Mimo że pracownicy porozumiewają się zazwyczaj w tym samym języku, komunikacja w organizacji nie zawsze wygląda wzorowo. Osiągnięcie konsensusu nierzadko graniczy z cudem, a interpretacyjne zawiłości skutecznie utrudniają porozumienie. Jakie są najczęstsze bariery w komunikacji interpersonalnej? Jak poprawić komunikację w firmie? Podpowiadamy.
Może się wydawać, że komunikacja dorosłych, mówiących w tym samym języku osób powinna przebiegać gładko, bez barier i przeszkód. Niestety takie realia, zwłaszcza w świecie organizacji, to marzenie ściętej głowy. Każdy z nas filtruje rzeczywistość przez własne filtry percepcji, ma własny styl komunikacji i postrzega wydarzenia we własny, indywidualny sposób. To samo określenie, komunikat czy prośba w umysłach kilku osób może mieć zupełnie inne znaczenie. To jednak nie wszystko. Zdaniem ekspertów barierom komunikacyjnym sprzyja dynamiczne tempo życia współczesnych Polaków, multitasking oraz problemy z byciem „tu i teraz”. Brak precyzyjnie przekazanej pełnej informacji może skutkować niedomówieniami oraz wyciąganiem wniosków na podstawie fałszywych założeń. A stąd już tylko krok od komunikacyjnej klęski.
Najczęstsze bariery komunikacyjne
Aby wiedzieć, jak pokonać bariery komunikacyjne, warto najpierw poznać przeciwnika. Oto 5 przeszkód, które najbardziej zaburzają komunikację wewnętrzną w firmie:
- zdawkowe komunikaty. Hasła rzucane półgębkiem, brak precyzyjnych wytycznych, używanie żargonu niezrozumiałego dla wszystkich pracowników to jedna z najważniejszych barier w komunikacji interpersonalnej. Jak można precyzyjnie zrozumieć płynące od rozmówcy komunikaty, skoro już na wstępie ich forma jest niepełna, a odbiorca musi czytać w myślach nadawcy;
- niedostateczna digitalizacja komunikacji. W dzisiejszych czasach cotygodniowe spotkania zespołu to zdecydowanie zbyt mało, aby utrzymać komunikację interpersonalną na wysokim poziomie. Zwłaszcza w organizacjach zatrudniających przedstawicieli pokolenia Y, dla których wirtualna rzeczywistości jest tak samo ważna jak realna;
- osądzanie. Krytykowanie, osądzanie oraz niekonstruktywne porównywanie zachowań współpracowników skutecznie zabijają motywację, odwagę i tworzą dystans między rozmówcami;
- autorytarna komunikacja pozbawiona partnerstwa. Organizacja, która wyznaje zasadę, że szef ma mówić, a pracownicy słuchać, może zapomnieć o skutecznej komunikacji interpersonalnej;
- warunki zewnętrzne i środowiskowe: hałas w miejscu pracy, zbyt duża liczba uczestników spotkania, presja czasu czy niekomfortowa przestrzeń.
Jak poprawić komunikację w firmie? Sprawdzone sposoby
Sprawny przepływ informacji i swobodna komunikacja to podstawa funkcjonowania zdrowej, prężnie działającej organizacji. Jak wynika z raportu Efektywność zaczyna się od komunikacji wewnętrznej, stworzonego przez Emplo, aż 42% badanych twierdzi, że wśród wewnętrznych działań, które najbardziej wpływają na efektywność biznesową firmy, na pierwszym miejscu znajduje się właśnie komunikacja z pracownikami! Zatem jak poprawić komunikację w firmie?
Daj pracownikom dostęp do informacji
Wnioski z raportu Edelman Trust Barometer 2020 potwierdzają, że współcześni pracownicy chcą mieć dostęp do wszystkich informacji dotyczących firmy: strategii, wskaźników działalności gospodarczej, powiązań biznesowych, planów czy organizowanych wyzwań. Dzięki społeczności firmowej Worskmile i jej funkcjom takim jak tablica aktualności czy wydarzenia firmowe będziesz miał pewność, że Twoi pracownicy zawsze będą na bieżąco. Bez względu na to, czy zespół pracuje w głównej siedzibie firmy, w oddziale położonym na drugim krańcu Polski, czy w domu.
Upewnij się, że każdy pracownik, bez względu na to, jakie stanowisko zajmuje, czuje się ważny.
Docenienie i okazanie wdzięczności to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby „otworzyć” pracowników, obudzić ich entuzjazm i zdolności komunikacyjne. Dawaj konstruktywny feedback, doceniaj i nagradzaj. Taki cel osiągniesz skutecznie np. dzięki kudos przekazanym na platformie benefitowej Worksmile.
Pytaj o zdanie
Budowanie wśród pracowników poczucia współuczestnictwa sprawi, że będą chętniej wyrażać swoje zdanie. Aby osiągnąć taki cel, twórz i rozsyłaj ankiety oraz pytaj i zbieraj opinie w kluczowych dla organizacji kwestiach.
Buduj relacje oparte na partnerstwie, a nie na dystansie
Jest to szczególnie ważne w komunikacji wewnętrznej w firmie na linii pracownik — przełożony. Pracownik, który ufa swojemu przełożonemu i wierzy, że ma w nim partnera, zdecydowanie chętniej wykaże się odwagą, otwartością i będzie swobodniej komunikował swoje myśli.
Zachęcaj pracowników do aktywności, rozwoju i udziału w szkoleniach
Dzięki ciekawym świadczeniom pozapłacowym wesprzesz integrację zespołów i zwiększysz pewność siebie pracowników. A to wyzwoli kreatywność, poprawi komunikację wewnętrzną w firmie i wesprze rozwój organizacji.
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jak poprawić komunikację w firmie postaw na wysoką kulturę organizacji opartą na docenianiu, feedbacku i zaufaniu. W obecnych czasach pracy zdalnej komunikacja spersonalizowana i empatyczna jest tym, co zastępuje nasze codzienne firmowe relacje. Pozwala też budować komfort i bezpieczeństwo relacji między członkami zespołu.
Sprawdź również: Nowoczesne trendy w komunikacji. Jak wykorzystać grupy dyskusyjne do zwiększenia zaangażowania pracowników? oraz Kultura organizacji oparta na docenianiu
Dowiedz się więcej i poznaj wszystkie możliwości platformy benefitowej Worksmile.