Redukuj swój ślad węglowy

Polska elektrownia Bełchatów uznawana jest za jednego z największych trucicieli w Europie. Z 38 milionami ton dwutlenku węgla wypuszczanymi do atmosfery, nie ma ona sobie „równych” w Europie. Zabija nas jednak nie tylko CO2. w 2019 roku, na skutek pogarszającej się jakości powietrza i drastycznego wzrostu pyłu PM2,5 przedwcześnie zmarło 43 tysiące Polek i Polaków… 5 czerwca, jak co roku, obchodzimy ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Środowiska…

Statystyka związana z Bełchatowem staje się jeszcze bardziej przerażająca, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że elektrownia ta zasilana jest węglem brunatnym, którego efekty spalania są zdecydowanie bardziej szkodliwe dla atmosfery, klimatu i całego środowiska niż te, które są wynikiem spalania węgla kamiennego. Za jej sprawą do atmosfery trafiają bowiem ołów, chrom, arsen czy nikiel. Metale ciężkie wskazywane są jako czynniki wzrostu zachorowań na raka.

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi podaje, że Bełchatów jest największą elektrownią zasilaną węglem brunatnym na świecie. W ciągu zaledwie sekundy spalana jest w niej tona węgla.  Od początku swojego istnienia wyemitowała ona do atmosfery ponad miliard ton CO2, czyli tyle, ile cała Polska emituje w ciągu trzech lat. Polskie lasy nie są w stanie pochłonąć bełchatowskich 38 milionów ton CO2 rocznie.  

Smog nas zabija

Powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2017 roku nasz kraj zajął pierwsze – niechlubne – miejsce pod względem przekroczenia średniorocznego stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu. Wyniosło ono 4,8 ng/m3, podczas gdy oczekiwany poziom dla krajów Unii Europejskiej to 1 ng/m3. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego w grudniu 2019 roku raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt.: „Smog w Polsce i jego konsekwencje”. Jego autorzy podkreślają, że 96 proc. stref w Polsce podlegających ocenie jakości powietrza w 2018 r. miało przekroczone dopuszczalne stężenia benzo(a)pirenu, a 85 proc. stref miało przekroczone dopuszczalne stężenia pyłu PM10.

Procesy spalania poza przemysłem, czyli tzw. „niska emisja” pochodząca głównie ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych, powodują niemal 84 proc. emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz ponad 46 proc. emisji pyłów PM2,5 i PM10. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, najwięcej zgonów przypisuje się stężeniu pyłu PM2,5. W Polsce ze względu na jego wysokie stężenia doszło w ubiegłym roku do 43 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Go Green! Zadbaj o well-being pracowników i naszej planety

Cytowanie raportów i publikowanie przerażających danych na temat zatruwania przez nas naszego środowiska zdaje się przynosić dobre skutki. Może nie na miarę wyłączenia elektrowni w Bełchatowie czy masowej wymiany „kopciuchów” na nowoczesne piece niskoemisyjne, ale…

Po pierwsze buduje powszechną świadomość ogromu zła jakie naszą działalnością niesiemy Ziemi. Po drugie prowokuje do działania zarówno pojedyncze jednostki, jak i wielkie korporacje. Nie musimy czekać.

5 czerwca, Światowy Dzień Ochrony Środowiska to dobry moment na to by zastanowić się nad budową rzeczywistej zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego nas świata. Redukujmy swój ślad węglowy na Ziemi. Zacznijmy od siebie.

W Worksmile wprowadziliśmy rozwiązanie, które wspiera organizacje w dbaniu o well-being także naszej planety i pozwala w ciekawy sposób zaangażować ich pracowników do aktywnej redukcji CO2.

Z badań wynika, że każdy mieszkaniec Polski odpowiada za emisję ponad 8 ton dwutlenku węgla rocznie. Użytkownicy platformy Worksmile mogą indywidualnie monitorować “zaoszczędzone” przez siebie CO2 bezpośrednio na własnym profilu. I to właśnie nas prowokuje. Do zwielokrotniania zachowań, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie i nasze środowisko. Bo przecież nie tylko jazda na rowerze czy bieganie może ów nasz ślad ograniczać.

Oszczędzaj wodę

Zainstaluj w łazience na kranach perlatory. Dzięki nim zużyjesz mniej wody. Także tej ciepłej. W skali roku możesz zaoszczędzić nawet tonę CO2!

Mniej mięsa w naszych jadłospisach

Nie, nie zamierzamy nikogo zmuszać do przejścia na wegetarianizm czy weganizm. To indywidualne decyzje. Ale warto wiedzieć, że jednym ze skutecznych działań, jakie można podjąć w celu zwalczania zmian klimatu, jest choćby ograniczenie spożywania mięsa. Emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa to bardzo duży problem. Winna jest zwłaszcza produkcja mięsna, w szczególności wołowiny. Na każdy jej kilogram trzeba zużyć aż 4300 litrów wody. Hodowla zwierząt drastycznie zwiększa problem niedoboru wody.

Kupuj żywność luzem, jeśli to możliwe, używając własnych toreb wielokrotnego użytku. Ogranicz marnotrawstwo żywności, planując posiłki, zamrażając większe jej ilości , wykorzystując jej resztki.

Jedz lokalne produkty

Jedz lokalne produkty sezonowe. W ten sposób pomagasz zmniejszyć ślad węglowy powstający podczas transportu żywności z innego miejsca. Zyskujemy też pewność, że spożywamy produkty ekologiczne, które nie zostały spryskane np. pestycydami.

Odłącz urządzenia od źródeł zasilania

Urządzenia elektroniczne podłączone do sieci zużywają prąd nawet wtedy, gdy są wyłączone. W samych Stanach Zjednoczonych to koszt około 19 miliardów dolarów rocznie. Tym samym przyczyniamy nie do zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Zostaw samochód

Jeżeli zamiast samochodu wybierzesz rower lub komunikację miejską zdecydowanie zmniejszysz emisję CO2. Samochody osobowe są głównym źródłem zanieczyszczeń, odpowiadając za 60,7 proc.  wszystkich emisji CO2 z transportu drogowego w Europie.

Nie kupuj zbyt często odzieży

Wielu dużych sprzedawców odzieży zasypuje rynek tanią odzieżą „rotując” trendami w jej użytkowaniu i przekonując nas do częstych jej zakupów. Powstają miliony ton tekstylnych śmieci.  Dodatkowo prawie połowa naszej odzieży jest wykonana z bawełny, często genetycznie zmodyfikowana z zawartością dużej ilością pestycydów. Może to powodować zanieczyszczenie wody , zmniejszać różnorodność biologiczną i mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi.

Zasadź ogród

Nie ma znaczenia czy mieszkasz w domu i masz ogród, czy w mieszkaniu i dysponujesz tylko doniczkami. Hodowanie roślin to szybki i łatwy sposób na zmniejszenie śladu węglowego. Wszyscy wiemy, że rośliny pochłaniają dwutlenek węgla. Posadź przyjazne dla pszczół kwiaty , kilka drzew lub ogród warzywny.

Wielkie marki „zacierają” ślady

Wielkie korporacje wcielają w życie swoje zobowiązania w zakresie redukcji CO2 i zaangażowania w 100 proc. w energię odnawialną.

Amazon

Amazon ogłosił w zeszłym roku, że do 2024 r. 80 proc. energii, którą będzie zużywał, pozyska ze źródeł odnawialnych. Do 2030 r. Będzie to już 100 procent. Prezes Amazona, Jeff Bezos, ogłosił ponadto, że firma kupi 100 000 elektrycznych samochodów dostawczych. Pierwsze z nich zostaną wprowadzone do użytku już rok.

