1. Tworzenie silnej kultury organizacyjnej
Kultura organizacyjna to zespół zachowań i wartości, określających charakter firmy i pozwalających pracownikom zidentyfikować się z nią. Dobra kultura organizacji łączy ich wokół wspólnych wartości, rytuałów. Nie powstaje ona przypadkowo: jest wynikiem działań zmierzających do:
- Zaznajomienia pracowników z historią firmy, przyświecającymi jej ideałami, celami i misją
- Zbudowania wspierającej się społeczności pracowników, opartej na zdrowej i skutecznej komunikacji
- Stworzenia atrakcyjnego wizerunku firmy, przyciągającego klientów i młode talenty
2. Zwiększenie ogólnej wydajności
Poprawa samopoczucia w pracy ma pozytywny wpływ na wszystkie osoby w firmie. Służy nie tylko utrzymaniu dobrych relacji z pracownikami, ale także zwiększeniu ich koncentracji i kreatywności.
Bardzo ważne jest zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne pracowników – spokojny, zrównoważony członek zespołu o wiele łatwiej radzi sobie z konfliktami, zaraża optymizmem i chęcią do działania. Z kolei zdrowy pracownik to przede wszystkim pracownik obecny – ciałem i duchem, aktywnie wypełniający powierzone mu obowiązki.
3. Ograniczenie absencji pracowniczych
- Od czasu do czasu odpocząć
- Poczuć się zaakceptowanym i zrozumianym
- Odnaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach, z którymi można się zaprzyjaźnić
- Liczyć na życzliwy feedback
4. Zmniejszenie rotacji personelu
Menedżerowie i dyrektorzy HR są świadomi, że zastąpienie pracownika wiąże się ze znacznymi kosztami, które potrzeba przeznaczyć na cały proces rekrutacji oraz przeszkolenia nowej osoby. Rotacja jest wskaźnikiem kondycji firmy: złe środowisko pracy powoduje „ucieczkę” pracowników, wzrost wydatków i osłabienie wyników firmy, dobre – zwiększenie prestiżu i prężniejszy rozwój firmy.
Wysoka jakość życia w pracy tworzy rodzinną atmosferę, ducha wzajemnej pomocy i zaangażowania, a to przekłada się na wzrost lojalności pracowników. Mniejszej rotacji sprzyjają także różnorodne benefity pracownicze. Jeżeli dodatkowo pracownicy mogą sami decydować o wyborze benefitów – a taką możliwość oferuje platforma Worksmile – tym bardziej nie będą chcieli odchodzić z firmy w której pracują.
5. Przyciąganie talentów
Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób działa aplikacja Worksmile, zapraszamy do kontaktu!