Włączanie sztucznej inteligencji w HR to jeden z głównych trendów 2023 roku. Dzięki nim zyskujemy poprawę wydajności i dokładności pracy. Równocześnie zmniejszamy ilości czasu i zasobów wymaganych do realizacji zadań. Automatyzacja procesów HR sprawia, że firmy mogą poprawiać swoje modele rekrutacji, onboardingu i opieki nad pracownikiem w trakcie zatrudnienia.
HR na zakupach
’Wielka rezygnacja’, braki kadrowe, trudności w pozyskiwaniu nowych talentów powodują zakłócenia w realizacji strategii rynkowych firm. Wiele z nich zostało zmuszonych do szukania wydajniejszych i bardziej nowoczesnych narzędzi pozyskiwania i obsługi pracowników. Z pomocą przyszły technologie AI.
Fortune Business Insights przewiduje, że globalny rynek technologii zarządzania zasobami ludzkimi wzrośnie z 24,04 mld USD w 2021 r. do 35,68 mld USD w 2028 r.
Sztuczna inteligencja w HR – "pełne ręce roboty"
Obszarów, w których AI można zlecić pracę nie brakuje:
Zarządzanie wydajnością
AI pozwala uzyskać pewność, że indywidualne oceny wydajności pracowników są sprawiedliwe i bezstronne. Może pomóc menedżerom w śledzeniu tych danych w czasie i identyfikować potencjalne obszary do poprawy.
Rekrutacja i zatrudnianie
Sztuczna inteligencja w HR już dzisiaj wspiera pracę działu, usprawniając proces rekrutacji.
- Dzięki niej możliwe jest efektywne i szybkie zbieranie, przechowywanie oraz synchronizowanie wszystkich wewnętrznych źródeł danych. Można je udostępniać w ramach jednej bazy. Dane te mogą być następnie wykorzystane przez AI do wyboru najlepszego kandydata na dane stanowisko.
- Analizuje opisy stanowisk pracy i umieszcza oferty pracy w sieciach społecznościowych. AI może pomóc w identyfikacji najlepszych kandydatów do pracy, analizując CV i przeprowadzając wstępne rozmowy kwalifikacyjne.
- Modele oparte na AI mogą oceniać aplikacje o pracę i porównywać je np. z istniejącymi profilami w kanałach social media, sugerując kandydatów do kolejnych etapów rekrutacji.
- Może także wchodzić w interakcje z kandydatami podczas procesu rekrutacji, udzielając im automatycznych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Onboarding pracowników
AI może pomóc nowym pracownikom szybciej się wdrożyć, dostarczając im spersonalizowane materiały i zasoby edukacyjne.
Analityka HR
Sztuczna inteligencja w HR wspiera mechanizmy śledzenia danych z ankiet zaangażowania pracowników i przeglądów wydajności. Dzięki temu działy HR mogą lepiej je zrozumieć, eliminować błędy w procesach i opracować w bardziej angażujących formach.
Ankiety satysfakcji pracowników: o co pytać i dlaczego? Sprawdź >
Zatrzymanie pracowników
AI to doskonałe narzędzie do wychwytywania wzorców malejącego zaangażowania pracowników oraz powstających w związku z tym zagrożeń odejścia z pracy. Na podstawie zebranych informacji działy HR mogą ocenić skalę zjawiska i powody jego powstania. Na tej podstawie mogą one opracowywać strategie utrzymania pracowników szczególnie ważnych dla organizacji.
Employee journey map– jak mapować doświadczenia pracownika?
Nauka i rozwój
AI może być wykorzystywana do kształtowania procesów szkoleń i edukacji pracowników na podstawie ich indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Narzędzia wspierane przez AI mogą być również wykorzystywane do budowania ścieżek rozwoju zawodowego i kariery pracowników.
Jasne i ciemne strony sztucznej inteligencji w HR
Jako przykład skuteczności użycia sztucznej inteligencji w HR, portal Academy to innovate HR wskazuje działania podjęte przez Grupę L’Oréal. Firma otrzymuje ponad 130 aplikacji na jedno wolne stanowisko.
Sztuczna inteligencja automatyzuje procesy HR
Aby usprawnić proces rekrutacji, Grupa L'Oréal wdrożyła rozwiązanie AI oparte na lingwistyce komputerowej. Realizuje go obecnie 10 razy szybciej, co skutkuje możliwością przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych z o 25 proc. większą liczbą kandydatów.