Prawdopodobnie często spotykasz się ze stwierdzeniem, że „Największym atutem Twojej firmy są Twoi pracownicy”. Jest to zdanie powtarzane najczęściej przez liderów HR, oczywiście w dobrej intencji . Chodzi o to, że biznes powinien traktować priorytetowo takie rzeczy jak kultura organizacji i inwestycje w ludzi, ponieważ bez nich i bez kultury wspierającej, kreatywnej i innowacyjnej, Twoja firma nie zawsze będzie odnosić sukcesy.
W Fitqbe trochę inaczej podchodzimy do tego stwierdzenia, kwestionując je. Robimy to, bo oczywiście wiemy, że ludzie są ważni, jednak nie każdy pracownik obecnie pracujący w Twojej firmie realizują jej misję i rozumie jej wartości.
„Każdy pracownik reprezentuje różny poziom wysiłku i chęci pozostania w firmie, a to wpływa na jego zaangażowanie i wartość, jaką wnosi do Twojej firmy.”
Są różne typy pracowników i ich podejścia do pracy. Ja jednak opiszę tutaj kilka ważnych z mojej perspektywy:
– Hustler – to taki pracownik, który zapala się pomysłami. Zwraca uwagę na atrakcyjność wykonywanych zadań, mocno się w nie angażuje i jest zmotywowany. Niekoniecznie odnajduje się w pracy zespołowej oraz jest oportunistą, który zmieni firmę na ciekawszą, jeśli przydarzy się okazja.
– Ewangelista – to osoba zmotywowana, systematyczna i patrząca na cele długofalowe, patrząc na dobro całego zespołu i firmy. Wie co znaczy kultura organizacji i dobrze mówi o firmie na zewnątrz oraz promują ją wśród innych pracowników wewnątrz, niosąc pozytywne emocje.
– Krytyk – Jak sama nazwa mówi, to pracownik, który jest pierwszy do komentowania decyzji firmy lub innych pracowników, niekoniecznie analizując, dlaczego zostały podjęte. Niesie negatywne emocje oraz zaraża brakiem zaangażowania.
– Wygodniś – chwilę szukałem dobrej nazwy na ten typ pracownika. To osoba, która pracuje już w firmie długo. Czuje się w niej swobodnie, zna już strukturę i ścieżki działania, tym samym wkłada minimum zaangażowania. Nie wychyla się, nie zrobi nic wybitnego, ale również nie zmieni pracy na inną.
Którą z czterech powyższych kategorii pracowników uznasz za najważniejszą i najlepszą dla rozwoju Twojej firmy?
Każda z firm, w której pracujemy doświadcza fluktuacji kadry i w pewny stopniu jest ona potrzebna. Normalnym jest, że zatrudniasz pracowników, którzy powoli szykują się do odejścia. Normalnym jest również, że zatrudniasz pracowników, którzy wpadają do dwóch ostatnich kategorii, wnosząc negatywne emocje do swoich zespołów i nie podnosząc jakości usług Twojej firmy. Nie interesują ich kultura organizacji, czy też działania, które organizujesz jako pracodawca lub dział HR, aby zapewnić im komfort i dobre samopoczucie.
Dlatego w Fitqbe uważamy, że „Największym atutem Twojej firmy są Twoi „ZAANGAŻOWANI” pracownicy”.
Pracownicy zaangażowani, to ludzie, którzy rozumieją kulturę organizacji, jej misję oraz mają świadomość swoich obowiązków oraz tego, że jakość ich wykonywania pomaga firmie rozwijać się dalej. Angażują się nie tylko w swoje obowiązki, ale również szanują działania innych działów.
Ciągła praca nad kulturą Twojej organizacji może pomóc nad zmianą proporcji w zatrudnianiu pracowników z tych czterech kategorii. Oczywiście proporcji w kierunku zatrudniania coraz większej ilości pracowników zaangażowanych.
Czy wiesz, że według badań Instytutu Gallupa 87% pracowników jest niezaangażowanych?
A wyniki 38. Monitoru Rynku Pracy przygotowanego przez firmę Randstad pokazują, że aż 1/5 pracowników zmieniła pracę w ciągu ostatniego półrocza.
Co to znaczy?
Ponieważ więcej pracowników planuje pozostać w obecnych firmach, pracodawcy muszą zrobić więcej, aby zaangażować zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników. Oznacza tworzenie świetnej atmosfery w pracy, innowacyjnej kultury organizacji, uznanie ciężkiej pracy i najlepszych pracowników oraz zapewnienie nagród i benefitów, które pracownicy docenią.
Pracownicy niekoniecznie muszą trzymać się jednej kategorii.
Firmy powinny podejmować działania, aby pozytywnie wpływać na „krytyków” i „Wygodnisiów”, a także pomagać w zwiększaniu lojalności Hustlerów w swoim zespole, tak aby większość pracowników stała się „ambasadorami”
Jak to zrobić?
Polecam, kilka artykułów, które opisują konkretne praktyki, których celem jest budowanie zaangażowania pracowników, poprzez dbanie o kulturę organizacji, zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, świadczenia i benefity:
– Reakcja na przemęczenie – https://worksmile.com/blog/jak-zatrzymac-pracownikow-na-dluzej/
– 39 kreatywnych form wynagradzania pracowników – https://worksmile.com/blog/formy-wynagradzania/
– Benefity dla młodych mam – https://worksmile.com/blog/benefity-dla-mlodych-mam-ktore-warto-rozwazyc-w-organizacji%ef%bb%bf/
– Budowanie zaangażowania przez grywalizację –https://worksmile.com/blog/grywalizacja-w-firmie/
– 6 nieoczywistych sposobów na wynagradzanie pracowników – https://worksmile.com/blog/6-nieoczywistych-sposobow-jak-wynagradzac-pracownikow/
– jak zadbać o employee advocacy w Twojej firmie? https://worksmile.com/blog/employee-advocacy-w-twojej-firmie/
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak tworzyć kulturę organizacji zaangażowanej, napisz do nas i umów się na spotkanie, na którym przedstawimy Ci konkretne pomysły zwiększające zaangażowanie pracowników nawet o 71%.