Problem wypalenia zawodowego managerów dotyka nie tylko osoby, która go doświadcza, ale wszystkich wokół – współpracowników, rodziny. Najczęściej wypaleniu ulegają najbardziej zaangażowani członkowie firm, wkładający wiele energii w wykonywane przez siebie zadania. Jak zaradzić temu zjawisku?
Czym jest wypalenie zawodowe?
Chwilowy spadek motywacji może zdarzyć się każdemu. Bywa jednak, że praca przestaje dawać jakiekolwiek zadowolenie i przez dłuższy czas jest jedynie źródłem stresu – wówczas dojść może do wypalenia zawodowego. To stan, który objawia się wyczerpaniem i niechęcią do pracy.
Człowiek wypalony zawodowo czuje się wyeksploatowany, a to, co robi, przestaje mu przynosić satysfakcję. Dystansuje się do współpracowników, zaczyna też podważać swoje kompetencje i dokonania. Jego zaangażowanie w pracę spada.
Wpływ na zdrowie pracownika
Wypalenie zawodowe ma zły wpływ zarówno na psychikę, jak i na stan fizyczny organizmu. Mogą pojawić się takie symptomy, jak:
- bezsenność i kłopoty ze snem
- bóle głowy
- rozregulowany układ pokarmowy
- podatność na infekcje
- podwyższone ciśnienie
- chroniczne zmęczenie
- poczucie bezsilności, a nawet depresja
Przyczyny wypalenia zawodowego managerów
Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu managerów? Przede wszystkim należy poznać jego przyczyny.
Nadmiar obowiązków, konflikty ze współpracownikami czy trudności w pogodzeniu pracy z obowiązkami domowymi to tylko niektóre z możliwych powodów wypalenia zawodowego. W przypadku managerów często jest to podwyższony poziom stresu związany z zarządzaniem zespołem i odpowiedzialnością za jego wyniki. Zwykle syndrom jest wynikiem długotrwałego narażenia na frustrujące sytuacje, choć może się zdarzyć w każdym wieku – także u pracowników po dwudziestce.
Do wypalenia zawodowego przyczynia się także siedzący tryb życia, dlatego tak istotne jest zachęcanie pracowników do aktywności sportowej. Dużym wsparciem dla pracodawcy jest w tym przypadku kafeteria benefitów Worksmile, która zawiera szeroką ofertę zajęć sportowych. Są one dostępne dla każdego, ponieważ wiele treningów odbywa się online.
Wypalenie zawodowe managerów - co może zrobić pracodawca?
Rozmowa z wypalonym pracownikiem
Rozdrażnienie, pesymizm i zmniejszająca się efektywność danej osoby powinna zwrócić uwagę pracodawcy. Spokojna rozmowa będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem niż dyscyplinowanie. Zachowania managera nie są wynikiem złej woli. Warto odnaleźć przyczynę wypalenia zawodowego managerów i poszukać środków zaradczych.
Jak pracodawca może pomóc?
Wypalonemu pracownikowi pomóc może odmienny układ godzin pracy, zmiana stanowiska na bardziej odpowiednie bądź urlop wypoczynkowy.
Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. workation – wyjazd połączony z pracą zdalną. Wówczas przeżywający wypalenie zawodowe manager, może w dalszym ciągu wykonywać swoje obowiązki, a jednocześnie zrelaksować się w wybranym miejscu w Polsce lub zagranicą. Aby jednak workation mogło być w ogóle możliwe, konieczne jest zorganizowanie pracy zdalnej w uporządkowany i maksymalnie efektywny sposób.
Działasz w branży IT? Sprawdź, jak zadbać o swoich pracowników i zapobiegać wypaleniu zawodowemu>
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Pracodawca, który chce uniknąć przypadków wypalenia zawodowego managerów w swojej firmie, dba o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników. Istotne jest tworzenie zdrowej kultury organizacyjnej, w której każdy czuje się wspierany i doceniany.
Jak produktywnie i zdrowo pracować w domu? Narzędziownik work-life balance w pracy zdalnej>
Worksmile ułatwia to poprzez funkcję Kudos, która przypomina o tym, jak ważne jest wyrażanie pochwał i podziękowań. Poprzez Kudosy stają się one czymś naturalnym.
Bez względu na to, czy zatrudnieni znajdują się w biurze, czy też pracują zdalnie, powinni mieć oni możliwość realizowania swoich potrzeb. Kompleksowa platforma benefitów Worksmile pozwala pracodawcom lepiej poznać te potrzeby. Użytkownikom zaś daje szansę na realizację własnych zainteresowań i dostosowania pracy – oraz benefitów – do własnych preferencji.
Szczęśliwi i spełnieni pracownicy są znacznie mniej podatni na wypalenie zawodowe, włącznie z kadrą zarządzającą, która w takim systemie może sobie pozwolić na więcej wytchnienia.