W bogatym krajobrazie współczesnych środowisk pracy, jedna grupa demograficzna wyróżnia się wyjątkowym zestawem oczekiwań i aspiracji. Przedstawiciele generacji Z – urodzeni urodzeni w latach 1997-2012 – szybko staje się dzisiaj znaczącą częścią globalnego rynku pracy.
Właśnie dlatego dla firm kluczowym się staje zrozumienie i dostosowanie do ich odmiennych potrzeb i pragnień, zwłaszcza ambicji związanych z osiąganiem wysokich zarobków i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jak zatem skutecznie angażować i zatrzymywać pracowników z generacją Z, zapewniając organizacji sukces biznesowy na konkurencyjnych rynkach?
Generacja Z w liczbach
The Economist pisze o nich, że są „skomplikowani, załamani”, „mają cienkie portfele i drogi gust”, „cenią sobie wygodę i świadomość społeczną”.
The Economist, How the young spend their money, 2023
W Unii Europejskiej mieszka prawie 125 milionów ludzi w wieku od 10 do 34 lat. W Ameryce – kolejnych 110 milionów przedstawicieli pokolenia Z i pokolenia milenialsów, co stanowi jedną trzecią tamtejszej populacji. Roczne wydatki ich gospodarstw domowych osiągały w 2021 r. 2,7 biliona USD, co stanowi około 30% całości wydatków konsumpcyjnych w tym regionie.
Zrozumieć generację Z
Pokolenie Z znacznie różni się od wcześniejszych generacji. Jego przedstawiciele są częścią współczesnej, cyfrowej rzeczywistości. Dorastali w świecie zdominowanym przez Internet, media społecznościowe i szybki postęp technologiczny. To środowisko ukształtowało ich wartości, oczekiwania i podejście do pracy. Generacja Z stawia w pierwszej kolejności na kilka obszarów:
Stabilność finansowa i wzrost
Wychowani w czasach niepewności gospodarczej, światowej recesji, później pandemii COVID-19 i nowych wojen, pokolenie Z wysoko ceni sobie bezpieczeństwo finansowe. Są bardziej pragmatyczni w swoich wyborach zawodowych, często szukając pracy, która oferuje wyższe pensje i lepsze świadczenia.
Z drugiej strony, jak podaje CNBC cytując raport firm Samsung i Morning Consult, 50% przedstawicieli pokolenia Z pragnie zostać przedsiębiorcami lub rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Z badań, w których wzięło udział ponad 1000 przedstawicieli Generacji Z w wieku od 16 do 25 lat wynika, że młodzi ludzie są coraz bardziej rozczarowani tradycyjną siłą roboczą. Tęsknią za większą elastycznością i możliwościami dokonywania zmian na świecie.
Równowaga między pracą a życiem prywatnym
Pracownicy z pokolenia Z cenią swój czas osobisty i szukają równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Preferują elastyczne formy pracy, które pozwalają im efektywnie zarządzać swoim czasem.
Forbes podkreśla, że „podczas gdy inne pokolenia stawiały na pierwszym miejscu pieniądze i status, pokolenie Z generalnie przywiązuje większą wagę do szczęścia, spełnienia i wpływu”.
Praca ukierunkowana na cel
To pokolenie chce mieć wkład w coś większego niż tylko we własny byt. Przyciągają ich organizacje, które mają jasną misję i kierują się etycznymi praktykami.
Ciągła nauka i rozwój
Generacja Z chętnie zdobywa nowe umiejętności i wiedzę, dzięki czemu uczy się przez całe życie. Docenia możliwości rozwoju zawodowego i kariery.
Strategie przyciągania i zatrzymywania talentów generacji Z
Aby zaspokoić pragnienie bezpieczeństwa finansowego pokolenia Z, firmy muszą oferować konkurencyjne pakiety wynagrodzeń. Obejmuje to nie tylko godziwe wynagrodzenia, ale także kompleksowe świadczenia. Są to m.in. ubezpieczenie zdrowotne, plany emerytalne i premie za wyniki. W wielu przypadkach to właśnie one decydują o wyborze przyszłego pracodawcy.
Promowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym
Aktywnie zmieniające się organizacje wdrażają elastyczne zasady pracy, takie jak opcje pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy czy dni dla zdrowia psychicznego. W ten sposób firma akcentuje swój szacunek dla życia osobistego pracowników. Dla przedstawicieli Generacji Z to kluczowy czynnik wyboru pracodawcy.
Kultura organizacyjna oparta na celach
Rozwijanie i komunikacja jasnej misji firmy zgodnej z odpowiedzialnością społeczną i środowiskową, dla pokolenia Z jest jasną wskazówką, że organizacja, dla której chce pracować wywiera pozytywny wpływ na świat.
CNBC przedstawia najnowszy raport firmy Glassdoor, z którego wynika, że:
Młodsi pracownicy preferują pracodawców wykazujących się wpływem społecznym, możliwością awansu zawodowego i możliwościami kreatywnymi.
Generacja Z ceni organizacje o płaskich strukturach. Takich, w których ich głos jest lepiej słyszany i to niezależnie od doświadczenia i stażu pracy. Z-etki chcą zaangażować się w politykę i oczekują, że kierownictwo firmy będzie głośno wypowiadać się na temat ważnych dla nich kwestii.
Inwestycje w rozwój zawodowy
Dla przedstawicieli Generacji Z organizacja zapewniająca szerokie możliwości nauki i rozwoju jest szczególnie atrakcyjna. Zwłaszcza gdy oferuje programy mentorskie, warsztaty szkoleniowe lub sponsorowanie dalszej edukacji.
Z badania amerykańskiego portalu kariery dla absolwentów uczelni wyższych – Handshake – wynika, że młodzi pracownicy chcą brać udział w ekskluzywnych projektach, które pomogą im rozwijać umiejętności. 20% przedstawicieli pokolenia Z twierdzi, że pozostałaby u pracodawcy oferującego podnoszenie kwalifikacji lub przekwalifikowanie. Początkujący pracownicy oczekują także mentoringu i wsparcia oraz informacji zwrotnej.
Handshake, 6 things Gen Z wants from their next job, 2022
Dowiedz się więcej o generacji Z >>> Jakich benefitów oczekują Millenialsi i Gen Z?
Technologia dla lepszego środowiska pracy
Biorąc pod uwagę, że pokolenie Z jest pierwszym prawdziwie cyfrowym pokoleniem, wykorzystanie technologii w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie. Obejmuje to m. in.:
- Zaawansowane narzędzia komunikacyjne: Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych w celu ułatwienia współpracy i zwiększenia wydajności.
- Cyfrowe platformy edukacyjne: Oferowanie kursów online i zasobów cyfrowych w celu rozwoju umiejętności.
- Analizę wydajności opartą na danych: Wykorzystywanie analizy danych do śledzenia i wspierania wydajności i rozwoju pracowników.
The Wall Street Journal argumentuje, że 33% pracowników z pokolenia Z oczekuje, że ich organizacje zapewnią im nowoczesne technologie, które pozwolą im być bardziej produktywnymi i mobilnymi.
„Ważne jest, aby firmy pomyślały o narzędziach transformacji cyfrowej i o tym, jak można je wykorzystać w celu poprawy doświadczeń pracowników i wspierania kontaktów podczas prowadzenia operacji biznesowych i zwiększania wydajności’’ pisze WSJ.
Budowanie kultury organizacyjnej przyjaznej Generacji Z
Tworzenie kultury miejsca pracy, która współgra z pokoleniem Z, to coś więcej niż tylko dodatki i benefity. Obejmuje ono:
- Zachęcanie do współpracy i innowacji: Wspieranie środowiska, w którym ceni się kreatywność i pracę zespołową. Zachęcanie ich do zgłaszania pomysłów i uczestniczenia w procesach decyzyjnych.
- Promowanie różnorodności i integracji: Promowanie różnorodności we wszystkich formach i tworzenie środowiska, w którym wszyscy czują się doceniani i szanowani.
- Regularna informacja zwrotna i uznanie: Zapewnianie regularnych, konstruktywnych informacji zwrotnych i docenianie osiągnięć pracowników, zaspokajając ich potrzebę ciągłego uczenia się i rozwoju.
Przygotowanie środowiska pracy przyszłości
W miarę jak generacja Z staje się coraz bardziej dominujące na rynku pracy, konieczne jest, aby firmy wyprzedzały konkurencję. Oznacza to:
- Przewidywanie przyszłych trendów: Bycie na bieżąco z pojawiającymi się trendami i technologiami, które mogą mieć wpływ na siłę roboczą.
- Dostosowywanie stylów przywództwa: Rozwijanie przywództwa, które współgra z wartościami i oczekiwaniami pokolenia Z.
- Ciągła ewolucja polityki: Regularna ponowna ocena i aktualizacja zasad, aby zapewnić, że pozostają one odpowiednie i skuteczne dla zmieniającej się siły roboczej.
Rozumiejąc unikalne cechy Generacji Z i odpowiednio dostosowując do niej strategie, organizacje mogą nie tylko przyciągać i zatrzymywać talenty z tego pokolenia, ale także czerpać korzyści z jego perspektyw, cyfrowego obycia i innowacyjnego ducha. Przyjęcie tych zmian będzie kluczem do rozwoju w nowoczesnym krajobrazie biznesowym.