Google

Już od ponad 12 lat Google jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Z kolei jego spółka-matka Alphabet, przewodzi technologicznej walce ze zmianami klimatu. Firma zajęła w 2019 roku pierwsze miejsce na liście Carbon Clean 200 jako najbardziej ekologiczna korporacja. Alphabet jest producentem czystej energii odnawialnej.

Microsoft

Firma dąży do osiągnięcia ujemnego poziomu emisji dwutlenku węgla do 2030 r., Co oznacza, że ​​usunie więcej CO2 z atmosfery, niż wypompuje w trakcie normalnej działalności biznesowej. Do 2050 r. Microsoft zamierza usunąć cały węgiel emitowany od momentu założenia w 1975 r.

Nike

Jedna z najbardziej znanych firm odzieżowych i obuwniczych, Nike uruchomiła akcję #movetozero. Z myślą o zerowym zużyciu węgla i zerowym marnotrawstwie Nike zaczęło używać materiałów pochodzących z recyklingu w ponad trzech czwartych swoich produktów. Do ich produkcji wykorzystuje także zrównoważonych ich mieszanek z bawełną. Firma prowadzi również program recyklingu: Nike Grind. Pozwala on konsumentom przekazać stare obuwie, które zamieniane jest w drodze recyclingu na nawierzchnię boisk sportowych w USA.

Levi Strauss & Co

Słynna firma dżinsowa poczyniła w ostatnich latach poważne kroki, by zmierzyć się z problemami środowiskowymi przemysłu tekstylnego. Levi Strauss wprowadził nową kolekcję dżinsów wykonanych głównie z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu.

Siemens

Największy na świecie producent przemysłowy złożył zobowiązanie, że do 2030 roku stanie się całkowicie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Siemens zainwestował ponad 100 milionów euro w redukcję swojego wpływu na środowisko. Firma wykorzysta rozproszone systemy energetyczne w swoich zakładach produkcyjnych i budynkach biurowych w celu optymalizacji kosztów energii. W swojej globalnej flocie samochodowej zastosuje pojazdy o niskiej emisji. Zwiększy wykorzystanie energii odnawialnej – takiej jak gaz ziemny i energia wiatrowa.

Starbucks

Na całym świecie w Starbucks zużywał ponad pół miliona plastikowych słomek. Aby z nich zrezygnować firma firma zaprojektowała specjalna pokrywkę bez słomki.

Unilever

Światowy lider branży towarów konsumpcyjnych zapowiedział, że do 2030 roku, we wszystkich swoich operacjach produkcyjnych będzie korzystał w 100 proc. z energii odnawialnej. Unilever od dawna inwestuje w czyste technologie, zwiększając efektywność energetyczną i przechodząc na odnawialne źródła energii. Koncentruje się również na wydajności i innowacjach w celu zmniejszenia emisji CO 2 z transportu swoich produktów oraz jej zamrażarek w sklepach detalicznych.

Redukuj swój ślad

Nasz ślad węglowy to nic innego jak ilość gazów cieplarnianych – w tym CO2, metanu, podtlenku azotu i innych – które produkujemy w trakcie swojego życia. W 2013 roku zespoły badawcze zmian klimatycznych z różnych krajów na całym świecie powołały do życia projekt Deep Decarbonization Pathways. W toku badań ustalono, że aby utrzymać globalny wzrost temperatury nie wyższy niż 2˚C, każdy z mieszkańców Ziemi będzie musiał osiągnąć do 2050 roku średni roczny ślad węglowy nie wyższy niż 1,87 ton. Obecnie średni ślad węglowy w Polsce na jednego mieszkańca to 8 ton w skali roku. Podobnie jest w Chinach. Na każdego obywatela Stanów Zjednoczonych przypada z kolei… aż 18,3 tony.

Jeśli chcesz obliczyć swój ślad węglowy, skorzystaj z kalkulatora na stronie carbonfootprint.com.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry