Użyteczny i wspierający domowy budżet – właśnie taki benefit pracowniczy wnosi rzeczywistą wartość i zapewnia coś, na co nie każdy mógłby sobie pozwolić. Do tego typu rozwiązań należy auto na abonament, co oznacza, że pracownik zyskuje dostęp do szerokiej oferty pojazdów na preferencyjnych warunkach. Komfort, elastyczność i oszczędność – to w tym wypadku kluczowe aspekty. Warto zatem dobrze zbadać potrzeby pracowników (również te transportowe, podróżnicze!), by jak najlepiej dopasować ofertę świadczeń pozapłacowych.
Synonim niezależności i wygody.
Dla większości osób samochód to niezbędny element codzienności i szczególny towarzysz podróży. Cztery kółka oznaczają mnóstwo udogodnień. Korzyści są niekwestionowane, jednak posiadanie własnego pojazdu wiąże się też z kosztami. Dlatego ciekawą propozycją dla pracowników jest auto na abonament. Oferując taki rodzaj benefitu, pracodawca konsekwentnie realizuje koncepcję wellbeingu i w praktyczny sposób dba o odciążenie pracowniczego portfela.
Na czym dokładnie polega to coraz popularniejsze rozwiązanie?
Pracodawca zapewnia pracownikowi dostęp do oferty wynajmu pojazdów. Atutem jest możliwość dopasowywania auta do aktualnych potrzeb, ponieważ czas zobowiązań nie jest długi. Pracownik nie musi trwać przy jednej kilkuletniej umowie leasingowej, tylko już np. po sześciu miesiącach zmienić samochód i cieszyć się większym komfortem. Takie świadczenie może stanowić kartę przetargową podczas rozmów rekrutacyjnych – jest ono korzystne zarówno dla pracowników etatowych, jak i współpracujących z firmą kontraktorów B2B. Dla tych ostatnich to szczególna szansa na zawężenie listy wydatków i zobowiązań związanych z prowadzeniem własnej działalności. Ale zyskuje również druga strona – oferowanie samochodu jako benefitu oznacza korzyści dla pracodawcy, choćby ze względów logistycznych, organizacyjnych i…wizerunkowych. Dlatego jeśli Twoja firma rozważa poszerzenie oferty świadczeń pozapłacowych, warto podejść do tego zagadnienia w sposób konkretny i praktyczny. Co może zrobić HR? Przede wszystkim: poznać bliżej pracowników i ich potrzeby.
Badanie – pierwszy krok
Koniec wakacji i powroty z urlopowego odpoczynku to dobry pretekst do tego, by przyglądnąć się aktualnym potrzebom pracowników i poznać ich wrażenia z ostatnich miesięcy. Może w okresie wakacyjnym uzmysłowili sobie, jak pomocne były wybrane benefity, a może wręcz odwrotnie – odczuli ich brak i uświadomili sobie, co byłoby dla nich najbardziej użyteczne i wspierające w codziennym funkcjonowaniu? Projektując ofertę świadczeń pozapłacowych, warto zatem uwzględnić głosy pracowników i zmieniającą się perspektywę. Część ankiety badającej potrzeby benefitowe mogą stanowić pytania dotyczące mobilności, podróży bądź kwestii zmiany aktualnych świadczeń związanych z samochodami na inne. Uzyskane wyniki, zebrane w raport, będą stanowić punkt wyjścia do podjęcia decyzji i wybrania optymalnych rozwiązań. Pamiętajmy, że ankiety z łatwością przygotujemy i roześlemy do pracowników, dzięki platformie Worksmile.
Prezentacja możliwości
Na czym polega koncepcja „auto na abonament”?
„Auto na abonament” oznacza możliwość wynajmu samochodu oferowanego przez pracodawcę w ramach benefitów pracowniczych. Pracodawca zapewnia pracownikom dostęp do oferty w modelu subskrypcyjnym (miesięczna opłata jest stała).
W jaki sposób finansowane jest „auto na abonament”?
Pracodawca ma do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na tym, że zapewnia pracownikom dostęp do oferty “auto na abonament”, a pracownicy we własnym zakresie wybierają odpowiadający im pojazd oraz opłacają comiesięczne raty. Druga opcja zakłada, że wynajem samochodu jest współfinansowany lub w całości finansowany przez pracodawcę – wówczas to pracodawca wskazuje samochody, które są oferowane pracownikom oraz współpracownikom, i płaci miesięczny abonament.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?
Warto dokładnie sprawdzić zakres oferty. Jeśli firma zatrudnia nie tylko w ramach umów o pracę, dobrze jest znaleźć rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby również kontraktorów B2B
i współpracowników działających w oparciu o umowy cywilnoprawne. Należy zatem dobrze sprecyzować grupę docelową. Wiele ofert na rynku jest kierowanych wyłącznie do osób prowadzących własną działalność gospodarczą, ale – przykładowo – firma ABC London Group, której oferta jest dostępna min. z poziomu kafeterii benefitów Worksmile, zapewnia dostęp do usługi również pracownikom na umowie o pracę. Gwarantuje atrakcyjne warunki i niższe ceny rynkowe zarówno dla kontraktorów B2B, jak i pracowników etatowych. Jednym z kluczowych argumentów może być także niski próg wejścia – warto sprawdzić, czy wymagana jest wpłata początkowa, a jeśli tak – to w jakiej wysokości. Do ustalenia pozostaje też kwestia czasu użytkowania pojazdu wybranej marki. Istotne jest również to, czy dostawca gwarantuje pełne pakiety ubezpieczeń i dodatkowe świadczenia, np. naprawy serwisowe, przeglądy techniczne itp.
Jakie są różnice między klasyczną ofertą leasingową a „autem na abonament”?
Jest wiele różnic między tymi rozwiązaniami, ale kluczowa sprowadza się do możliwości korzystania z oferty. Jeśli mowa o aucie na abonament, pracownik może korzystać z samochodu jako świadczenia pozapłacowego, a sposób finansowania abonamentu jest do ustalenia między pracodawcą a pracownikiem/współpracownikiem. Warto też porównać czas trwania umowy i obowiązujące limity przejechanych kilometrów.
Aktywność pracowników
W szerzeniu wiedzy o benefitach samochodowych pomogą również miłośnicy motoryzacji, których w szeregach pracowników z pewnością nie brakuje. Ci, którzy do tej pory korzystali z samochodów służbowych, mogą się podzielić wskazówkami i spostrzeżeniami. Dobrym pomysłem będzie również tworzenie grup zainteresowań, a więc społeczności skupionych np. wokół takich tematów jak motoryzacja, podróże, samochody. Warto głośno mówić i pokazywać (np. za pośrednictwem wewnętrznych kanałów komunikacji, ale też social mediów), jak pracownicy aktywnie realizują koncepcję wellbeingu, np. podczas służbowej podróży. Mile widziane będą wszelkie konkursy, akcja, warsztaty czy spotkania integrujące pracowników, a jednocześnie promujące benefity.