Czym zajmuje się dział Product Development w Worksmile?
Jak wygląda wdrażanie nowych funkcjonalności od strony IT?
Przede wszystkim jest to kompleksowy i bardzo horyzontalny proces projektowy. W dziale Product Development etap prac programistycznych trwa często krócej niż połowa całego cyklu projektowego. Przy praktycznie wszystkich pracach rozwojowych wykorzystujemy metodyki Product Discovery. Ich celem jest odkrycie prawdziwych potrzeb naszych użytkowników i klientów. Dzięki temu to, co finalnie tworzymy dla klientów, jest rzeczywiście wykorzystywane i wprowadza znaczącą wartość.
Dział PD korzysta z funkcjonalności Worksmile?
Jak najbardziej, mamy swoją grupę tematyczną w Worksmile, publikujemy tam informacje organizacyjne, ale też memy i suchary związane z IT. Co ciekawe, to osoby z innych działów zaczęły dopytywać, o co w nich chodzi i teraz wspólnie żartujemy: „dziwne, u mnie działa” lub o deplojach w piątek o 17 🙂 Ponadto w ten sposób popularyzujemy też wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie. Dodatkowo dzięki temu, że cała nasza organizacja korzysta ze wszystkich funkcji platformy Worksmile, mamy błyskawiczny feedback od kilkudziesięciu osób, które pracują z nami biurko w biurko.
Jakie wyzwania stawia przed Wami praca z klientami Worksmile?
Jednym z modułów naszej platformy i aplikacji jest system benefitowy, czyli de facto możliwość składania zamówień i kupowania produktów wirtualnych, fizycznych oraz subskrypcyjnych. W związku z tym realizujemy sporo funkcji, które są znane z branży e-commerce.
Innym wyzwaniem jest fakt, że rozwijamy tak naprawdę 3 aplikacje: webową, iOSową oraz Androidową. W związku z tym często jedną funkcjonalność implementujemy równocześnie na 3 różnych platformach.
Wyzwaniem też jest kontakt z klientem podczas rozmów wdrożeniowych, gdzie trzeba wyjaśnić kwestie technologiczne lub opowiedzieć, jak dane elementy zostaną zaimplementowane. Tutaj przypomina mi się żart krążący po Internecie: „Nie po to kończyłem informatykę, aby pracować z klientem”. Oczywiście każdy ma własne preferencje co do tego, czy chce mieć ten kontakt, czy nie i bierzemy to pod uwagę podczas angażowania kogoś w poszczególne projekty.
Co skłania doświadczonych specjalistów IT do pracy w Worksmile?
Często pytam o to podczas spotkań rekrutacyjnych. Lubię wiedzieć, dlaczego ktoś wybrał akurat naszą firmę. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym pracownikom jak najwyższą satysfakcję z codziennej pracy. Bardzo częstym argumentem jest to, że tworzymy swój produkt, dzięki czemu każdy ma realny wpływ na to, co tworzy.
Część osób w naszym dziale pracuje u nas już od kilku lat (jak na naszą branżę to długo). Te osoby cenią sobie możliwość pracy zdalnej oraz hybrydowej. W 2020 roku zdecydowaliśmy, że dajemy pracownikom wolną rękę, jeśli chodzi o miejsce pracy. To pracownik decyduje, czy chce pracować zdalnie, hybrydowo lub stacjonarnie. Oczywiście wymagało to od nas odkrycia i zdefiniowania odpowiedniej kultury i organizacji pracy, ale dość szybko udało nam się to osiągnąć. Dzięki temu możemy wzbogacać nasz zespół o utalentowane osoby, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.
Czy jako specjaliści działu PD macie wpływ na wdrażanie nowych rozwiązań?
Co specjalistom IT daje możliwość pracy w Worksmile?
Worksmile jest firmą produktową, gdzie od 6 lat rozwijamy własne aplikacje. Wdrażanie każdej nowości odbywa się przez pryzmat długofalowej strategii. Nie działamy tak jak software house, że przez kilka miesięcy lub kwartałów budujemy aplikacje dla klienta zewnętrznego i po tym czasie zaczynamy całkiem nowy projekt.
Dzięki temu członkowie naszego zespołu obserwują, jaka jest adaptacja tego, co wymyślili i stworzyli dla naszych klientów. W ten sposób zdobywają wiedzę i doświadczenie na temat wykorzystania poszczególnych funkcji i mechanizmów na próbce kilkuset tysięcy użytkowników.