Ogłoszenia o pracę zazwyczaj koncentrują się na kilkukrotnym podkreśleniu wartości związanej z młodym wiekiem tworzących dynamiczne zespoły ludzi. Jak przekonują jednak coraz liczniejsze badania, zatrudnianie starszych pracowników jest naprawdę opłacalne. Lista korzyści, wynikająca z faktu zatrudnienia osoby po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce, wydłuża się niczym długość życia sama w sobie.
Co wnoszą osoby starsze do firmy i z jakich powodów je zatrudniać? Potencjalnych korzyści jest naprawdę wiele!
Doświadczenie życiowe ma znaczenie
Seniorzy często są uważani za osoby słabo radzące sobie z wyzwaniami dzisiejszych czasów. Być może bywają zapóźnieni w rozumieniu nowinek technologicznych, ale na drugiej szali mogą położyć swoje doświadczenie zawodowe i życiowe. Ma to ogromne znaczenie – zwłaszcza w tych zawodach, w których bardziej od szybkości działania liczy się trwały rezultat, czyli przede wszystkim edukacja, zarządzanie i pokrewne dziedziny, oparte o zajmowanie się ludźmi.
Trzeba też pamiętać, że nawet w firmach tak nowoczesnych jak te technologiczne, potrzebni są ludzie niezwiązani z technologią, za to dobrze radzący sobie z opanowaniem zespołu i innymi zadaniami z dziedziny hr czy managerskiej. Na stanowisku managera senior będzie z pewnością o wiele bardziej opanowany niż osoba młoda, a ponadto wcale nie musi mu brakować energii. Najprawdopodobniej będzie jednak pozbawiony często niezdrowej u młodszych pracowników ambicji i chęci “wykazania się” za wszelką cenę. Starszy wiek koordynatora zespołu stawia go też na nieco innym poziomie niż “młodzież” wokół niego, co może przyczynić się do zwiększenia szacunku wobec przełożonego. Taka osoba może spojrzeć też na pracowników z jakieś perspektywy i zrozumieć więcej, ponieważ więcej przeszła.
Doświadczenie niesie ze sobą między innymi znajomość technik mediacji, budzenie motywacji czy pomaganie w odnalezieniu własnej wartości. Te rzeczy są właściwie nie do nauczenia, bo nabywa je się w ciągu wieloletnich praktyk. Nawet organizacja szkoleń raczej nie pomoże w tym, by szybko i skutecznie przyswoić sobie ten szczególny rodzaj wiedzy. Firmy nie muszą jednak wydawać pieniędzy na osoby niedoświadczone – mogą skorzystać z obecności na rynku pracy szybko zwiększającej się grupy osób starszych.
Senior przynosi ulgę
Skoro mowa o oszczędnościach, warto pamiętać, że zatrudnienie seniorów jest po prostu tańsze. W tej sytuacji mogą wygrać wszystkie zainteresowane strony. ZUS nie musi wypłacać już pełni świadczeń bądź może je w ogóle wstrzymać na jakiś czas. Seniorzy widzą, że jeszcze mają coś do zrobienia w życiu, więc czują się potrzebni i dowartościowani. Przedsiębiorcy z kolei mogą liczyć na określone ulgi, dzięki czemu mogą zwiększyć swoje zyski. Czy nie jest to sytuacja wręcz wymarzona?
Lojalny jak senior
Wspomniane wyżej kompetencje miękkie potrafią zrobić naprawdę cuda, ale to nie wszystko. Można dzięki seniorom oszczędzić lub szybciej zarabiać pieniądze – właściwie tak samo lub bardzo podobnie jak z młodymi pracownikami. Z jedną różnicą, dla wielu dość ważną. W swej większości osoby starsze cechują się zupełnie inną etyką. Przyzwyczajeni do wieloletniej pracy w jednym zakładzie, nie są chętni do zmiany miejsca zatrudnienia z pod wpływem chwili. Seniorzy nie unoszą się gniewem tak łatwo, znają sztukę wybaczania.
Na tym ich zalety się nie kończą! By poznać je wszystkie, najlepiej zatrudnić grupę osób starszych i przekonać się, że mogą więcej niż mogłoby się wydawać i przydadzą się nawet w firmach o stosunkowo niskiej średniej wieku pracowników.