
Nowe trendy HR 2022 wiążą się z milionami pracowników rezygnujących z pracy, potrzebą zadbania o work-life balance, zmianami w dziesiątkach przedsiębiorstw oraz pandemią. Wszystko to łączy się w jedną całość o nazwie Great Resignation, którego rozwinięciem jest Great Reshuffle. Czym dokładnie są te nowe trendy HR, jakie są tego przyczyny i jak zapobiegać dobrowolnym zwolnieniom wielu pracowników?
Great Resignation i Great Reshuffle - nowe trendy HR 2022
Great Resignation w języku polskim oznacza „wielką rezygnację” i wiąże się z falą dobrowolnych odejść z pracy. To masowe porzucanie dotychczasowych miejsc pracy oraz stanowisk. Początki tego trendu HR można było zaobserwować już w kwietniu 2021 roku, kiedy to kilkadziesiąt procent amerykańskich pracowników postanowiło zrezygnować z pracy.
W zaledwie kilka miesięcy – do października 2021 – taką decyzję podjęło ponad 27 milionów Amerykanów!
Rozwinięcie Great Resignation stanowi Great Reshuffle, tłumaczony jako „wielkie przetasowanie”. Trend ten polega na poszukiwaniu elastycznej pracy, która da pracownikowi więcej satysfakcji i będzie lepiej dopasowana do jego wartości oraz pasji.
Poznaj 6 głównych trendów HR na przyszłość! Pobierz bezpłatnie raport ‘Wyprzedzić trendy. Trendbook HR Managera na 2023 rok’
Great Resignation i Great Reshuffle – dlaczego stały się trendem HR?
Great Resignation oraz Great Reshuffle to trendy, które w 2022 roku zdominowały rynek pracy. Mimo że można było je zaobserwować głównie w USA, konkretne branże w Europie i Polsce także pokazały skalę tego zjawiska. Wielu pracowników uświadomiło sobie bowiem, że mogą szukać lepszego zatrudnienia – z większym wynagrodzeniem i równowagą między życiem zawodowym a osobistym.
Według ekspertów trendy HR 2022 będą rozwijały się z miesiąca na miesiąc. Dlaczego tak wielu pracowników porzuciło pracę lub rozpoczęło poszukiwania tej zupełnie nowej? W większość przypadków wiązało się to z upadkiem przedsiębiorstw, redukcją etatów oraz spadkiem wynagrodzenia. Miało to bardzo duży wpływ na poziom zaangażowania i motywacji osób zatrudnionych – niezależnie od branży.
Czemu pracownicy poszukują nowych miejsc pracy?

Pogarszające się warunki pracy
Słaba kultura organizacyjna
Częstym powodem zwolnień jest również wypalenie zawodowe, niepewność biznesowa oraz nieodpowiedni sposób traktowania przez przełożonego.
'92% pracowników uważa, że brak uznania i dostrzegania sukcesów przez przełożonych skłoniłby ich do poszukiwania nowej pracy, jednocześnie ponad 50% nie czuje się docenianych przez liderów.'
Otwartość na zmiany
Wpływ pandemii na chęć zmiany pracy
Pandemia sprawiła, że wielu pracowników zmieniło nastawienie do życia i kariery. Podczas narodowego lockdownu zauważyliśmy, jak wiele czasu i pieniędzy można zaoszczędzić, pracując na home office. Z tego powodu wielu pracowników postanowiło zmienić dotychczasowe miejsce pracy na takie, które nawet po pandemii zagwarantuje im możliwość całkowitej pracy zdalnej.

Inni z kolei stwierdzają, że praca w trybie zdalnym prowadzi do zacierania się granic między życiem zawodowym i prywatnym. Ci pracownicy poszukują więc zatrudnienia w firmach, w których będą mogli pracować w biurze, mając kontakt z innymi ludźmi.
W związku z pandemią wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na zamrożenie awansów i podwyżek – to kolejna ze znaczących przyczyn Great Resignation. Pandemia odcisnęła piętno na firmach i pracownikach wszystkich branż, a równocześnie wytyczyła nowe trendy HR 2022 roku.
Jak przygotować się na nowe trendy HR?
Ankiety satysfakcji pracowników
Great Resignation i Great Reshuffle to trendy, które dla pracodawców oraz działów HR oznaczają spore wyzwanie. Firmy mogą jednak odpowiednio przygotować się na taki krok wśród swoich pracowników i wpłynąć na ich decyzję. Najważniejsze jest w tym przypadku słuchanie potrzeb osób zatrudnionych. W tym celu warto regularnie przeprowadzać ankiety satysfakcji pracowników.

Atrakcyjne benefity
Czymś, co skutecznie wpływa na zadowolenie z miejsca pracy, jest również dostęp do różnego rodzaju atrakcyjnych benefitów. To jeden z czynników, dla których wielu pracowników decyduje się zostać w danej firmie – nie każda organizacja daje bowiem takie możliwości.
Sprawdź, jakie są najlepsze benefity pracownicze w polskich firmach >
W obliczu GR warto zatem rozważyć wprowadzenie nowych propozycji do firmowej listy dodatków czy nawiązanie współpracy z nowymi partnerami do kafeterii benefitów.
Poznaj Kafeterię Benefitów Worksmile!
Temat kafeterii benefitów Cię zainteresował? Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź dokładny opis kafeterii lub umów się na bezpłatną konsultację >