Zdrowie Pracownika: Inwestycja, nie wydatek.

Jak zdrowie pracowników wpływa na Twoją firmę?

Zdrowie pracowników wpływa na wszystko, od kultury pracy i absencji, przez wydajność i produktywność, aż po zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Zdrowi ludzie są szczęśliwsi, bardziej produktywni i mniej podatni na wypadki w pracy niż ci, którzy tego zdrowia nie mają.

Pracodawcy na całym świecie zaczęli wprowadzać programy well-beingowe do standardów swojej kultury organizacji, aby zwalczać:

  • przewlekłe choroby,
  • rosnący poziom stresu,
  • wypalenie zawodowe,
  • zwolnienia lekarskie,
  • niski poziom zaangażowania,

a także wiele innych wyzwań, przed którymi stoją dzisiejsze organizacje.

Wysokie koszty opieki zdrowotnej nie są już jedynym problemem.

Dane GUS dotyczące łącznych wydatków, w tym prywatnych są zawarte w Narodowym Rachunku Zdrowia. Ostatni dostępny jest z danymi za 2016 r., wydatki bieżące na ochronę zdrowia wyniosły 121,1 mld zł i były wyższe niż w 2015 r. o około 6,6 mld zł. Nakłady te stanowiły 6,52 proc. PKB, podczas gdy w 2015 r. ich udział wyniósł 6,36 proc.

Struktura wydatków w ujęciu funkcjonalnym nie zmieniła się istotnie. Największą ich część stanowiły wydatki na usługi lecznicze (57,3 proc.).

Pogarszający się stan zdrowia pracowników może prowadzić do częstszego uczęszczania na zwolnienia lekarskie i finalnego odejścia z firmy.

W marcu 2020 roku wystawiono ponad 3 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Był to wzrost o 36 procent. Obecnie jednak ich liczba spada, do 22 kwietnia wystawiono 1,39 mln zwolnień – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zdecydowana większość tych zaświadczeń – prawie 2,7 mln – została wystawiona z powodu choroby pracownika. Przeciętna długość takiego zwolnienia to 11,6 dnia. Pozostałe zwolnienia były wystawiane z powodu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Niezaangażowany zespół może być bardzo kosztowny.

Badanie przeprowadzone w USA przez The Conference Board, Sirota-Mercer, Deloitte, ROI, The Culture Works and Consulting LLP – donosi, że niezaangażowani pracownicy kosztują amerykańskie firmy 550 miliardów dolarów rocznie. Odzwierciedla to większy, globalny trend. Raport zaangażowania  firmy AON wykazał, że tylko 27% ludzi na świecie jest bardzo zaangażowanych w pracę.

Pojedyncze inicjatywy związane ze zdrowiem pracowników, takie jak krótkie wyzwania sportowe raz do roku mogą być niewystarczające.

Aby rzeczywiście wesprzeć pracowników, musimy pomóc pracować im nad nawykami – na to potrzeba miesięcy, a czasem lat. Dlatego warto budować kulturę zdrowej organizacji permanentnie i zaszyć zdrowy tryb życia w DNA organizacji.

Zadaniem długofalowych strategii dotyczących dobrego samopoczucia w miejscu pracy, wyzwań wewnątrzfirmowych lub treningów i szkolenia zdrowotnych online, jest nie tylko przeciwdziałanie tym podstawowym problemom, które wymieniłem wyżej, ale również, a nawet przede wszystkim zamiana strategii zdrowia pracowników w skuteczną strategię biznesową firmy.

Co się dzieje, kiedy HR zwraca się do Zarządu z propozycją inicjatywy dotyczącej zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników?

Często otrzymuje bardzo bezpośrednie pytanie: „Dlaczego powinniśmy inwestować w dobre samopoczucie naszych pracowników?” I nie jest to złe pytanie… biorąc pod uwagę to, że ostatecznie to my jako jednostki jesteśmy odpowiedzialni za własne zdrowie.

Jednak, ponieważ spędzamy jedną trzecią dnia pracując, z dodatkowymi utrudnieniami w okresie Covid-19, ważne jest, abyśmy czuli się docenieni, bezpieczni i aby nasze dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne było uważane za ważne.

Jeśli następnym razem będziesz musiała/musiał zmierzyć się z pytaniem „dlaczego”, proponując dobre samopoczucie w miejscu pracy, ten powód, choć nie jest do wpisania w Excela, powinien pomóc Ci podkreślić wartość takiej strategii, a następnie przejść do kolejnych argumentów.

Zdrowie pracownika to nie koszt, to inwestycja w reputację.

Zaniedbanie tematu zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników może zagrozić reputacji organizacji, nie tylko mówiąc o potencjalnych pracownikach, ale także w oczach dostawców, potencjalnych klientów, inwestorów, itd. Firmy znane z dobrego traktowania pracowników, mają zazwyczaj lepszą ogólną reputację, co skutecznie dowodzi, że zdrowie i dobre samopoczucie w miejscu pracy jest opłacalną inwestycją.

Zdrowie pracownika to nie koszt, to inwestycja w produktywność.

Z badań przeprowadzonych przez Gumtree wynika, że 22% pracowników twierdzi, że odczuwa permanentne zmęczenie, a 21% z nich twierdzi, że są cały czas przygnębieni. Nie ma wątpliwości, że ma to wpływ na produktywność w miejscu pracy. Zadowoleni pracownicy po prostu chcą lepiej wykonywać swoje obowiązki.

Mówi się, że szczęśliwi i zdrowi pracownicy odnotowują 12% wzrost wydajności w poprawie własnego samopoczucia. Wyobraź sobie, że 12% wzrost samopoczucia dotyczy Twojej firmy i jak przełoży się to na produktywność oraz finanse organizacji.

Jak zacząć?

Napisz do nas, z przyjemnością opowiemy Ci o tym, jak robili to nasi klienci.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry