Współczesne podejście do wynagradzania pracowników znacząco różni się od tego, które panowało w organizacjach jeszcze kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Słowem przewodnim definiującym tę płaszczyznę zarządzania zasobami ludzkimi jest dziś personalizacja. Co to oznacza w praktyce? Jak skutecznie wynagradzać pracowników, aby utrzymać ich motywację, zaangażowanie i lojalność?
Jeszcze kilkanaście czy kilka lat temu pracodawcy tworzyli schematy wynagrodzeń w łatwy do zdefiniowania sposób. Wśród najpopularniejszych form wynagradzania pracowników królowała forma czasowa, przewidująca stałe wynagrodzenie za daną jednostkę czasu — godzinę, tydzień lub miesiąc pracy. Do pensji pracodawcy dołączali zazwyczaj standardowe benefity pozapłacowe — najczęściej pakiet opieki medycznej, ubezpieczenie na życie czy karnet do fitness klubu. Choć takie podejście sprawdzało się przez lata, dziś często okazuje się niewystarczające. Zwłaszcza dla organizacji, która chce się rozwijać, przyciągać talenty i budować wizerunek pracodawcy z wyboru. Coraz więcej firm zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że aby utrzymać motywację, zaangażowanie pracowników, należy porzucić utarte ścieżki i działać w bardziej niestandardowy sposób. Kluczem do sukcesu jest dostrzeżenie w każdym z pracowników indywidualności oraz wyjście naprzeciw konkretnym potrzebom. Jak osiągnąć taki cel?
Jak skutecznie wynagradzać pracowników? Wynagrodzenie pakietowe i kafeteryjne
Aby zbudować nowoczesny, atrakcyjny z punktu widzenia pracowników system wynagradzania, rozważ wynagrodzenie kafeteryjne. Taka forma wynagrodzenia pracowników pozwala wypłacać jego część w formie pieniężnej, a część w formie benefitów pozapłacowych. Dzięki temu masz możliwość zadbania o to, aby wynagrodzenie pakietowe odzwierciedlało kulturę organizacji i wyznawane przez Twoją firmę wartości.
Przykład: Patagonia, firma produkująca odzież sportową, znana ze wspierania działań o ochronę planety, stosuje kreatywne formy wynagradzania pracowników. Pracownicy Patagonii mają do wykorzystania 26 trzydniowych weekendów w ciągu roku. Mogą także uprawiać aktywności fizyczne w godzinach pracy oraz korzystać z szerokiego zakresu świadczeń rodzinnych. M.in. opieki żłobkowo-przedszkolnej w miejscu pracy.
O czym należy pamiętać tworząc kafeteryjny system wynagrodzeń?
Tworząc kafeteryjny system wynagrodzeń, zadbaj o wysoką płynność, elastyczność i dostosowanie poszczególnych elementów składowych (stałej pensji, premii, zakresu benefitów pozapłacowych) nie tylko do indywidualnych potrzeb, ale także do zaangażowania pracowników — w samodzielnie wykonywane zadania, pracę zespołu i organizacji.
Zrezygnuj także ze standardowego systemu corocznych premii i podwyżek na rzecz mniejszych kroków realizowanych przez cały rok. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Globoforce, pracownicy, którzy regularnie otrzymują drobniejsze bonusy, np. punkty czy benefity pozapłacowe, wykazują aż ośmiokrotnie wyższe zaangażowanie niż pracownicy, którzy dostają podwyżki raz w roku!
Pamiętaj o regularnym badaniu potrzeb pracowników. Dzięki temu lepiej je zrozumiesz i precyzyjnie na nie odpowiesz. Najprostszym sposobem na zbadanie preferencji zatrudnionych będą krótkie ankiety, np. w formie elektronicznej. Możliwość łatwego tworzenia takich ankiet oferuje system kafeteryjny Worksmile.
Przejrzyste zasady kafeteryjnego systemu wynagrodzeń
Zadbaj o transparentność. Z badania przeprowadzonego przez firmę Payscale wynika, że wśród pracowników, którzy nie rozumieją zasad wynagradzania, prawdopodobieństwo zmiany pracodawcy jest o 60 procent wyższe niż w przypadku tych, którzy są ich świadomi. Aby utrzymać w firmie talenty, zmniejszyć rotację personelu (i co za tym idzie także koszty), zadbaj o pełną przejrzystość systemu wynagrodzeń. Twoi pracownicy z pewnością docenią jasne zasady przyznawania bonusów i świadczeń pozapłacowych.
Pozwól pracownikom wybrać benefity
Karnet do fitness klubu, prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie to dziś zdecydowanie zbyt mało, aby zbudować zaangażowanie pracowników. Współczesne benefity pozapłacowe powinny precyzyjnie odpowiadać na potrzeby pracowników, być dostosowane do specyfiki pracy, sezonu oraz konkretnych oczekiwań.
Spersonalizowane benefity co to jest?
Wprowadzając system personalizacji benefitów, dasz każdemu z pracowników możliwość samodzielnego wyboru tych benefitów, które będą dla nich najbardziej wartościowe. Mogą być to np. dodatkowe dni urlopu, dofinansowanie kolonii dla dzieci, zniżki do sklepów ze sprzętem AGD i RTV czy tańsze bilety lotnicze. Takie podejście podkreśli szacunek dla indywidualności, transparentność oraz dialog na linii pracodawca-zatrudniony. Sprawi także, że pracownicy poczują się dostrzeżeni, docenieni i traktowani podmiotowo. A to jedne z najważniejszych dla nich wartości.
Jak skutecznie wynagradzać pracowników? Coraz więcej organizacji dostrzega konieczność personalizacji systemu wynagrodzeń. Nic dziwnego. Przemyślane wdrożenie takiej strategii przynosi bowiem wielowymiarowe korzyści — nie tylko tu i teraz, ale także, a może nawet przede wszystkim, w długofalowej perspektywie. Personalizowane benefity z łatwością wprowadzisz dzięki platformie benefitowej Worksmile. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.
Zobacz również: Eventy, karty benefitowe, a może benefity sportowe? Sprawdź, jakie benefity pozapłacowe sprawdzają się w okresie urlopowym oraz Ranking popularności benefitów w Polsce. Sprawdź, jak motywować pracowników