Świąteczne prezenty dla pracowników

Nadeszła ta pora roku, kiedy sezon urlopowy się kończy, na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a małymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Radości z obchodzenia tych Świąt nie ogranicza się tylko do naszych rodzin.Tą samą radością dzielimy się również w naszych firmach. Jeżeli jesteś właścicielem firmy lub odpowiadasz za zarządzanie pracownikami, to jest to doskonały czas, aby docenić swoich kolegów i pracowników za wszystko, co zrobili dla Ciebie przez cały rok. W tym roku Święta będą prawdopodobnie nieco inne, niż zawsze.   Pandemia COVID-19 przyspieszyła tempo zmian w stylu życia ludzi na całym świecie, w sposobie w jaki: pracują, jedzą, komunikują się, bawią, czy uczą. Na pracodawcach wymusiła odnalezienie się w nowej rzeczywistości i przystosowania się do zmian. Jeżeli czytasz ten artykuł, zapewne szukasz pomysłów na świąteczne prezenty dla pracowników lub inspiracji w jaki sposób w tym roku zorganizować firmową wigilię.

Kwestia wyboru odpowiednich prezentów świątecznych dla pracowników uzależniona jest od wielu czynników. W dużych zespołach kryteria wyboru prezentów dla pracowników będą nieco inne niż w małych firmach, gdzie wszyscy zazwyczaj dobrze się znają. 

Zaoszczędzę Ci sporo czasu jeśli przeczytasz ten artykuł!
Zrobiłem spory research w temacie świątecznych prezentów i benefitów dla pracowników. Poczytałem, rozmawiałem z przyjaciółmi z działów marketingu i HR. Zapytałem, jak to planują w ich organizacjach. Wszystko zebrałem w jednym miejscu – w tym artykule. 


Zacznijmy od pomysłów na wigilię firmową.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby przy organizacji firmowej wigilii stosować się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz monitorować sytuację do samego wydarzenia. Jeżeli jesteś pracownikiem większej organizacji dobrym pomysłem będzie przygotowanie kilku mniejszych wydarzeń. Tylko dla pracowników, którzy będą chętni.
Na nikim nie powinno wymuszać się obecności. Dobrym pomysłem byłoby zaproponowanie pracownikom zrobienia testów potwierdzających, że są w pełni zdrowi. Podniesie to bezpieczeństwo i spokój dla uczestników. Jeżeli rozważasz taki scenariusz na wigilie firmową
pomyśl również o przygotowaniu nagrania z życzeniami składanymi przez Zarząd firmy. Koniec roku jest momentem podsumowań i podziękowań za ciężką pracę pracowników – a to właśnie  dzięki nim i silnej organizacji firmy mogą przetrwać każdy kryzys. Z pracownikami, którzy nie będą mogli być obecne możecie połączyć się za pomocą wideokonferencji.

Upominki świąteczne dla pracowników.

Kupowanie prezentów nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy kupujesz prezenty świąteczne dla pracowników. Do tego tematu należy podejść indywidualnie. Zastanowić się kim są Twoi pracownicy, czym się interesują, jaka jest kultura organizacji, jakie są wartości jakimi kieruje się firma. Analizując te parametry mogą wpaść Ci do głowy pomysły na świąteczne prezenty i benefity dla pracowników tożsame z firmą. Jeżeli mimo wszystko potrzebujesz inspiracji. Poniżej zamieszczam 5 świetnych pomysłów na prezenty świąteczne dla pracowników.

1/ Karty upominkowe

Jednym z popularniejszych benefitów świątecznych są karty upominkowe czy bony na zakupy. Dla pracodawcy to proste i atrakcyjne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala wykorzystać środki na świąteczne świadczenia z ZFŚS. 

Karty upominkowe są  popularnym wyborem w zakresie świątecznych benefitów, gdyż jest to również bardzo elastyczny prezent, jaki pracodawca może dać swoim pracownikom. Ponadto, najlepszą rzeczą w dawaniu kart upominkowych swoim pracownikom jako prezentów bożonarodzeniowych jest to, że pracownicy mają wybór, jak chcieliby wykorzystać środki z karty.

2/ Bonus na platformie benefitowej 

Dodatkowe bonusy przekazane przez kafeteryjny system benefitów to doskonała alternatywa dla kart upominkowych. Najprostszy i najbardziej opłacalny sposób na nagradzanie pracowników w okresie świątecznym.

Korzystając z kafeterii benefitów Worksmile pracodawcy mają możliwość przekazania tam środków przeznaczonych na świąteczne premie, a pracownicy mają możliwość samodzielnie wybrać te benefity świąteczne, które ich interesują, które sprawią im radość, i które zapamiętają na dłużej. Czy to nie lepsze rozwiązanie? 

Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak kosztów administracyjnych i logistycznych. Pracownicy najlepiej wiedzą czego potrzebują i z jakiego prezentu najbardziej się ucieszą. Otrzymane środki mogą zrealizować w popularnych sklepach lub przeznaczyć na usługi z kategorii takich jak: medycyna, podróże, rozrywka. Ponadto z tej samej platformy benefitowej można korzystać przez cały rok, aby stale doceniać swoich pracowników za ich wysiłek i budować skuteczny system motywowania. Co więcej, system kafeteryjny może zostać wdrożony w krótkim czasie, dzięki czemu zawsze można się na nie zdecydować. Platforma benefitowa pozwala ponadto w prosty sposób zarządzać budżetem nie tylko na okazjonalne prezenty dla pracowników, ale i na świąteczne świadczenia z ZFŚS.

3/Kosz prezentowy

Zastanów się nad przygotowaniem kosza upominkowego wypełnionego różnymi świątecznymi prezentami. Główną zaletą dawania takich koszyków upominkowych jest to, że można wybrać wiele przedmiotów upominkowych czy gadżetów firmowych. Do kosza możecie wrzucić np. produkty od lokalnych dostawców, zdrowe przekąski, miody, kawę 

4/Personalizowane akcesoria biurowe

Indywidualne akcesoria do biura takie jak torba na laptop lub wizytownik, mogą być naprawdę dobrym pomysłem na świąteczny prezent dla pracowników. Z pewnością pomoże to Twoim pracownikom pozostać zaangażowanymi i zmotywowanymi, budując w nich poczucie przynależności do firmy.

5/Pudełko czekoladek

Większość z nas kocha czekoladę 🙂 Nawet jeżeli na co dzień prowadzisz zdrowy tryb życia i unikasz słodyczy to Święta Bożego Narodzenia są doskonałym momentem, aby zrobić wyjątek.  Czekoladki nadal pozostają jednym z najbardziej popularnych prezentów. Dlatego możesz rozważyć podarowanie swoim pracownikom czekoladek w ładnym pudełku z indywidualną kreacją i życzeniami firmowymi.

Jeśli masz jeszcze jakieś pomysły na temat tego, co pracodawca może podarować swoim pracownikom w te święta, daj nam znać w komentarzu!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry