konkretne i ukierunkowane. Niejasne lub zbyt rozbudowane pytania mogą prowadzić paradoksalnie do ogólnych odpowiedzi. Powinniśmy tak konstruować swoje pytania, aby odnosić się w nich tylko do interesujących nas zagadnień, czy obszarów związanych z HR – rekrutacji, onboardingu, rozwoju pracowników itd.
Uchwyćmy kontekst
Sprecyzujmy cel
Zastosujmy otwarty format
Ukierunkujmy pytanie na działanie
Użyjmy słów kluczowych
Unikajmy pytań naprowadzających

6 przykładów promptów do ChatGPT na każdy etap cyklu życia pracownika
- Przyciąganie talentów: Poprośmy ChatGPT o zasugerowanie unikalnych korzyści lub dodatków, które mogą sprawić, że stanowisko pracy będzie bardziej atrakcyjne. Na przykład: „Jakie innowacyjne korzyści można zaoferować na stanowisku zdalnego programisty?”.
- Rekrutacja: Wykorzystajmy ChatGPT do sporządzania opisów stanowisk, tworzenia pytań na rozmowy kwalifikacyjne lub generowania strategii rekrutacyjnych. Na przykład: „Czy możesz dostarczyć szablon opisu stanowiska dla roli związanej z marketingiem cyfrowym?”.
- Onboarding: Poprośmy ChatGPT o stworzenie list kontrolnych onboardingu, agendy pierwszego dnia lub materiałów szkoleniowych specyficznych dla danej roli. Na przykład: „Opisz proces wdrożenia nowego członka zespołu sprzedażowego. Stwórz listę kontrolną onboardingu i agendę pierwszego dnia pracy nowego pracownika”.
- Utrzymanie pracowników i budowanie ich zaangażowania: Zapytajmy o strategię poprawy kultury miejsca pracy, działania związane z zaangażowaniem pracowników lub programy retencyjne. Na przykład: „Jakie są skuteczne metody zatrzymania pracowników, budowania ich satysfakcji i zwiększania zaangażowania w środowisku pracy zdalnej? Przygotujmy strategię działań działu HR”.
- Rozwój pracownika: Zapytaj o plany rozwoju zawodowego, działania rozwijające umiejętności lub ścieżki rozwoju kariery. Na przykład: „Czy możesz zaproponować szablon planu rozwoju kariery dla początkującego inżyniera?”.
- Offboarding: Uzyskaj wsparcie w tworzeniu list kontrolnych offboardingu, pytań do rozmowy końcowej lub procesów transferu wiedzy. Na przykład: „Jakie są kluczowe elementy, które należy uwzględnić w procesie offboardingu dla kierownictwa wyższego szczebla?”.
Dowiedz się wiecej o AI w HR >>> Sztuczna inteligencja w HR. Jak automatyzować procesy?
Prompt Engineering - jak budować dobre prompty?
Burza mózgów - lista pomysłów
Przekształcanie tematów w prompty
Gdy mamy już listę potencjalnych tematów, następnym krokiem będzie ich uszczegółowienie. Naszym celem będzie przekształcenie szerokich koncepcji w konkretne pytania i podpowiedzi, które mogą być łatwo zrozumiane i zakończone odpowiedziami przez ChatGPT.
Po zdefiniowaniu głównych tematów podzielmy je na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania, części. Ułatwi nam to przygotowanie pytań uzupełniających. Ten krok ma kluczowe znaczenie dla dogłębnego zbadania każdego elementu tematu.

Sprawdzanie wyników z ChatGPT
Testowanie różnych stylów dla odpowiedzi
Często pomijanym, ale ważnym aspektem jest eksperymentowanie z różnymi tonami i stylami w podpowiedziach. Sposób formułowania pytań może znacząco wpłynąć na charakter odpowiedzi. Może to obejmować przyjęcie formalnego, swobodnego, technicznego lub kreatywnego stylu w podpowiedziach.
Przeczytaj również >>> 7 przydatnych automatyzacji w HR, które zmieniają pracę na lepsze
Ograniczenia wykorzystania ChatGPT w HR
- ChatGPT nie jest w stanie zrozumieć lub zareagować na sygnały emocjonalne, co może prowadzić do błędnej komunikacji lub nieporozumień w delikatnych sytuacjach.
- Istnieje ryzyko, że odpowiedzi AI będą stronnicze, a wiarygodność informacji dostarczanych przez ChatGPT może pozostawiać wiele do życzenia.
- Wykorzystanie AI w organizacjach budzi dzisiaj duże obawy etyczne. Głównie dotyczą one prywatności i bezpieczeństwa danych.
- Przesadne poleganie na narzędziach AI takich jak ChatGPT, może prowadzić do ograniczenia relacji między ludźmi i uzależnienia od technologii przy podejmowaniu decyzji.
- ChatGPT może nie poradzić sobie ze złożonymi scenariuszami HR, które wymagają zrozumienia i oceny człowieka.